Amazon'un CEO'su Jeff Bezos'tan Yaşama Dair Tavsiyeler

Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’tan, iş-yaşam dengesiyle, ilhamla ve nasıl yatırımcı olabileceğinizle ilgili tavsiyeleri topladık.

Mark ve Jeff Bezos, Los Angeles’taki bir zirvede.

Becerikli Olmayı Nasıl Edindin? 
Jeff, 4 yaşından 16 yaşına kadar yaz aylarını Pop diye adlandırdığı dedesinin sahibi olduğu izole bir çiftlikte geçirdi. İzole bir çiftlik olduğu için Pop, kendine güvenmek zorunda olarak bu işi yapıyordu. Pop, kendi iğnelerini yapıp çiftlikteki hayvanların veterinerliğini yapmaya kadar gitmiş. Jeff bir yazını, dedesinin 5000 dolara aldığı eski bir Caterpillar inşaat ekipmanını tamir etmekle geçirmiş – çok ucuz olmasının sebebi bu makinenin tamamen kırık olmasıymış. Onarım için dişli çarklar geldiğinde onları taşımak çok ağırmış. Böylelikle Pop, onları taşımak için minyatür bir vinç yapmış. Jeff dedesi hakkında şöyle diyor: “O, nasıl yapacağını bilmediği işlere atılırdı buna rağmen altından başarıyla kalkardı”.
Becerikli olmayı, dedesinden öğrendiğini anlayabiliyoruz.
Dirençli olmak üzerine ise şunları anlatıyor:
Pop, bir zamanlar parmağının üst kısmını koparmış. Dedesi Pop, hareket eden kamyonetinden atlayıp çiftliğin kapısını açmaya çalışmış ancak o anda araba, parmağının olduğu yere çarpmış ve kopmuş. Çok sinirlenen dedesi, başparmağını çıkarıp bir köşeye koymuş ardından kendini hastaneye doğru sürmüş. Hastaneye gittiğinde, parmağın yerine dikilmesini değil de doktorlara kalçasından bir cilt aşılaması yapmalarını söylemiş. Jeff de bu olaydan sonra dedesinin başparmağından nasıl popo saçlarının büyüdüğünü hatırlıyormuş 🙂 Fakat dedesi, başparmağını suratıyla birlikte traş ediyormuş. Jeff bu konu hakkında diyor ki: “Başınıza iyi şeyler gelmediğinde kendinizi dirençli ve becerikli tutarsanız, o sıkıntıdan çıkmanın bir yolunu elbet buluyorsunuz”.
Jeff (ortadaki), Cadılar Bayramı için cool bir şekilde giyinen arkadaşları ile birlikte.

Çocuk yetiştirme üzerine şunları anlatıyor:
Jeff ve karısı, 4 yaşındaki çocuklarına elektrikli aletlerle oynama izni verdiklerinden beri keskin bıçaklar kullanmalarına da karışmıyormuş. Çünkü kendilerini incitirlerse öğreneceklerine inanıyormuş. Jeff, karısının perspektifi hakkında şunu söylüyor: “O, beceriksiz çocuk yerine 9 parmaklı bir çocuğu tercih eder” 🙂
Romantik bir eş seçme üzerine şunları anlatıyor:
Jeff, artık hayat evine girmeye karar verdiğinde arkadaşları ona bir sürü buluşma ayarlamaya çalışmış. Güvenilir biriyle tanıştığında, gerçekten hayat eşini bulduğunu anlamış. Konu hakkında Jeff: “Beni 3.dünya hapishanesinden kurtaracak bir kadın istedim” diyor.
İşini bırakıp Amazon’a başlaması üzerine şunları anlatıyor:
Jeff, Wall Street’te bir yazılım mühendisliği firmasında çalışıyormuş. 1994’te, patronuna bir internet kitap mağazası açmak istediğini söylemiş. Patronu ona bunun çok iyi bir fikir olduğunu fakat “işi olmayan bir insan için daha iyi bir fikir olduğunu” söylemiş. Jack birkaç gün düşünmüş ve bir karar almış. Bunu düşünmenin en iyi yolunun 80 yaşına kadar hayatının planlamasını yapmak olduğunu görmüş, pişmanlıklarını en aza indirgemeye karar vermiş. Ve Amazon’a başlamak için işinden ayrılmaya karar vermiş. “Eğer başarısız olsaydım, 80 yaşıma geldiğimde yine de bunu denediğim için kendimle gurur duyardım” diyor.
Jeff’in internette dolaşan capsiyle ilgili fotoğraf üzerine gülmesi.

