Arı Kovanı Teknolojisi İle Bal Hasadı, Artık Çok Daha Kolay ve Eğlenceli

Avustralya’dan, 10 yıllık deneyime sahip becerikli bal üreticileri Stuart ve Cedar Anderson, bal hasadını öncelikle arıcılar ve dolayısıyla da arılar açısından çok daha kolay bir hale getiren, benzersiz bir arı kovanı teknolojisi icat ettiler. Şüphesiz ki gerek kazanç gerekse bir çeşit hobi için yapılan arıcılık işinde, en zorlu süreç bal hasadı. Bu arıcıların rüyalarına bir göz atmalısınız!

Arkadaşlarından ve ailelerinden aldıkları yardımlarla bu düzeneği geliştiren ikili, daha sonra kitlesel fonlama yöntemlerine başvurdular. Bu kapsamda Indiegogo sitesine başvurdular 1.7 milyon dolar topladılar, daha sonra Kickstarter platformu üzerinden kampanya başlattılar ve 5 milyon dolardan fazla para toplayarak büyük bir iş başardılar.
Bu yenilikçi sistem şu şekilde işliyor: arılar, bal mumları ile petek hücreleri oluşturuyorlar. Hücreler balla doldurulduğunda arıcılar, arıları rahatsız etmeden balın bir musluğa akmasına izin verecek şekilde kutunun diğer tarafını açıyorlar. Buradaki düzeneği açtığınızda, bal arılarını rahatsız etmeden, bir oluk sayesinde o lezzetli bal kavanozlara dolduruluyor. Bal hasat işlemi bittikten sonra, arılar hücreleri tekrar balla dolduruyorlar ve bu olay devamlı bir şekilde devam ediyor.


Dünya genelinde, bal arıları şu anda “koloni hastalığına yakalanmış” deniliyor. Bu hastalık, bir koloni içinde bulunan işçi arıların çoğunluğunun belirgin bir sebep olmadan ortadan kaybolmalarıyla ortaya çıkan bir fenomen sadece. Bilim adamları ve arıcılar, bal arılarının ortadan kaybolmalarının başka unsurlar tarafından ortaya çıkan bir sonuç olduğunu düşünüyor. Eğer bal, bu işi bilenler tarafından üretiliyorsa arılar da sahiplerini sevecektir. Görülüyor ki, bu buluş hem bal sevenler hem de onu üreten çalışkan insanlar için faydalı olacak 🙂
çeviri kaynakları: 
https://brightside.me/wonder-curiosities/this-amazing-beehive-technology-makes-the-process-of-honey-harvesting-so-much-easier-149255
http://www.honeyflow.com/

Yorum yap