Arduino ve Raspberry Pi Karşılaştırması

Her gün maker topluluğunda geliştirilmiş yeni ve dahice projeler görüyoruz. Bunların birçoğu geliştirme kartlarının kullanımıyla gerçekleştirilmiştir. Eğer maker dünyasında yeni iseniz, geliştirme kartları arasındaki farkları ve kullanmanın avantajlarını ayrıştırmak kafa karıştırıcı olabilir.

Maker dünyasında yeni yetkinlikler kazanmak için Makers Türkiye olarak vermiş olduğumuz Sertifikalı Eğitmen Eğitimine göz atabilirsiniz. Eğer daha spesifik Arduino yada Raspberry Pi gibi ihtiyacınız olan deneyimi ve bilgi sahibi olmak istiyorsanız Sertifikalı İleri Arduino eğitimlerimize bakabilirsiniz.

Arduino ve Raspberry Pi arasındaki farklar nelerdir? 

Buna farka girmeden önce mikrodenetleyici ve mikroişlemci farkını bilmekte fayda var.

Mikroişlemci, yapısında CPU, ön bellek ve giriş/çıkış birimleri bulunan devrelerdir. Bulundukların yapıların elektronik beyinleridir.

Mikrodenetleyiciler içerisinde mikroişlemci barındırmalarına rağmen mikroişlemciler kadar yüksek çalışma kapasitelerine sahip değildir. Bunun nedeni içerisinde barındırdığı mikroişlemcinin yanına bir çok çevre birimler eklendiğinde kısıtlı alandaki mikroişlemcinin kapasitesinden ödün verilmiştir.

Arduino, mikrodenetleyici tabanlı bir geliştirme kartıdır. Bir mikrodenetleyici, bir programı bir defada tekrar tekrar çalıştırabilen basit bir bilgisayardır. Kullanımı çok kolay bu açıdan.

Raspberry Pi ise, genellikle bir Linux işletim sistemi olan ve birden fazla program çalıştırma yeteneği olan genel amaçlı gerçek bir bilgisayardır. Arduino’dan daha karmaşıktır. Üzerinde yüksek performanlı bir işlemci bulunur. USB, HDMI, Ethernet gibi giriş çıkışları vardır.

 

Hangisi ne için kullanılabilir?

Arduino geliştirme kartı, basit tekrarlanan işler için kullanılır: Garaj kapısını açmak ve kapatmak, ortam sıcaklığını okumak ve bunu Twitter’a tweet atmak, basit bir robotu sürmek gibi projelerde kullanılabilir.

Raspberry Pi ise, daha karmaşık bir robot yapmak istediğinizde zaman tam donanımlı bir bilgisayara ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz. Kamera ile görüntü işleme yapabilir, insanlarla etkileşime girip konuşabilen, internetten veri çekip sunucuya veri depolayan, GPS gibi konum bilgisini işleyen daha karmaşık birden fazla görevi gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz.

 

Peki karar vermenize yardımcı olacak basit bir kural var mı?

Evet var! Projenizin ne yapmak istediğini düşün. Eğer ikiden daha az basamakla açıklayabilirseniz, bir Arduino ile yolunuza devam etmeniz daha mantıklı olacaktır. İkiden daha fazla basamak varsa Raspberry Pi kullanmanızda fayda olacaktır.

Örnek:
“Bitkilerin nem miktarını ölçüp ve suya ihtiyaç duyduklarında tweet atan bir proje gerçekleştirmek istiyorum.” Bu en iyi bir Arduino ile yapılabilir.

“Şimdi ise bitkilerin nem miktarı ölçüp, suya ihtiyaç duyduklarında tweet atan bir projenin üstüne bulunduğum bölgeye göre o hafta içerisinde yakın zamanda yağış olup olmayacağını tespit edip uzun süre yağış yoksa su tankında sulama yapılmasını sağlamak istiyorum.”  Bunun içinde en iyi seçim Raspberry Pi olacaktır.