Arduino’ya Benzer En İyi 6 Kart!

Bugünlerde, Arduino kendin yap (D-I-Y) elektronik ve programlama dünyasında en iyi başlangıçı olarak görülüyor. Arduino’nun tasarımı açık kaynak olduğu için resmi geliştirme kartlarından çok daha ucuza ve farklı versiyonlarda klonları üretilmiştir.

Klon geliştirme kartı kullanmak size çok fazla paradan tasarruf yapmanızı sağlayabilir ve bu kartlar orjinal Arduino’nun yaptığını yapar. Arduino’ya, kendi farklılık ve faydalarına sahip birçok harika alternatifleri var. Bu yazıda Arduino’ya benzer olan en ucuz, en hızlı ve en ilginç alternatifleri inceleyeceğiz.

1. NodeMCU: Wifi’lı Arduino Alternatifi

Küçük ama güçlü kartlardan biri olan NodeMCU son yıllarda çok tercih edilen favori kartlardan biridir. Arduino Nano ile hemen hemen aynı büyüklükte olup içerisinde ekstra ESP8266 wifi modulü içermesi onu Internet of Things dünyasının popüler çocuğu yapmıştır.

Lua programlama diliyle doğrudan kodlanabildiği gibi Arduino IDE’si kullanılarak da programlabilir.

Bu ekstra işlevsellik yanında, gerçek bir fayda da fiyattır. Arduino serisinin çoğu için uygun fiyatlı bir alternatif.

2. Teensy 3: Hızlı Arduino Alternatifi

Arduino’ya hızlı alternatifler hakkında konuşurken, Teensy geliştirme kartından daha iyi bir şey bulmak zor. Resimde de görüldüğü gibi bu küçük geliştirme kartı daha küçük modellerden olan Arduino Nano ve Arduino Micro kartlarına benzer olup ancak gizli bir yumruk içeriyor.

En son ürün olan Teensy 3.6, 32-bit 180MHz ARM Cortex-M4 işlemciyi kullanıyor ve bu sayede boyutu için şaşırtıcı bir hesaplama gücü sağlıyor. En son sürümde kart hafızasına eklenen bir yerleşik microSD kart yuvası bulunur. Teensy aynı zamanda maliyet açısından da geçerli bir alternatiftir. YouTuber MickMake, kurulu kıyaslama ve bazı yeteneklerini sergileyen ayrıntılı bir videoya sahiptir:

 

3. MSP430 LaunchPad: Düşük Enerjili Arduino Alternatifi

Maker dünyasında fiyat ve hız önemli faktörler olsa da, güç tüketimi de önemli bir sorundur. Bir süredir yerinde bırakılmak üzere tasarlanmış olan günlüğe kaydetme cihazları, modern powerbanklarla bile işlevlerini sürdürmek için mücadele edebilir.

Bunun bir çözümü MSP430 geliştirme kartında bulunabilir. 15 yılı aşkın bir süredir düşük güç alternatifi olarak görülen birçok kullanıcı, bir operasyon için Arduino kartlarından üç kat daha düşük olduğunu bildiriyor. MSP430’un çalışması için Ben Heck’in tanıtım videosuna bakın:

 

4. STM32: Çok Amaçlı Arduino Alternatifi

Hemen hemen tüm Arduino gibi geliştirme panoları çok çeşitli kullanımlara sahip olsa da, bir tanesi bu çok amaçlı sıfatını daha çok hak ediyor.

Ayrıca The Blue Pill olarak bilinen bu geliştirme kartı, Arduino Nano ve Pro Micro’ya benzer boyutlardadır. Arduino IDE ile uyumlu olarak, daha önce Arduino geliştirme kartıyla oynayanlara tanıdık geliyorlar. YouTuber Büyük Scott, STM32 ve benzer Arduino geliştirme kartları arasındaki benzerlik ve farklılıklar ile çalışması var:

Yukarıdaki videoların da gösterdiği gibi, bu geliştirme kartları makercıların tomurcuklanması için birkaç seçenek daha sunuyor. Standart STM32 anakartlarının yanı sıra ST firması Nucleo ve Discovery serisi geliştirme kartları da üretiyor.

Bu mikrodenetleyicilerin hepsi, kalplerinde STM32 çipine sahipler, ancak çok çeşitli seçenekler sunuyorlar. Teensy kartına rakip olacak bir performans arıyorsanız, pille çalışan cihazlar için düşük güç seçeneği veya 144 pine kadar bu kartlar projeniz için mükemmel bir versiyona sahip olacak. Mevcut geliştirme kartları hakkında daha fazla bilgi için ST’nin web sitesinde bulabilirsiniz.

5. PocketBeagle: Linux Tabanlı Alternatif

Arduino kartları basit arayüzler ve fiziksel etkileşimler için mükemmel olsa da, bazen biraz daha fazlasına ihtiyacınız var. Linux tabanlı PocketBeagle’ın devreye girdiği yer burası.

Bazılarınız, bu kartın neden Raspberry Pi değil de herhangi bir Arduino kartlarına daha çok benzediğini ve bu listede neden olduğunu merak edebilirsiniz. Bir Arduino gibi çalışan bir mikro denetleyici istiyorsanız, ancak tam bir yerleşik işletim sisteminin tüm avantajlarına sahipse, aradığınız kişi PocketBeagle olabilir. PocketBeagle, 44 GPIO pini ve bir microSD yuvası ile birlikte 5 analog girişe sahiptir. Bu küçük Linux kartı inanılmaz derecede çok yönlüdür ve hem Arduino hem de Raspberry Pi geliştirme kartlarına çok benzer.

6. Kendin Yap: El Yapımı Alternatifi

Arduino’ya gerçekten özel bir bütçe alternatifi arıyorsanız, o zaman kendi sıranızı inşa etmeyi düşünün.

Bu yöntem kesinlikle yeni başlayanlar için değildir ve sonuçta elde edilen kontrolör hala çipi programlamak için bir FTDI USB Seri Arabirim Kablosu gerektirir.

Bu yöntem, Arduino kartlarının nasıl çalıştığını öğrenmek isteyen veya donanımın çok özel bir alana sığmasını gerektiren projeler için mükemmeldir.

Bu örnekte, tek başına Arduino devresi, LED’lerin titreşimli bir küpünü kontrol etmek için kullanıldı;

 

Yorum yap