Avustralya, 3 Ayda Plastik Poşet Kullanımını %80 Azalttı

Günümüzde, plastik kullanımıyla başa çıkmak için insanlar üzerinde bir baskı var. Okyanuslar, denizler, topraklar, çöp konteynırları; ham petrolden yapılan ve ayrıştırılması yüzyıllar sürebilen atık plastiklerle boğulmaktadır. Plastik poşetlerin zararı, kalıcı olabilmektedir.

Ancak yeni kanıtlara göre, plastik kullanım politikalarındaki ufak değişiklikler, gelişerek zamanla büyük değişiklikler meydana gelebileceğini de göstermektedir.

Avustralya’daki en büyük iki süpermarket zinciri, yaklaşık 3 ay önce plastik poşet kullanımına yasak koymuştu. Guardian gazetesindeki rapora göre, bu iş, ülkedeki genel plastik poşet tüketiminde %80’lik bir azalma meydana getirmiştir.

Plastikler

Avustralya’daki Coles ve Woolworths adı verilen iki perakende zinciri, geçtiğimiz yaz plastik poşet tüketimine yasak getirdiğinde ülkede büyük bir halk galeyanı yaşanmıştı. Başlangıç zorlu bir süreç olmuştu: Woolworth, düşen satışların poşet kullanımının yasaklanmasından ötürü olduğunu ortaya atıyordu.

Fakat birkaç ay sonra, Avustralya Ulusal Perakende Birliği’ne göre poşet yasağı, gözle görülür bir çevresel farklılık yarattı. Birlik, yaklaşık 1.5 milyon plastik poşetin çevreye karışmaktan kurtarıldığını söylüyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında, Avrupa Birliği, 2021 yılına kadar, tek kullanımlık plastik malzemenin yasaklanmasından yana oy kullandı. Yine de üyelerin, bu kuralın hayata geçmesi için onaylaması bekleniyor. Bu arada, Coles ve Woolworths perakendicelerinin yaptığı küçük değişikliklerin, ne kadar büyük bir etkiye sebep olduğunu da görüyoruz.

Bir paketin içinde mal teslim eden herkesin, taşıdığı paketin sorumluluklarını alması gerekiyor. Sanıyoruz ki gelecekte, hepimiz ne tükettiğimizin farkında olmak için çok daha fazla baskı hissedeceğiz.

Kaynak

https://www.sciencealert.com/australia-just-cut-80-of-its-plastic-bag-consumption-in-3-months-here-s-how