Beyaz Yakanın Kendini Geliştirmek için Okuyabileceği 5 Kitap

Beyaz yakalı, kendinden zihinsel üretim yapması beklenen, teknolojiye bağımlı çalışan topluluğudur. Rekabetin açıkça gözlemlenebildiği bu grup içinde öne çıkmak, işin güvence altına alınması için oldukça önemlidir. Çünkü bir hedefi olmayan veya kendinden bekleneni karşılayamayan beyaz yakalının işini kaybetmesi an meselesidir. Bu noktada beyaz yakalı, farklı yollardan kendini geliştirmek durumundadır. Beyaz yakalının zaman ve mekândan bağımsız olarak kişisel gelişimine yönelik yapabileceği en güzel aktivite ise kitap okumaktır. İşte, beyaz yakalının kendini geliştirmek için okuyabileceği 5 kitap:

 

1.Beyaz Yakalı’nın Dijital Yakalı’ya Dönüşümü 

 

Bugün, dijital dönüşüm gerçekleşiyor ve bu, iş yapma biçiminden çalışan yetkinliklerine değin geniş bir yelpazede kökten değişime yol açıyor. Dönüşüm tamamlandığında, denilebilir ki, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Dolayısıyla şirketler açısından olduğu gibi beyaz yakalılar açısından da dijital dönüşüme ayak uydurmak, rekabet avantajı kazanabilmenin ilk kuralı. 

İnan Acılıoğlu ve Nisa Nur Kaya’nın Türkçe kaleme kaldığı, Elma Yayınevi tarafından basılan “Beyaz Yakalı’nın Dijital Yakalı’ya Dönüşümü”, dijital dönüşümde beyaz yakalının rolünü sorguluyor. Beyaz yakalılar yaşanmakta olan dönüşüme nasıl adapte olabilir, hangi yetkinliklere nasıl sahip olabilir, geleceğe kendini nasıl hazırlayabilir? İşte tüm bu vb. soruların yanıtları, kitapta detaylı bir şekilde ele alınıyor. 192 sayfadan oluşuyor olması sebebiyle bir solukta okunabilecek kitap, beyaz yakalının dijital dönüşüm yolunda kendi yönünü bulması için somut yönlendirmeler yapıyor. “Hap” bilgiler içeren bu kitap, beyaz yakalı olarak kişisel gelişimin geleceği doğrudan şekillendirdiğinin farkında olan herkesin kütüphanesinde bulunması gereken, 2021’in öne çıkan kitaplardan.

Kurumsal firmalarda verdiğimiz Dijital Dönüşüm ve Çıktı Odaklı Yeni Nesil Danışmanlık servislerimizi birçok global firmada uyguluyoruz, siz de kurumunuz ile dönüşüme başlamak için bize ulaşın

 

2.Senin Yolun Hangisi?

 

Geçmişten bugüne insanoğlu, kendi hayatına dair arayışını hep sürdürdü. Bu arayışta kalp, karakter, kabiliyet ve kariyer birbiriyle uyumlu hâle nasıl getirilebilir, “Senin Yolun Hangisi?” kitabının satır aralarında gizleniyor. Dr. Bahar Eriş tarafından kaleme alınan ve Alfa Yayıncılık aracılığıyla okurlarla buluşturulan bu kitap, özellikle motivasyon eksikliği çeken beyaz yakalılar için değerli işaretlere sahip. Sürdürülebilir motivasyonun nasıl sağlanacağının yanı sıra kitap içerisinde doğal eğilimin ne olduğunu keşfettiren ipuçları da var. Ayrıca kitap; zaman, imkân ve enerji nasıl verimli bir şekilde kullanılabilir ve hem esnek hem sağlam bir karakter nasıl geliştirilir, sorularının yanıtlarını da içeriyor. Çok daha fazlası, 312 sayfalık, Kasım 2020’de ilk baskısı yapılan “Senin Yolun Hangisi?”nde. 

 

3.Beyaz Yakalı Girişimci Girişimci Hayata Yumuşak Geçiş

 

“Neden Girişimci Olmalısınız?” başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak ele aldığımız gibi girişimci hayatın beraberinde getirdiği pek çok avantaj var. Bir beyaz yakalı olarak bu avantajlardan yararlanmak isteyenlerin, “Beyaz Yakalı Girişimci Girişimci Hayata Yumuşak Geçiş” adlı kitabı edinerek kendilerini geliştirmeleri mümkün. Fatmanur Erdoğan imzalı, Optimist Yayınları tarafından raflarda yerini almış olan 96 sayfalık bu kitapta, girişimcilerin deneyimlerine yer veriliyor. Beyaz yakalılar, girişimci ruh hâllerini bu kitabı okuyarak çözümleyebilir, inovasyonu “keşfetmeyi” öğrenebilir. Girişimciliğin olmazsa olmazları; merak, cesaret, fikir bulma gücü ve çok daha fazlası, girişimcilerin başucu kitabı olarak değerlendirilen “Beyaz Yakalı Girişimci Girişimci Hayata Yumuşak Geçiş”te.

 

4.Sana Özgürlük Vadediyorum

 

Pegasus Yayınları tarafından basılan, Laurent Gounelle’nin yazdığı Sana Özgürlük Vadediyorum, 352 sayfalık bir roman. Türü sebebiyle andığımız diğer kitaplardan ayrılıyor olsa da bu kitap, kendini sıkışmış hisseden beyaz yakalıya yol gösteriyor; kariyer ve dönüşüm sürecinde beyaz yakalının başarısızlık korkusunu alt etmesine yardımcı oluyor. Kişisel gelişimini roman sürükleyiciyle tamamlamak isteyenlerin kütüphanesinde olması gereken kitaplar arasında bulunan Sana Özgürlük Vadediyorum kitabından bir alıntı: “Her zaman dolu görün. Başarı başarıyı getirir.”.

 

5.21. Yüzyılda Liderlik

 

Danah Zohar’ın kuantum fiziğinden etkilenerek kaleme aldığı 21. Yüzyılda Liderlik adlı yapıtı, Zohar’ın tanımıyla “kuantum liderliği”ni ortaya koyuyor. Beyaz yakalının kariyer yapma, uyum sağlama ve yaptığı işten keyif alma dürtüleriyle başa çıkması yönünde de inovatif fikirler içeriyor. Bir yönetici olarak ilişkide olduğu tüm bireylerden eksiksiz yararlanmak isteyenlerin mutlaka elde etmesi gereken 328 sayfalık bu kitap, The Kitap Yayınları aracılığıyla okuyucularıyla buluşuyor. 

Makers Türkiye ile Teorik Bilgilerinizi Katlayın

Bir beyaz yakalı olarak bu ve benzeri kitapları okuyarak edindiğiniz bilgileri, Makers Türkiye’nin eğitimlerine katılarak pekiştirmeniz mümkün. Siz de dijital dönüşümün de etkisiyle rekabetin daha da yoğunlaştığı bugün ve gelecekte bir beyaz yakalı olarak gelişiminiz için neler yapabilirsiniz öğrenmek istiyorsanız bize ulaşın

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın