Airbnb Sunumu: En Çok Aranan Örnek Yatırımcı Sunumu

Airbnb’nin 2009 yılındaki yatırımcı sunumu, Google Trends’e göre en çok araştırılan yatırımcı sunumu konumunda. Sunumunun akışı, dizaynları ve sadeliği; günümüzde yeni sunumlar oluşturulurken örnek yatırımcı sunumu olarak kullanılmaya devam ediyor.

Sunumun yapıldığı Silikon Vadisi’nin en bilinen VC’lerinden Sequoia Capital, yatırımcı sunumu oluşturma hakkındaki blogunda büyük bir kısmına 2009 yılındaki Airbnb sunumuna yer ayırmıştır. Türkiye’de de çeşitli kurumlar, eğitimlerinde yatırımcı sunumu örneği olarak gösteriyor.

Makers Consulting olarak bu sunumun orijinal versiyonundaki yazı ve dizayna sadık kalarak Türkçeye çevirdik. Sunum örneklerinde Türkçe içerik oldukça kısıtlı olduğu için paylaşmaya karar verdik.

Aşağıdaki bilgileri doldurarak Türkçe Airbnb sunumunu indirebilirsiniz:

Buraya tıklayarak indirebilrisiniz

 

Eğer indirmeyi tamamladıysanız sunum hakkında bahsetmeye başlayabiliriz.

 

Kısaca Airbnb Nedir?

 

Airbnb, kısa süreli konaklamalar ihtiyacı için oda ya da evin kiralık gösterebildiği ve kullanıcıların kiralama yapabildiği internet tabanlı pazaryeridir. Alıcı ve satıcı arasında köprü işlevi görür ve her kiralamadan komisyon alarak kar eder.

Şirket 2008 yılında Brian Chesky, Joe Gebbia ve Nathan Blecharczyk tarafından “Airbed and Breakfast” ismiyle kurulmuştur.

Airbnb logosu ve farklı evler

Şirketin ismi, Ekim 2007’de San Francisco’ya taşınan okul arkadaşları Brian Chesky ve Joe Gebbia oturma odalarına bir şişme yatak (İngilizce: Airbed) koyup konaklama ve kahvaltı (İngilizce: Breakfast) alanına dönüştürme fikrinden geliyordu. 2009 yılındaki paylaştığımız sunumdan kısa bir süre sonra isimlerini Airbnb olarak değiştiriyorlar.

 

Yatırımcı Sunumundan Önce Airbnb

 

Sanılanın aksine bu sunum ile Airbnb ilk yatırımını almıyor. Sunumdan da okunabileceği üzere Y Combinator girişimleri arasında yerini almıştı. Hatta, Y Combinator girişimleri arasında yer almadan önce kahvaltı gevreği satarak kendi kaynaklarını oluşturdular.

Tüm bu olaylardan önce, Airbedandbreakfast.com resmi olarak 11 Ağustos 2008’de hizmete girdi. Yapılan sunumdan önce hizmete başlamışlardı.

Böylelikle, sunum sırasında sadece fikri sunmadılar, gerçek kullanıcı verilerini de kullandılar.

Airbnb, ilk yoğun müşteri zamanını 2008 yazında Endüstriyel Tasarım Konferansı sırasında yaşadı. Bu deneyimden yola çıkarak konferans, festival vb. etkinlikleri hedeflediklerini bizzat sunuma da aktardıkları 8. ve 13. sayfalarda görülebilir.

 

Yatırımcı sunumu oluşturma, sunma vb. konuları içeren öğrenim kurgularımız için burayı tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz

Brian Chesky tarafından Airbnb sunumu yapılıyor

 

Eleştiriler

Ne kadar meşhur bir slayt olsa da slayt üretim kurallarına göre çok bariz hatalar görülebilir.

Bunlardan bazıları şöyledir:

  • sunum sayfalarının başlığında hikayeleştirmenin kullanılmaması,
  • her sayfanın altında iletişim bilgisi olması,
  • slaytlarda belli bir yapının kullanılmaması,
  • anlatımın gereğinden çok kısa tutulması,

ve bir çok noktalara deneyimli yatırımcı sunumu koçları / eğitmenleri tarafından sıklıkla değiniliyor. Fakat, Airbnb kurucuları dahil çoğu kişi slayt üretmede deneyimli değil. Bunun gibi, girişimciler fikirlerini anlatılmaya odaklanıyor. Böylelikle, Airbnb kurucularının yaptıkları, hata olarak görülmekten ziyade farklı ve yeni bir tarz oluşturdu. Bu slayt dizaynı tarzı sayesinde sunum oluşturma hakkında pek zamanı ya da bilgisi olmayanlar hızlıca yatırımcı sunumlarını oluşturabildiler. (Yine de her yatırımcının bu tarzı hoş görmediğini söylemeliyiz)

Airbnb sunumunun dizaynını ve slayt üretimini bir yana bırakalım. Anlatım tarzına  ve kelimelerin odaklanılması yeni sunum oluşturacak kişilere daha faydalı olacaktır. Aşağıda sunumun her sayfanın incelemesine ulaşabilirsiniz.

