Beyinlerimizi Artık Bilgisayarlar İle Kontrol Edeceğiz, Teşekkürler Elon Musk

Elon Musk, beynimizi istiyor. Evet… Uzay endüstrisi, güneş enerjisi ve Internet alanlarındaki başarılarıyla yetinmeyen SpaceX ve Tesla CEO’su, şimdi de insan zihnini geliştirmek istiyor.

Musk, daha önce bu teknoloji hakkında konuşmuştu. Görünüşe göre, yapay zeka ile harmanlaşmış bir cihazı beynimize yerleştirmeyi ve bununla zihinsel aktivitelerimizi somutlaştırmayı hedefliyordu. Bu sayede beynimizle internete bağlanabilir ve hatta sadece düşünerek, parmaklarımızı oynatmadan bir şeyler yazabilecek kıvama gelebiliriz. Ve bununla beraber, beynimiz yapay zeka ile eş hızda çalışacak ve “yapay zeka o kadar gelişecek ki insanlığı mahvedecek” söylemlerinin de önüne geçilebilecek. Onu kontrol edebileceğiz.

Musk, şimdi Neuralink Corp adlı bir şirket kurup bu planlarını gerçekleştirmeye başlıyor. Bu aralar konuyla ilgili bilgiler henüz az fakat projenin içindeki insanlardan alınan bilgiler doğrultusunda bu proje hakkında bir fikir oluşturabildik bizler de.

Kurucu ekibin bir üyesi olan Max Hodak, şirketin varlığını ve Musk’ın bu işin başında olduğunu doğruladı. Şirketin şu anda embriyonik boyutta olduğunu ve daha fazla bilgi veremeyeceğini söyledi.

İlginizi çekebilir: Kediler ve Makerlar Tıkla!


Geçen yıl, Kodlama Konferansı‘nda, planlarının ne olabileceği konusunda sorulan soruya şu şekilde yanıt verdiler: “Verimimiz, yani zihnimizin çıktıları çok düşük, özellikle bir telefonda mesajlaşırken iki baş parmağınız, zihniniz ile aynı oranda hızlı yazamıyor. Bu gülünç derecede yavaş. Girişimiz çok daha iyi, çünkü gözlerimiz çok fazla veri içeriyor ve beynimize yansıtmak için yüksek bant genişliğinde görsel ara yüzümüz var.”

Peki bütün bunların amacı ne? Güzel bir bilim-kurgu hikayesi dışında, bu tür teknoloji Parkinson ve depresyon gibi hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olabilir. Fakat bir insan beyninde faaliyet yapmak hiç de anlamsız bir hedef değil. Musk’un hayal ettiği ne olursa olsun, bu olay birçok tartışmayı da beraberinde getirebilir.

Onun nihai planının ne olduğunu görmek için ileri de daha çok sabırsızlanacağız gibi. Ancak adil olmak gerekirse, yeniden kullanılabilir roketler, elektrikli arabalar ve daha fazlasıyla, insanların “hayır yapamaz” dediklerini yaparak, kendini ispatladı Elon Musk. Belki bu girişimiyle, yine bir endüstriyi sallayacak ya da kendisi yeni bir endrüstri yaratacak.

Daha fazlası için www.makersturkiye.com

çeviri kaynağımız: http://www.iflscience.com/technology/elon-musk-is-starting-a-company-called-neuralink/

PAYLAŞ