Baskı Altında Nasıl Yaratıcı Kalırız?

İş yaşamında veya özel hayatımızda baskı altında çalışmak, hemen herkesi zorluyor olabilir. Hatta baskı ve yaratıcılık kelimelerinin yan yana gelmesi bile çoğu zaman imkansız gibi görünüyor. Özellikle yaratıcılıktan beslenen işlerle meşgul olan çalışanlar için baskı altında yeni fikirler bulmak, hiç de kolay olmasa gerek!

Baskı altında yaratıcı olmanın ne kadar zorlu olduğu, bugün bilim insanları tarafından da onaylanmış durumda. Halihazırda yaratma sürecinin de kendi içerisinde yaratma baskısı oluşturduğunu da göz önünde tutarsak, bu durumun içinden çıkmak hiç de kolay değil gibi. Tüm yaratıcılık sürecini alaşağı eden bir de başarısızlık korkusunu da eklersek, yeni ve benzersiz fikirlere ihtiyacımız olduğu anlarda tüm bunlar tam anlamıyla kabusumuz oluyor.

Baskı altındayken motivasyonumuz düşebilir, bir türlü ilham perisi gelmez ve asla mükemmel bir fikir bulamayacakmışız gibi hissedebiliriz. Ancak şunu unutmamalıyız ki bu durum, yaratıcı süreçlere dahil olan herkesin bir şekilde karşılaştığı durumlar. Şimdi baskı altındayken dahi yaratıcılığımızı diri tutmanın, yeni fikirler bulmanın aslında o kadar da imkansız olmadığını gösteren ipuçlarını sizlerle paylaşalım.

Başkası Adına Çalışıyormuşsunuz Gibİ Düşünün

Başkası adına çalışıyor gibi düşünmek, ilk etapta biraz şaşırtıcı gelebilir ancak araştırmalar bu yöntemin daha yaratıcı sonuçlar üretildiğini kanıtlamış durumda. Kendi adınıza yaptığınız bir işte kaygılarınız ve korkularınızdan sıyrılmanız pek kolay olmadığından böyle düşünmenin sizi rahatlatacağı söyleniyor. Başkası adına çalışıyor gibi düşünmek; elbette yaptığınız işe, projeye biraz dışarıdan bakmanıza da yardımcı olacak bir yöntem.

İşinizi yaparken kendinize uyguladığınız baskı, yaratıcılığınızı kısıtlayabilir. Örneğin bir müşteri için fikir üretiyormuşsunuz gibi düşünmek, sizi rahatlatabilir. Böylelikle yaratıcılık konusunda daha fazla risk alabilirsiniz. İlk kez denediğinizde elbette zorlansanız bile bu yöntem yaratıcı ve hızlı bir üretim süreci yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Genel Bİr Taslak Hazırlayarak İşe Başlayın

Yaratıcı süreçlerde hazırladığınız iş ile ilgili en ufak ayrıntılar bile projenizin benzersizliğini vurgulayabilir. İşe başlarken ise bu detaylar sizin üretiminizi engelliyor olabilir. Bu sebeple öncelikle detaylara ve derinliğine takılmadan projenizin ana hatlarını oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Ana hatları belirledikten sonra yeni bir gözle projeye tekrar odaklanmayı deneyin. Bunu denediğinizde üzerinizdeki baskının azaldığını ve yeni fikirlerle işinizi tamamlayabilirsiniz.

Yaratıcı Olduğunuz Zamanı Tespit Edİn

Kendinizi günün hangi saatlerinde ve ne şekilde daha yaratıcı hissettiğinizi tespit ederek çalışmak, yaratıcılık süreçlerinizi oldukça olumlu etkiliyor. Örneğin gece herkes uyuyunca telefonunuzu sessize alarak işe başlamak yaratıcılığınızı arttırıyor olabilir. Bunun gibi bir durumu kendinize göre uyarlayarak yeni fikirler bulmaya daha açık olduğunuz zamanı belirleyebilirsiniz. Hatta bu süreçte çalışma yapacağınız süreyi de belirleyebilirsiniz.

Tıkandığınızda İşten Bir Süre Uzaklaşın

Birçok yöntem denemenize rağmen bir süre sonra yaratıcılığınızın tıkandığını ve odağınızın dağıldığını fark edebilirsiniz. Eğer bilgisayarda bir iş yapıyorsanız, işiniz haricinde farklı sitelerde dolanmaya başlayabilirsiniz ancak bunun yerine bilgisayarın veya işin başından bir süreliğine ayrılın. Bu yöntem hızlı bir şekilde yetişmesi gereken bir iş için biraz korkutucu gelebilir fakat bir yürüyüş yapıp işin başına dönmek, yeni fikirler bulmanıza yardımcı olacaktır. Yürüyüşten sonra tekrar projenize döndüğünüzde daha iyi odaklanma olasılığınız artacaktır.

İş Teslim Tarihi Yaklaştığında Uykusuz Kalmayın

Teslim tarihine yaklaştıkça daha üretken olduğunu düşünenlere sıkça rastlarız.. İş teslim tarihiniz yaklaştığında yaratıcı ve yeni fikirlerinizin tamamını emin olana kadar toparlamanız oldukça zamanınızı alacaktır. Son günlere sarkan işlerin haricinde son günlerde sabahlamanın veya birkaç saat uykuyla yetinmenin iyi bir sonuç için değdiğini düşünenler de vardır. Yapılan araştırmalar ise bunun tam tersini söylüyor.

Geceleri üretkenliğiniz düşebilir, uykusuzluğunuz yaratıcılığınızı bastırabilir. İyi uyumak ise yaratıcılığınızı arttırabilir. Gece kuşu olmaya alışkın olanlar adına üzgünüz ancak uyku saatlerinizi düzenlemek yaratıcı sürecinize iyi gelecektir. Son teslim tarihi yaklaşan projeniz için iyi çekilmiş bir uyku, kaygılarınızı epey azaltacaktır.

Aklınıza Gelen Yaratıcı Fikirleri Kaydedin

Yaratıcı ve yeni fikirler elbette sadece masanızın başında çalışırken aklınıza gelmeyebilir. Yolda yürürken, yemek yaparken, banyoda her an aklınıza yeni bir fikir gelme ihtimaline karşın bunları kaydederek yakalayın.

Telefonunuzun ses kaydedicisine veya en pratik yol ile nasıl aklınızda tutacaksanız bu yeni fikri kaydedin. Hatta bu yeni fikri bulduğunuzu kendinize hatırlatacak bir alarm da kurarsanız yaratıcı fikrinizi gözden geçirmeyi unutmazsınız. Kısa vadede ulaşılamayacak bir fikir dahi olsa sonrasında bu fikre ulaşmak adına bir fikirler listesi ile projenizi gerçekleştirmek için yol alabilirsiniz.

Baskı altında yaratıcılık ve yeni fikirler bulmakta zorlanıyorsanız, siz de Makers Türkiye ekibi ile tanışabilişiniz. Bize iletişim adreslerimizden ulaşıp kurumsal işletmeler adına eğitimlerimizden yararlanabilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.