Airbnb Sunumunun Detaylı İncelemesi

 

Sunum Sayfa 1:

 

Örnek yatırımcı sunumunun tamamını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Slaytın tamamını ele aldığımızda kullanılan renkler biraz çocuksu olsa da güven duygusunu da beraberinde getiriyor. Logonun sayfada belirgin kullanılması logoyu ve beraberinde markayı tanımlamanın en basit ve keskin biçimidir.

“Otel odaları yerine halktan bir oda kiralayın.” Slogan eylemi basit ve net bir biçimde ortaya koysa da müşteri karşısındaki etkisi sınırlıdır. Bazılarına göre bu slogan “Seyahet ederken tasarruf edin, ev sahipliği yaparak para kazanın.” şeklinde daha etkili olabileceği konusunda tartışma konusudur.

 

Sunum Sayfa 2:

 

Örnek yatırımcı sunumunun tamamını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

İkinci sayfada konuya doğrudan ele alınan problem ile başlanıyor. Düşünüldüğü zaman ikinci maddede doğrudan oteller kelimesini bir vurgu içine almak yerine, şehirle bağlantının kesilmesini ön planda tutmak daha etkili olabilir. Çünkü bundan sonraki slaytlarda yer verdikleri değerlerden biri kullanıcının şehirle bağlantı kurabilmesidir.

Üçüncü madde ise tehlikeli hareket. Birkaç kelime ile büyük bir olguyu silip atarsanız yatırımcılar/şirket yöneticileri karşısında savunmak zorunda kalabilirsiniz.

 

Sunum Sayfa 3:

Örnek yatırımcı sunumunun tamamını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Çözümün ele alınması bu slaytı her açıdan başarılı kılmaktadır. Özellikle yukarıdaki gibi bir çözüm önerisi, az ve etkin kelime gruplarıyla anlaşılabilir bir sonuca ulaşıldığında hem müşteriler hem de yatırımcılar için kabul edilebilir konumdadır.

  • Çözümün üç ucu, daha önce ana hatlarıyla belirtilen üç sorunu ele alıyor; Ücret = Tasarruf Edin
  • Şehirle bağlantı kesilmesi = kültürünüzü paylaşın
  • Yerel halktan ev kiralamanın daha kolay yolu yok = ev sahipliği yaparak para kazanın

Böylelikle tasarruf ederek konaklanmasına ve ev sahipliği yaparak para kazanılmasına olanak sağladığını kullanıcılarına değer verdiği açık bir şekilde ifade etmektedir.

 

Sunum Sayfa 4:

Örnek yatırımcı sunumunun tamamını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Piyasa ve pazar değerlerini sunuma eklemek ve gerçek veriler olduğunu kanıtlamak için kaynakça paylaşmak şüpheyi ortadan kaldırmak için harika bir yoldur. Sunumda iki rakamsal veri büyük harflerle vurgulanarak şunu ortaya atıyor; böyle bir pazar var ve oldukça büyük!

Verileri paylaşmaya açık olmak profesyonellik ve dürüstlük açısından büyük bir artı puandır.

 

Sunum Sayfa 5:

Örnek yatırımcı sunumunun tamamını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Bir pazarın varlığını, para harcayan potansiyel müşterileri ve bu pazardaki payını ortaya atan AirBnB için sunumun kilit noktası burası. Pazardaki varlığını rakamsal verilerle kanıtlayan ve savunan AirBnB’nin mesajı oldukça nettir; pazar oldukça büyük ve Airbed and Breakfast da var!

 

Sunum Sayfa 6:

Örnek yatırımcı sunumunun tamamını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Standart adımlar izlendikten sonra (Sorun-Çözüm-Pazar Büyüklüğü ve Mevcut Konum) ürün tanıtımına geçilir.

Burada kullanılan ürün tanıtımının sunumun tamamı ve yukarıdaki veriler ele alınarak yavan kaldığı söylenebilir. Ekran görüntülerinin okunurluğu ve anlaşırlığı tartışılsa da ürün tanıtımı için bir sayfada sınırlı kalmak sunuma katkı sağlamaktan oldukça uzaktır.

Bunun yerine ürünün detaylı tanıtımı ya da bir demo kullanılabilir.

 

Sunum Sayfa 7:

Örnek yatırımcı sunumunun tamamını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

İş modelini ve yıllık gelir tahminini açıklayan bu slayt, şirket hakkında 3 yılda 2 Milyar dolardan fazlasını kazanabilecek olmalarıyla ilgili ciddi bir iddia ortaya atmaktadır. Verilerin kanıtlanabilirliğine bakıldığından bu sayfanın 7. değil de 6. sayfada yer alması gerektiği tartışma konusu olabilir.

