Başarısızlığa farklı bakış: Henüz başaramadım zihniyeti

Henüz başaramadım zihniyeti! Kurumlar için verdiğimiz inovasyon workshoplarında en önemsedimiz şey “zihniyet dönüşümünü” sağlamak. Dijitale geçiş ve inovasyon ikliminin exponansiyel hızda dönüştüğü bir ortamda, zihniyet dönüşümü, bizim bu hıza adaptasyonumuzu hızlandıracak en önemli faktörlerden. Zihniyet dönüşümü sırasında anlattığımız bir konu da “henüz başaramadım” zihniyeti. Bunu hem verilerle anlatarak hem de katılımcıların kendi deneyimleri üzerinden değerlendiriyoruz ve sonuç neredeyse hiç şaşmıyor: Başarısızlıklarımızdan çok şey öğreniyoruz!

2021’de kurumların %50’sinden fazlası Yalın Girişimcilik modelini iş modellerine entegre edecek diyor araştırma danışmanlık şirketi Gartner. Muazzam bir rakam, ama kurumların dijital ve inovatif yetkinlik dönüşümlerinin ortasında bir danışmanlık şirketi olarak bu bizi şaşırtmıyor. Bizim de tasarım odaklı düşünme ve agile(çevik) dönüşüm ile beraber en sık verdiğimiz atölye çalışmalarından biri Yalın Girişimcilik. Bu workshop özelinde bir de başarısızlık bölümümüz var😊

100’e yakın kurumsal çalışan başarısızlıklarından çıkan faydayı bizimle paylaştı.

Başarısızlık bölümüne geldiğimizde çalışanlara yaşadıkları başarısızlıkları, ne öğrendiklerini, neleri değiştirdiklerini ve bu başarısızlığın (1-Çok Kötü 5- Çok İyi olmak üzere) hayatlarını nasıl değiştirdiklerini soruyoruz. Bu noktada “biz en hızlı hata yapan kurumunuz” diyen Spotify’ın başarısızlık panoları gibi panolar yapıp hep beraber okuyor ve değerlendiriyoruz.

Şimdiye kadar onlarca kurum ile yaptığımız workshopa katılan 100’e yakın çalışan başarısızlık hikayesi loglamışız. Olduğu anda kabus gibi gelen bu başarısızlıkların, çalışanların hayatlarını nasıl değiştirdiğini sorduğumuzda, ortalama 4.1 şeklinde cevap vermişler. Yani İyi-Çok iyi arasında bir değerlendirme. Anlattığımız metodoloji ve gerçek hayata dair hikayeleri onaylayan bu rakam bazı workshoplarda 5’e kadar çıkıyor.

Deneyim ve Öğrenimlerin Önemİ

Kültür olarak her ne kadar başarısızlıktan kaçan, yoksayan, saklayan bir kültüre sahip olsak da, yaptığımız workshoplar sırasında çıkan başarısızlıklardan görüyoruz ki aslında tüm başarısızlıklar, doğru bir şekilde veri toplayarak değerlendirebildiğimiz ve paylaştığımız sürece, bizi başarıya götüren deneyim ve öğrenimler.  Hem çalışanlar olarak inisiyatif alıp  yaptığımız hataları doğru raporlamak ve öğrenmek hem de kurum yönetimleri olarak eski sabit zihniyetten(fixed mindset) çıkıp büyüme zihniyetine(growth mindset), henüz başaramadım zihniyetine geçmemizin artık bir tercih olmadığını düşünüyorum. Geleceğe Hazır Çalışan programımız kapsamında Girişimci Gibi Düşünmenin özünde yatan felsefelerden biri de kesinlikle bu.

Zihiniyet dönüşümünü gerçekleştiren, Geleceğe Hazır Çalışan programımızdan birçok yenilikçi kurum faydalanıyor. Şimdi siz de kurumunuz ile faydalanmak için aşağıdaki formu doldurun, size ulaşalım.


bir yorum bırakın