Agile Projelerde 6 Önemli Ölçüm Metodu

Geleneksel proje yönetimlerine kıyasla Agile Proje Yönetimi ile çok daha başarılı sonuçlar alındığını artık biliyoruz. Birçok içeriğimizde Agile ve proje yönetimi alanında kullanılan metodolojilere detaylı olarak değindik. Geleneksel proje yönetimi anlayışı ile Agile’ın arasındaki en büyük farklardan biri; geleneksel yöntemlerin daha çok çıktılara, Agile’ın ise sonuçlara odaklanmasıdır.

Klasik proje yönetimlerinde Anahtar Performans Göstergeleri (KPI) ekipleri doğru olmayan eylemlere yöneltebilmektedir. Bu doğru olmayan göstergeler arasından ilki kalite konusunda müşteri ile işbirliği yapılmasının göz ardı edilmesi gelir. İkinci olarak yapılan yanlış ise ekiplerin yeteneklerine göre bir anlayış benimsenmemiştir. Yani üretkenlik ve ilerleme, planlanmış zamanın içerisindeki işin tamamlanıp tamamlanmamasına göre ölçülmektedir. Geleneksel yöntemlerde yapılan yanlışlar projelerin hızlı bir şekilde bitmesine yardımcı olmadığı gibi sadece ekiplerin üzerindeki baskıyı arttırmaktadır.

Gelişen çağı yakalamak adına proje yönetimlerinin de bu değişimin ve hızın gerisinde kalmaması gerekir. Agile Proje Yönetimi’nde geleneksel yöntemlerde düşülen hatalara düşmek son derece düşük bir olasılıktır. Yaygın şekilde kullanılan 6 önemli Agile ölçüm metodunu gelin hep birlikte inceleyelim.

Teslim ve Döngü (SprInt) Süresi

Teslim ve döngü süreleri, projelerdeki bir işe ne kadar zaman harcandığını gösterir. Belirli sürelerde harcanan zamanı göstermesinin yanında teslim ve döngü sürelerinin aralarında belli sınırlar ve ayrımlar söz konusudur.

Teslim süresi işin alındığı andan itibaren başlar. Teslim edilene kadar olan tüm süreci içine alır. Bu sürece, bekleme süreleri de dahildir. Müşterinizden gelen işi kabul ettiğiniz anda, yani henüz daha çalışmaya başlamadığınız sürede de teslim süreniz başlamış demektir. Döngü süresi ise işe başladığınız zaman aktifleşir. Yani Agile’da döngü süresine bakarak bir işin teslimi için ne kadar sürede çalıştığını ölçebilirsiniz. Döngü süresinin ölçümlenmesi size teslim süresini öngörmeniz açısından bilgi sağlar.

Teslim süresi bir müşteri zaman çizelgesi ise döngü süresi bir ekip zaman çizelgesi oluşturmanıza yardımcı olur. Agile’da Kanban metodolojisinde kullanılan panolarında bu süreleri görselleştirmenize olanak sağlar. Bu panodaki sütunlarda işin başladığı, talep edildiği veya devam ettiği, çalışıldığı bilgilerini alabilirsiniz.

Verimlilik (Throughput)

Agile için en önemli ölçümlerden biri verimliliktir. Temel olarak, belirli bir zamanda kaç tane bitirilen işin olduğunu ölçümlemeye “verim” denilebilir. Üretkenlikle benzer özellikler taşımasına rağmen verimin farklı bir ölçümleme olduğunu hatırlatmakta yarar var. Üretkenlik aslında ne kadar verimli olunduğuna bağlı bir kavramdır.

Verim ölçümlenmesi ekiplerinizin neler yapabileceği ile ilgili bilgi verir. Ekiplerin yetenekleri, belirlenen sürelerde ne kadar işi ne kadar sürede yapacaklarını bilmenize yardım eder. Ayrıca proje teslim tarihleri ile ilgili öngörüde bulunmanıza da katkısı büyüktür.

Work In Progress (WIP)/ Devam Eden Çalışma

Projenizde devam edilen işlerin ölçümlenmesi de oldukça önemlidir. İşin başladığını, ancak bitmediğini ve hala devam ettiğini gösterir. Agile’da başlanan işin en kısa sürede bitirilmesi amaçlanır. Burada hedeflenen döngü (sprint) sürelerini kısaltmaktır. Devam Eden Çalışma (WIP) aynı zamanda ekibin verimliliğinin de artmasını sağlar. Yine Kanban panolarında görselleştirilen WIP’leri takip ederek çalışmalarınızın aşamalarını sınırlandırabilirsiniz. Bu ölçümleme ile daha önemli görevlere veya işlere odaklanırsınız.

Akış Verimliliği

Agile projelerinde işin alımından teslimine kadar olan süreçte verimli biçimde işlenmesine akış verimliliği denir. Akış verimliliğini tespit edebilmek için aktif çalışmanın yapılmadığı aşamalar da dahil olarak teslim süresine bölünür. Aktif olarak çalışılan ve çalışılmayan süreç Kanban’da görselleştirilir. Akış verimliliği grafikleri sayesinde işleri düzenli bir şekilde aktif ya da sıralamaya alınan işleri ekipler tespit edebilirler. İşle ilgili sorunların hızlı bir şekilde tespitine ve sorunların çözülmesine yarar sağlar.

Engellenen Zaman

Agile’da tüm iş ve işin aşamaları şeffaf ve görünür biçimde olmalıdır. Bir şekilde yapılamayan, ileri tarihe ötelenen işlerde dolayısıyla görünürdür. Engellenen bir kart dışarıya bağımlı bir olması ya da o işi yapan kişinin işe devam edemediğini gösterir. Aynı zamanda engellenen kart ekipteki diğer üyelerin bu işin yapılmasını engelleyen sorunların çözülmesi gerektiği anlamındadır. Bu da işin hangi aşamalarda, ne gibi sorunlar sebebi ile engellendiğini gösterir.

İş Öğesi Yaşı

İş öğesinin başladığı zamandan son zamanı arasındaki süre İş Öğesi Yaşı (Work Item Age) olarak tanımlanır. Henüz teslim edilmemiş, tamamlanmamış iş öğeleri için geçerlidir. Üzerinde çalışılan işlerin nasıl ilerlediğini gösterdiği gibi geçmişteki çalışma performansları hakkında fikir verir.

İş akışında görevlerin ilerlemesini görmek mümkün hale gelir. Hangi işin beklenenden daha yavaş ilerlediği ve bu görevlerin ekipler tarafından daha hızlı ilerlemesi için neler yapabileceği açısından oldukça önemlidir. İş öğesi yaşı verilerini döngü süresi verileri ile birleştirmek müşterinin teslimat ile ilgili beklentilerini karşılamak için doğru kararlar vermenizi sağlayabilir.

İş akışınızda ve projelerinizde radikal bir dönüşüm yaratacak Agile Proje Yönetimi konusunda profesyonel düzeyde destek almak için Makers Türkiye ekibi ile dilediğiniz zaman iletişim kurabilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.