Ayrıca burada oldukça cezbedici olan şey 2 milyar dolarlık hedefe her makul fiyatlı ödemeden makul bir oran (%10 komisyon) alarak ulaşılmasıdır.

 

Sunum Sayfa 8:

Örnek yatırımcı sunumunun tamamını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

3 yıl süre içinde 2 milyar dolar gelire ulaşabileceğinizi iddia ettiğinizde pazara açılma stratejinizin ve pazarlama planınızın iyi düşünülmüş ve yeterli olacağından emin olmalısınız.

Airbnb burada yol haritasından, hedeflenen etkinliklerden ve seyahatlerden bahsederek ortaklarını tanıtmıştır. Bu slaytın en çekici tarafı, günümüzde de Growth Hacking için anlatılmaya devam eden platformda paylaşılanların otomatik olarak Craigslist sitesinde de aynı anda paylaşılabilmesidir.

 

Sunum Sayfa 9:

Örnek yatırımcı sunumunun tamamını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Airbnb burada iş modelinin alışılmışın dışında ve ne kadar benzersiz olduğuna dikkat çekiyor.

Yatırımcıların ilgisini kazanmak ve sizi tercih etmelerini sağlamak için ürünün benzersizliğinden ve tatmin ediciliğinden bahsetmeniz büyük bir artıdır. Profesyonellik açısından özellik-farklılık ilişkilerini ele alan bir tablo oluşturulması mantıklıdır.

 

Sunum Sayfa 10:


Örnek yatırımcı sunumunun tamamını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Rakiplerine göre sunduğu avantajlara dikkat çekmek isteyen AirBnB burada ürününü detaylı tanımladı ve ona hızlı bir genel bakış alanı sağladı. Bu ilk bakışta doğru hazırlanmış ve sunum için avantaj sağlamış gibi görünebilir ama hala bir tartışma konusudur.

MySpace’e göre tüm UPS’ler (benzersiz satış teklifi) diğerleri tarafından çoğaltılabilir ve ilk olmak da her zaman başarının kanıtı değildir.

 

Sunum Sayfa 11:

Örnek yatırımcı sunumunun tamamını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Girişim ve proje slaytlarına ekip sunumuyla başlamak gerektiğini savunanların sayısı azımsanamayacak kadar fazladır. Bunun sebebi yatırımcıların hikayenizle ve karakterinizle, projenize oranla daha yakından ilgileneceği düşüncesidir.

Bir ekip slaytı bu iş için neden en iyinin siz olduğunu kanıtlamalı, okuyucularınıza bu işi yalnızca sizin yürütebilecek olduğununuzu göstermelidir. Bu sunumu ele alırsak Nathan’ın açıklamaları oldukça yeterli. Ancan Joe ve Brian’ın oldukça yüzeysel kaldığı söylenebilir. Yatırımcılar için deneyimleriniz ve başarılarınız diplomasına sahip olduğunuz bölüm ve okuldan daha önemlidir.

 

Sunum Sayfa 12:

Örnek yatırımcı sunumunun tamamını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Airbnb sunumunda basından yer vererek ilgi gördüğünü ve çoktan markalaştığını kanıtlamış oluyor.

 

Sunum Sayfa 13:

Örnek yatırımcı sunumunun tamamını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Kullanıcı referansları tıpkı 12. sayfa gibi markanızı ve güvenilirliğinizi ortaya çıkaran etkenlerden biridir. Hem yatırımcılar hem de kullanıcılar için saygınlık kazanmanıza yardımcı olurlar. AirBnB burada yukarıda anlattığı değerleri pekiştirmiş, insanları ve kültürleri birbirine bağlama, tasarruf etme ve para kazanma olgularını kanıtlamıştır.

 

Sunum Sayfa 14:


Örnek yatırımcı sunumunun tamamını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Girişimleri hakkında detaylı bir açıklama yaptıktan, yıllık gelir hedefleri ve yol haritası çıkarttıktan sonra slaytı kesin bir dille belirlenmiş bir yatırım fonu talep ederek bitiriyorlar.

 

*Hedef müşteri= 80.000

*Hedef gelir=2 Milyar Dolar

*Zaman çizelgesi= 12 ay

 

Bu herhangi bir yatırımcının takdir edeceği güçlü bir taahhüttür.

 

Sonuç:

 

AirBnB bu sunumuyla 2009 yılında Sequoia Capital’den 600 bin dolar yatırım aldı. Kurucular girişimlerini; pazardaki paylarını, halihazırdaki şirketlere göre avantajlarını ve izleyecekleri yolu açık bir şekilde belirtmiş ve çeşitli unsurlarla besledi.

 

Yatırımcı Sunumu oluşturma için bazı faydalı kaynaklar:

 

Fikir oluşturma, prototipleştirme ve yatırımcı sunumu oluşturma, sunma vb. içeriklere sahip öğrenim kurgularımız için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.