Amazon, Depo İşçileri İçin İzleme Bilekliği Patentini Aldı

Belki de, insan işçilerin yapay zeka ile kuşatılmış akıllı makinelerle değiştirilmesi fikrinin ortaya çıkmasındaki tek şey, insan işçilerin her hareketini izlemek için makinelerin kullanılmasıdır. Amazon da, insan işçileri izleyebilmek için bir bileklik tasarladı.
30 Ocak 2018’de, Amerika Birleşik Devletleri ve Ticari Marka Ofisi, Amazon’a işçilerinin hareketlerini takip etmesi için yaptıkları bilekliğe iki patent verdi. İşçilerin elleri burada anahtar rolüne bürünüyor. Bu izleme işlemi, deponun ya da fabrikanın stratejik alanlarına konumlandırılmış ultrasonik cihazlarla sağlanır.
Amazon’un izleme bileklik bantları, işçi hareketlerine dayalı “haptik geribildirim” sağlamak üzere tasarlanmıştır. Haptik ise dokunma duyusuyla ilgili bir kavram. Bu bileklikler aynı zamanda işçilere, depolanan malzemenin yerine yakın mesafelerde olduğunda onlara bir tür uyarı sağlamaktadır. Böylece işçi, aradığı malzemeleri daha kolay bulabilmiş olacak.
Amazon’un izleme bileklikleri fabrika ve dopa çalışanların verimliliğini en üst düzeye çıkarmak, işçilere kolaylak sağlamak, depodaki stokları kusursuz bir sırada tutmak gibi bir misyona sahip.
E-parekendeciler bu izleme bilekliğini kullanmak isteyen ilk şirketler değildir. Başka sektörlerde de benzer girişimlerde bulunuldu.
Şimdi, Google’ın çok abartılmış, depo ve fabrikalardaki çalışanlara yardımcı olmak için yaptıkları Glass adlı bir ürünü var. Ford şirketi, Microsoft Hololens’i arabalarının tasarım sürecini iyileştirmek için kullanırken Tesla’nın rakibi Lucid Motors’da aynı amaçla bir araç kullanıyor. Fakat bunun adı da HTC Vive adlı sanal gerçeklik gözlüğü.
Her durumda, Amazon’un izleme bileklikleri patent aşamasının ötesine geçmeyebilir bu tip giyilebilir ürünler depo ve fabrika alanlarına girerse, çalışan işçiler yeni bir denetleme düzenine uyum sağlamak zorunda kalabilir.
çeviri kaynağı: https://futurism.com/amazon-patents-tracking-wristbands-spy-warehouse-workers/

bir yorum bırakın