9 Ücretsiz 3 Boyutlu Tasarım Programı

3B Baskıya Başlamanız için 9 Ücretsiz 3B Tasarım Programı

3 boyutlu baskıya yönelik doğru 3 boyutlu tasarım programı bulmak zordur. Bu nedenle, bu blog gönderisinde en iyi ve en popüler ücretsiz 3 boyutlu modelleme programlarını sizler için derledik.

Farklı 3B tasarım programlarını sınıflandırmak ve karşılaştırmak, herkesin 3B baskı için farklı tercihleri ​​ve uygulamaları olduğu için çok karmaşık bir konudur aslında.

‘En iyi’ 3 boyutlu modelleme yazılımını bulmanın bu kadar zor olmasının birkaç nedeni var:

  • 3B modelleme yazılımı çok farklı şekillerde çalışır. Bir yazılım bazı insanlar için oldukça sezgisel olabilir, ancak diğerleri için gerçekten karmaşık olabilir. Tek beden herkese uyan bir yaklaşım yoktur.
  • Kullanıcılar genellikle kullandıkları yazılımın en iyisi olduğu konusunda çok güçlü görüşlere sahiptir. Bu nedenle, herkes bir 3 boyutlu tasarım dosyasını oluşturmak için hangi yazılımın en uygun olduğu konusunda farklı fikirlere sahip görünüyor.
  • Profesyonel 3B modelleme yazılımı genellikle yüksek bir fiyata gelir. Birçok kişi, önce ücretsiz yazılımı denemeden, yüksek kaliteli yazılım satın alma riskini almak istememektedir.

Şimdi en popüler ücretsiz programları tanıyacaksınız. Daha sonra daha karmaşık programlarla nasıl ilerleyebileceğinizi göreceksiniz.

Yer, mekan, zaman sorununa son! 3 farklı alanda düzenlenen Maker Eğitimi’miz artık Udemy’de! Hemen kaydolun, inovatif dünyada yerinizi alın! İndirim kuponu için form doldurun:)

Katı Modelleme / Kutu Modelleme:

Eğer daha yeni başlıyorsanız ve daha önce hiç 3D model oluşturmadıysanız, TinkerCAD kesinlikle vazgeçilmezdir. LEGO-yaklaşımı ile kolay insan dostu bir uygulama. Temel olarak, yeni nesneler oluşturmak için farklı geometrik şekilleri bir araya getireceksiniz. TinkerCAD, geometrik tasarımları ve geometrik bir düşünme biçimini seviyorsanız bu sizin için mükemmeldir. Bununla birlikte, bu arayüzle organik nesneler oluşturmak çok zordur (insanlar, hayvanlar, vb.).

TinkerCAD’in sınırlarına ulaşırsanız ve bu uygulamanın arkasındaki mantığı seviyorsanız, Fusion 360 gibi daha gelişmiş yazılımlara devam edebilirsiniz. Fusion 360, TinkerCAD’in arkasındaki şirket olan Autodesk tarafından da geliştirilmiştir. Bu güçlü program artık öğrenciler, meraklılar, hobiler ve yeni başlayanlar için ücretsizdir. Yüksek kaliteli bir CAD programının profesyonel özelliklerini kullanıcı dostu bir arayüz ve iş akışı ile birleştirir. Bu nedenle Fusion360, endüstriyel tasarımcılar arasında bu kadar popüler bir programdır.

Parametrik Tasarım / Prosedürel Modelleme:

Parametrik 3B modelleme yazılımı, 3B modelinizi model geçmişine göz atarak ve tek tek öğelerini değiştirerek kolayca gezinmenizi ve değiştirmenizi sağlar. Hassasiyete odaklanmak istiyorsanız, genellikle bu yazılım en güçlü olanıdır. Ancak, çok fazla serbest stil tasarım özgürlüğüne sahip olamazsınız.

FreeCAD , teknik parçalar, yedek parçalar, gadget’lar, kılıflar, ölçek modelleri vb. Gibi hassas geometrik tasarımlar oluşturmanıza izin veren ücretsiz bir yazılımdır.