Eğer Jeff Bezos olmasaydın ne yapıyor olmak isterdin sorusu üzerine:
Machine learning’i ve yapay zekayı sevdiği için yazılım mühendisi olmaktan mutluluk duyacağını söylüyor. Fakat barmen olmak istediğini de iftira ediyor. Kendi zanaatıyla yaptığı kokteyllerinden gurur duyuyormuş. Fakat dikkatli olmamızı da istiyor çünkü barmenlikte çok yavaş olurmuş. Onun hayalindeki barda şöyle bir tabela varmış: “İçeceğinizi güzel mi istersiniz yoksa hızlı mı olsun?” 😉
Uzay seyahatine olan ihtiyaç ve onun roket şirketi Blue Origin üzerine şunları söylüyor:
Dünyayı kurtarmak için uzaya gitmeliyiz diyor acele etmemiz gerektiğini de belirterek. Dünyanın yaşanabilir olması için çevremizi korumak zorunda olduğumuzu söylüyor. Kendi şirketinde de bizim solar sistemimizdeki her gezegene robotik sondalar gönderdiğini anlatıyor.
Uzay girişimciliği üzerine:
Uzayla ilgili fırsatları açmanın yolunun, yeryüzünden uzaya gönderilen nesnelerin fiyatının düşürülmesi olduğunu söylüyor. “Girişim maliyetlerini düşürmek zorundayız, böylece yüzlerce girişimci uzayda bir şirkete sahip olabilir, tıpkı internet dünyasında olduğu gibi ” diyor. Altyapı hizmetlerinin maliyetinin düşmesiyle internet girişimlerinin nasıl patladığını belirterek.
Dedesi Pop’un çiftliğinde çalışırken

İş-Yaşam dengesinin nasıl kurulması gerektiği üzerine:
İş yaşam dengesinin nasıl kurulacağına ilişkin olarak “İş-Yaşam uyumu” ifadesini tercih ettiğini söylüyor. Çünkü “denge”nin bir tazminat ifadesi olduğunu ima ediyor. Eğer işteki takım çalışmasına değer katan üretken bir üyeyse bunun evde olmaktan daha iyi olduğunu söylüyor. Eğer evde mutluysa, bunun kendisini daha iyi işçi ve patron yaptığını söylüyor. Ailenin ve çalışanlarının enerjilerini alan birisi olmayın. O saatlerinizi nasıl ayarlamanız gerektiğine değil, çoşkunuzu ve enerjinizi insanlara nasıl yaymanız gerektiğinin öneminden bahsediyor.
Nasıl yatırımcı olunacağına ilişkin şunları söylüyor:
Dünya çok karışık bir yer, sen problemleri çözmek için “alan uzmanı” olmalısın. Fakat buradaki tehlike de alan uzmanı olduğunda sahip olduğun bilgilerle kapana kısılabilmendir. “Yeni şeylere bir çocuk meraklılığıyla yaklaşabilmelisin, öğrenmeye aç olmalısın. Yatırımcılar çocuksu meraklarıyla birer uzman olurlar”
Seni ne en iyi şekilde açıklar?
“Kendi hayat hikayelerimizi seçeriz ve bu seçim bizi açıklar. Yalnızca seçeneklerimizle gurur duyabiliriz” diyor. Sen rahat ve kolay bir yaşamı tercih edebilirsin ya da hizmeti ve macerayı. Ve 80 yaşına geldiğinde sonuncusunu yaptığın için daha gururlu olacaksın.

Neye içersin?
Macera ve arkadaşlığa diyor. Dostluk yerine arkadaşlık demesinin sebebi olarak da şöyle belirtiyor: “Benim için arkadaşlık sözcüğü, beraber bir yola girmeyi daha çok çağrıştırıyor.
Çevirinin kaynağı: https://techcrunch.com/2017/11/05/jeff-bezos-guide-to-life/

Yorum yap