Antartika’daki Dikdörtgen Buzdağı Nasıl Ortaya Çıktı?

Doğa ana dağınıktır. Genellikle geometriktir aynı zamanda da düzensiz ve asimetriktir.
Doğada nadiren 90 derecelik açılarla düz kenarlara sahip bir cisim görürüz. Bu tarz şeyler ortaya çıktığında ise gerçekten çok garip görünüyor.
Bu buzdağı, geçen hafta NASA’nın Antartika Icebridge Operasyonu’nun bir parçası olarak fotoğraflandı. Yüzen bir buz kütlesinin üzerinde otururken sanki kasten kesilmiş gibi mükemmel bir diktörtgen görünüm sergiliyor.

Bu durum size insanlara karşı kötü şakalar yapmaktan hoşlanan uzaylıların olduğunu düşündürtmesin. Antartika’da büyük testereleri olup buz kesen gizli bir örgüt de yok. Rahatlayabilirsin 🙂

Bu buzdağı tamamen doğal.

Bir buzdağını kafamızda canlandırdığımızda genellikle sivri uçları ve kubbeleri olan, suyun yüzeyinden aşağısına doğru uzanann bir buz kütlesi düşünmeye eğilimliyiz. Ancak bu, yassı olmayan buzdağları olarak adlandırılan, şekle göre sınıflandırılmış iki tür buzdağının sadece bir tanesi.

Bir de yassı buzdağları var ve bunlarda bahsettiğimiz dikdörtgen şekillere benziyor. Dikey kenarları ve düz bir üst plakaları ile genellikle buzağılama ile oluşurlar.

Ve bu buzdağları muazzam uzunlukları sahip olabilir. Yüzlerce veya binlerce kilometrekarelik alanı kaplayabilir. Bugüne kadar kayıtlara geçmiş en büyük yassı buzdağı tam 11.000 kilometrekaredir.

Bu fotoğrafa baktığımızda uzunluğunu tahmin etmek zor ancak sanki 11.000 kilometrekare kadar büyük değil gibi.

Kaynak
https://www.sciencealert.com/tabular-iceberg-nasa-photo-antarctica-larsen-c-ice-shelf-operation-icebridge?perpetual=yes&limitstart=1

Yorum yap