3D modelinizi kodlamak istiyorsanız, OpenSCAD sizin için olabilir. Bu yazılım 3B nesneler oluşturmak için programlama dilini kullanır.

FreeCAD’den hoşlanıyorsanız , gelecekte profesyonel 3D modelleme programları Autodesk 3DS Max veya Autodesk Maya’ya geçmek isteyebilirsiniz.

Dijital Şekillendirme:

İnsanlar, hayvanlar ya da yaratıklar: Dijital heykel yapmak, organik tasarımlar yaratmak istiyorsanız bu yolu seçmelisiniz. Fare hareketlerinizin en önemli olduğu nokta budur ve mekanik hassasiyet en az önem taşır.

Meshmixer , dijital olarak heykel yapmanıza ve farklı 3D modelleri birbirine karıştırmanıza izin veren güçlü ve ücretsiz bir yazılımdır. Sanal kil gibi yüzeyleri gerçek zamanlı olarak kalıplayın ve geliştirin!

Sculptris , 3 boyutlu heykeltraşlığın heyecan verici dünyasına mükemmel bir giriş sağlar. Dijital sanatta tecrübesi olmayan biri için bile özelliklerini öğrenmek kolaydır. Yine de, 3B heykel yazılımı daha sonra diğer daha karmaşık uygulamalarda rafine edilebilecek temel modeller oluşturmak için yeterince sağlamdır.

Modelleme bu tür çay bardağı ise, muhtemelen profesyonel prim yazılım geçmek isteyeceksiniz Zbrush daha sonra ya da başka birini deneyebilirsiniz.

Çokgen Modelleme / Kontur Modelleme:

Çokgen modellemede, 3B nesneniz temelde köşelere, kenarlara ve yüzlere dayalı bir ağdır. Bu, nesnenizin parçalarını tam olarak düzenlemenizi sağlar. Bir veya birkaç köşenin koordinatlarını değiştirerek, modelin şeklini değiştirebilirsiniz. Bu şekilde modellemeyi çok güçlü ama aynı zamanda başlaması daha da zorlaştırıyor.

Bu başlıkta ki en popüler ücretsiz yazılım Blender ‘dır. Tasarım özgürlüğünün gücü, dik bir öğrenme eğrisi ile birlikte gelir.

Biraz Blender’a benzeyen premium bir yazılım, 30 günlük ücretsiz deneme sürümünde de sunulan Modo programı da vardır.

Eğri ve Çizgi Modelleme:

Bu, modellerin bir 3B uzayda çizim çizgileri veya eğrileri temel aldığı işlemdir. Bu çizgileri veya eğrileri birleştirerek nesnenizin yüzeyini tanımlayacaksınız. Bu el ile tasarım yolu tasarımcıların hassas nesneler oluşturmalarını sağlar.

SketchUp , mimarların, iç tasarımcıların ve ölçek modelleyicilerin sevdiği bir yazılımdır. SketchUp temel olarak çizgilere dayanmaktadır. Adımlar oldukça kolaydır, ancak yazdırılabilir bir model yapmak bazen zor olabilir.

Bu programa geçtikten sonra, SketchUp Make’den (ücretsiz sürüm) premium SketchUp Pro sürümüne geçebilirsiniz.

Eğri modellemesi Moment of Inspiration ve  Rhinoceros (Rhino 3D) popüler seçeneklerdir. SketchUp’tan farklı olarak çizgilere değil, eğrilere odaklanırsınız. Bu ürün tasarımlarında harika yuvarlak şekiller sağlar. Rhino ücretsiz gelmese de 90 günlük ücretsiz deneme sunuyor. Test etmek için yeterli zaman.

Moment of Inspiration30 günlük deneme sunar. Başlamak için benzer bir ücretsiz yazılımı denemek istiyorsanız, ücretsiz modelleme programı K-3D’yi denemek isteyebilirsiniz .

Kaynak: https://i.materialise.com/blog/en/free-3d-printing-software/