Agile Dönüşüm ile Spotify Nasıl Hızla Büyüdü?

Agile Dönüşüm ile Spotıfy Nasıl Hızla Büyüdü?

Spotify’ın değişime en hızlı şekilde cevap verebilmek için yapılan çalışmaların bütünü olarak tanımlanabilecek Agile (Çevik) dönüşümle nasıl hızla büyüdüğünü merak edenler için hazırladık:

SpotIfy Hakkında

Spotify, menşesi İsveç olan bir müzik veri akışı ve podcast servisidir. 2008 yılından itibaren hayatımızda olan ve sınırsız sayıda müziğe ulaşılmasını sağlayan bu dijital müzik hizmetinin bugüne kadar edindiği başarılarının temelinde Agile metodolojileri ile ölçeklendirmesi bulunuyor. Henrik Kniberg & Anders Ivarsson’ın Ekim 2012’de yayımladıkları “Agile Ölçüklendirme @ Spotify” adlı makalede Spotify’ın Agile dönüşüm ile nasıl hızla büyüdüğünün nedenleri tek tek ele alınmış. İşte başlıklar:

Squad’lar

Squad’lar, Spotify’ın ana geliştirme birimidir. Küçük bir start-up olarak tasarlanan, Scrum takımına benzeyen her bir squad kendi çalışma yöntemine kendi karar verir, yönetim anlamında özerktir ve uzun süreli bir görevi üstlenmiştir. Uygulama geliştirmeden ödeme sistemlerinin sağlanmasına değin geniş ölçekte ele alınan bu görevleri tamamlamak için gerekli yeteneğe de araçlara da sahiplerdir. Takımlar, KANBAN’ı, Scrum sprit’leri, XP’yi ya da bunların tamamını takip edebilirler.

Tek bir görev üstlenen ve bu alanda uzmanlardan oluşan, MVP ve doğrulanmış öğrenim gibi Yalın Girişim prensiplerini uygulamaya almaları için cesaretlendirilen her squad, ayrı ve gerekli ekipmanlarla donatılmış rahat bir çalışma ortamına sahiptir.

Bu takımlarda bir Squad Lideri olmamakla birlikte işlerin önceliklendirilmesinden mesul olan, üst seviye yol haritası oluşturan, ürün kapsam dokümanı yöneten Ürün Sahipleri bulunur. Squad’lar bir Agile Coach’a (Çevik Koçu) da erişme imkânına sahiptir. Bire bir mentörlük yapan bu koçlar, gözen geçirme ve sprint belirleme toplantıları yürütürler.

Unilever gibi yenilikçi kurumlarla birlikte yürüttüğümüz online Agile Koçluk programlarına, sizinle de başlamamız için bize ulaşın, 48 içerisinde program detayları ile size geri dönüş sağlayalım. [email protected]

 

Squad’larda zamanın %10’u hack günlerine ayrılır. Öğrenme ve inovasyonu desteklemek için düzenlenen bu günlerde takım üyeleri serbest davranarak yeni fikirler üretip bunları takımın geri kalanıyla paylaşırlar.

TrIbe

Birbiriyle ilişkili alanlarda çalışmalar yürüten squad’ların bir araya gelmesi ile tribe’lar oluşur. Bir start-up olarak değerlendirilen squad’lar için kuluçka merkezi görevi gören ve ilgili squad’larla aynı binada yer alan her bir tribe 40 ila 150 üyeden oluşabilecek nitelikte olmakla birlikte ideal üye sayısı 100’den az olacak şekilde belirlenmiştir (Dunbar Sayısı). Sınırları adil bir şekilde belirlenen özgürlüğe ve özerkliğe sahip tribe’larda bir Tribe Lideri bulunur. Bu liderler, üretkenlik ve yenilikçiliği tetikleyecek en iyi yaşam alanını oluşturmadan sorumludurlar.

Tribe’lar rutin olarak resmî olmayan toplantılar düzenlerler. Bu toplantılarda tribe’a bağlı squad’lar, çalışmaları ve projeleriyle ilgili bilgi aktarımı yaparlar.

Squad Bağımlılıkları

Squad’ların bağımlılık gerçekleri yadsınamamakla birlikte bu bağımlıklardan takımı engelleyen ya da yavaşlatanların azaltılması hedeflenir. Bu hedef doğrultusunda da squad’lara rutin aralıklarla kendilerini engelleyen bağımlılıklarla ilgili anketler yapılır. Verilen cevaplar doğrultusunda ilgili bağımlılığı bertaraf etmek için yeniden organize olma, tekrar ölçeklendirme, mimari değişiklik yapma ya da teknik çözüm üretme gibi yöntemler uygulamaya alınır.

Chapter’lar ve Guıld’ler

Bir şirket olmanın gerekliliği dolayısıyla squad’ların tam özerk olması düşünülemez. Squad’lar arası bilgi aktarımı yapılması için de Spotify, chapter ile guild’lere sahiptir. Chapter aynı tribe’da yer alan, uzmanlık alanları ve yetenekleri bir kişilerin bir araya gelerek oluşturdukları çekirdek ailedir (Backend Chapter’ı gibi). Guild ise katılımın daha yoğun olduğu, genellikle aynı alanda çalışan chapter ile üyelerinden oluşan bir ilgi grubudur (Test Mühendisleri Guild’i gibi). Chapter’ların bir lideri, guild’lerin ise koordinatörleri vardır.

Matrıks Organizasyonu

Spotify, ağırlıklı olarak teslimata yönelen, farklı bir matriks organizasyonudur. Dikeysel boyutu oluşturan birincil yapıda, fiziksel olarak aynı ortamı paylaşan ve kusursuz ürün çıkarmaya çalışan squad’lar vardır. Yatay boyutta ise bilginin, aracın ve kodun paylaşılması söz konusudur. Chapter Liderleri bu noktada görev üstlenir. Bu yapıda squad üyelerinin bir şeyi nasıl iyi bir şekilde geliştirebileceği ve bir sonraki geliştireceği şeyin ne olduğu konularında desteklenmelerinin yolu açıktır.

Spotıfy Mühendisliği Metodunun Yararları

Tribe’ların özerklik ve güven kaidesi üstünde yükselmesinin yararları:

  • Geliştirilmiş hız,
  • Süreçlerin asgari seviyeye çekilmesi,
  • Kısa süreli zorlukların giderilmesi,
  • Bağımlılıkların azaltılması,
  • Güçlü bir yapı ile sorunların kolay bir şekilde çözülmesi,
  • Minimum kontrol gerektirmesi,
  • Netlik ile şeffaflığın teşvik edilmesi ve
  • Ortama mükemmel uyumlu çalışma imkânı sunmasıdır.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.