7 Şok Edici Çalışan Onboarding (İşe Giriş) İstatistiği

Kurumsal şirketler, bünyelerinde çalışmak isteyen kişileri işe alma süreçlerinde bilindiği üzere birçok farklı kriteri göz önünde bulundurur. İnsan Kaynakları departmanı tarafından işe alınan yeni çalışanın şirkete adapte olması son derece önemli bir süreçtir. İşe alınan yeni çalışanın şirket kültürüne alışması veya yeni başladığı kurum ile bütünleşmesi ise uzun bir süreçtir. İşe giriş, çalışan için oldukça zorlu bir süreç olmakla beraber, insan kaynakları departmanından kurum kültürüne uyum sağlayabilmesi için alacağı destek işleri önemli ölçüde kolaylaştırabilmektedir. Çalışanın işe alındığı süreçte “onboarding” kavramı devreye girer.

Onboarding, yeni işe alınan çalışanların işlerine hızlı bir şekilde adapte olmalarına yardımcı olan süreci ifade eder. Ayrıca yeni bir çalışanın kurum ile bağlarını güçlendirerek elinde tutmasını da sağlar. Böylece hem yeni çalışanı işe girdiği kurumda uzun yıllar çalışmaya teşvik edecek hem de yüksek performans ile yöneticilerinin de memnuniyetini kazandıracaktır. Böylesine önemli ve kritik bir role sahip olan onboarding sürecini temel olarak açıkladıktan sonra, şimdi de şaşırtıcı 7 onboarding istatistiği ile bu konuyu pekiştirelim.

1.Güçlü Bir Şekilde Katılım Gösteren Yeni Çalışan %82 Oranında Aynı Şirkette Kalıyor

Bir kurumda işe başladığında iyi bir oryantasyon süreci geçiren çalışanın o kuruma bağlılığı çok büyük oranda artıyor. Şirketin kültürünü, isteklerini anlamak ve uyum sağlama sürecinde güçlü katılım gösteren çalışanların %82’sinin o kurumda çalışmayı sürdürdüğü biliniyor. Öyle ki bu kişiler o şirkette ortalama 3 yıla kadar çalışabiliyor. Yani kapsamlı bir onboarding süreci hem şirket hem de çalışan için uzun ömürlü olacak bir fayda sağlıyor. Bu sebeple kurumların yeni çalışanlarıyla uzun süreli çalışması açısından onboarding sürecinin iyi planlamış olması oldukça kilit bir noktada yer alıyor.

2. Kötü OnboardIng Nedeni ile Çalışan 10 Kişiden 6’sı Deneme Süresinde İşi Bıraktı

Yapılan bir araştırma, 10 çalışandan 6’sının kötü onboarding süreci geçirmelerinden dolayı işi bıraktıklarını gösteriyor. Deneme süreçlerinde işten ayrılan çalışanların %43’ünün ise daha ilk aydan işi bıraktıkları tespit edildi. Bu da işe alım sürecinde çalışanın kuruma adapte olabilmesi için onboarding sürecinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor diyebiliriz.

3. Yeni Bir Çalışanın Maliyeti Uzun Süre Çalışan Birine Göre %300 Daha Fazla

Kurumlar çalışanlarını ellerinde tutamadıklarında doğal olarak yeni bir çalışanı işe almak durumunda kalıyor. Yeni bir çalışanı işe başlatmanın maliyetlerinin arasında dolaylı olanları da düşünmek gereklidir. İşe yeni alınacak bir çalışanın maliyeti, işten ayrılan çalışana göre %100-%300 arasında arttığı tahmin edilmektedir. Kapsamlı bir işe alımın maliyetini karşılamak, bu anlamda kurumlar için daha karlı bir yatırım olur gibi duruyor diyebiliriz.

4. İşe Alımın Maliyeti 4000 Dolar ve Süresi 24 Gün

Bir çalışanı işe almanın maliyeti hiç de düşük değil. Hem çalışan için hem de işe alındığı kurum için çekilen zorluk seviyesi ve gösterilen çabalardan yazıda yer bile veremedik. İşe alımdaki ortalama süreler, 24 gün gibi oldukça uzun sayılabilecek bir zamanı kapsıyor. Öte yandan işe alım maliyetinin aynı şekilde ortalama 4000 Dolar olarak hesaplandığını görüyoruz. Yeni çalışan için harcanan eğitim ve işe hazırlık süresi dışında bu sürenin maliyeti gibi kriterler baz alındığında söz konusu istatistiklere ulaşılıyor.

5. Avustralya’da Çalışanların %40’ı İş Yerinde Kendini Yalnız Hissediyor

Avustralya’da yapılan araştırmada, çalışanların %40’ı kendilerini iş yerlerinde çalışma arkadaşlarından kopuk ve yalnız hissettiklerini ortaya koydu. Kendini yalnız hisseden çalışanların genel anlamda ruh sağlığı olumsuz etkileniyor. Ayrıca iş yerindeki verimlilikleri, üretkenlikleri ve motivasyonları önemli ölçüde düşüyor. Bu durum, iş yerinde kapsayıcı bir ekip ruhunun olmamasının ne denli büyük bir soruna işaret ettiğini gösteren bir istatistik olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla iş yerlerinde yeni işe başlayan çalışanların ekip ile uyumlu hale getirmenin önemi bir kez daha karşımıza çıkıyor.

6. Şirketlerin %25’i İşe Başlarken Eğitim Vermiyor

Araştırmaya göre şirketlerin ¼’ü işe yeni aldıkları çalışanlarına eğitim vermiyor. Başka bir istatistik ise eğitim vermeyen şirketlerin 4 yıl gibi bir sürede iş gücünün %60 oranında kayba uğradığı yönünde. Bu istatistikte de işe alım süreçlerindeki eğitimin, yani firmaların çalışanlarına yaptıkları eğitim yatırımının ne kadar gerekli bir süreç olduğunu görüyoruz. Bir işe alımda yeni çalışanlar için olmazsa olmaz noktalardan birinin eğitim olduğu sonucu, bu araştırmayla beraber bir kez daha net şekilde ortaya çıkıyor.

7. Onboarding Sürecinin İyi Geçmesi Çalışanların Performansını %11 Artırıyor

Son şaşırtıcı işe giriş istatistiği, onboarding sürecinde etkili bir yol izleyen firmalardaki çalışanların performanslarının yaklaşık %11 oranda arttığı yönündedir. İşe alım sürecinde şirket kültürüne adapte olmanın önemini, buradan da anlamak mümkündür. Onboarding süreci, yeni işe alınan çalışanlar için oldukça gereklidir. Doğru onboarding stratejisinin, yeni çalışanın işe uyum programının bir parçası olduğunu unutmamalısınız.

Siz de şirketiniz için işe giriş ve onboarding süreçlerinizi doğru yaklaşımlarla yönetmek istiyorsanız, uzman eğitmen ve danışmanları ile fark yaratan Makers Türkiye ekibine ulaşabilirsiniz. İletişim kanallarımız üzerinden dilediğiniz zaman Akademi eğitimlerimiz ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.