5 Adımda Tasarım Odaklı Düşünme

Tasarım düşüncesi, kullanıcıları anlamaya, varsayımlara meydan okumayı, sorunları yeniden  tanımlamayı ve prototip ve test için yenilikçi çözümler yaratmayı amaçlayan doğrusal olmayan, yinelemeli bir süreçtir. Metot 5 aşamadan oluşur: Empati, Tanımla, Fikir, Prototip ve Test.

 

 

Günümüz Dünyasında Tasarım Odaklı Düşünmek Neden Bu Kadar Önemli?
Son on yılda, çevremizdeki ve davranışımızda ki hızlı değişiklikleri anlamamızı ve bunlara etki etmemizi sağlayan becerileri geliştirmek ve geliştirmek çok önemli hale geldi. Dünya giderek daha fazla birbirine bağlı ve karmaşık bir hale geldi ve tasarım düşüncesi, tüm bu değişimle daha insan merkezli bir şekilde mücadele etmek için bir araç sunuyor.
Yazar / Telif Hakkı sahibi: Teo Yu Siang ve Etkileşim Tasarımı Vakfı. Telif hakkı koşulları ve lisans: CC BY-NC-SA 3.0
Tasarım ekipleri, kötü tanımlanmış veya bilinmeyen problemleri (aksi takdirde kötü problemler olarak da bilinir) ele almak için tasarım düşüncesini kullanır, çünkü süreç bu problemleri insan merkezli şekilde yeniden tasarlar ve tasarımcıların kullanıcılar için en önemli olan şeylere odaklanmalarına izin verir. Tasarım düşüncesi bize kutunun dışında düşünmek için bir yol sunar ve aynı zamanda sorunu biraz daha derine sokar. Tasarımcıların doğru tür araştırmalar yapmasına, prototip oluşturmasına ve kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamanın yeni yollarını ortaya çıkarmak için ürün ve hizmetleri test etmeye yardımcı olur.
Tasarım düşüncesi, son birkaç on yılda giderek daha popüler hale geldi, çünkü birçok yüksek profilli, küresel organizasyonun başarısı için anahtar rol oynadı; örneğin Google, Apple ve Airbnb gibi şirketler bunu dikkate değer bir etkide tuttu. Kutunun dışındaki bu düşünce şimdi dünyanın önde gelen üniversitelerinde öğretiliyor ve her iş düzeyinde teşvik ediliyor.
Tasarım düşüncesi, yıkıcı ve yenilikçi bir şekilde çığır açan çözümler üretme kabiliyetinden dolayı çevremizdeki dünyayı her gün geliştirmektedir. Tasarım düşüncesi bir süreçten çok daha fazlasıdır, düşünmek için tamamen yeni bir yol açar ve bu yeni zihniyeti uygulamanıza yardımcı olacak uygulamalı yöntemler sunar.

Tasarım Odaklı Düşünmenin 5 Aşaması

Stanford’daki yaygın olarak D.School olarak bilinen Hasso Plattner Tasarım Enstitüsü, tasarım düşünmesini beş aşamalı bir süreç olarak tanımlar. Bu aşamaların her zaman sıralı olmadığını ve tasarımcılar sık ​​sık aşamaları paralel, sıra dışı çalıştırabildiklerini ve yinelemeli bir şekilde tekrarlayabileceklerini not etmek önemlidir .
Tasarım düşüncesinin çeşitli aşamaları, sıralı adımlardan ziyade tüm tasarım projesine katkıda bulunan farklı modlar olarak anlaşılmalıdır. Başlıca amaç, ürün ve kullanıcılarının mümkün olduğunca derinlemesine bir anlayış kazanmasıdır.
Yazar / Telif Hakkı sahibi: Teo Yu Siang ve Etkileşim Tasarımı Vakfı. Telif hakkı koşulları ve lisans: CC BY-NC-SA 3.0
Aşama 1: Empati Yapın – Kullanıcılarınızın İhtiyaçlarını Araştırın
Tasarım düşünme sürecinin ilk aşaması, genellikle kullanıcı araştırması yoluyla çözmeye çalıştığınız problemin empatik bir şekilde anlaşılmasını sağlar. Empati, tasarım düşüncesi gibi insan merkezli bir tasarım süreci için çok önemlidir, çünkü dünya hakkındaki kendi varsayımlarınızı bir kenara bırakmanıza ve kullanıcılara ve onların gereksinimlerine dair gerçek bir anlayış kazanmanıza olanak tanır.
Aşama 2: Tanımlayın – Kullanıcılarınızın İhtiyaçlarını ve Sorunlarını Belirleyin
Tanımlama aşamasında, Empati aşamasında yarattığınız ve topladığınız bilgileri toplarsınız. Siz ve ekibinizin şu ana kadar belirlediğiniz temel sorunları tanımlamak için gözlemlerinizi analiz ediyor ve sentezliyorsunuz. Sorun bildirimini her zaman bunu olduğu gibi insan merkezli bir şekilde tanımlamaya çalışmalısınız.
Aşama 3: Fikir – Varsayımlara meydan okuyun ve Fikirler oluşturun
Tasarımcılar, tasarım düşüncesinin üçüncü aşamasına ulaştığında fikir üretmeye hazırdır. İlk iki aşamadaki sağlam bilgi birikimi, “kutunun dışında düşünmeye” başlayabileceğiniz, sorunu görüntülemenin ve yarattığınız sorun bildiriminin yenilikçi çözümlerini tanımlamanın alternatif yollarını aramanız anlamına gelir.
Aşama 4: Prototip – Çözüm Oluşturmaya Başlayın
Bu deneysel bir aşamadır ve amaç, ilk üç aşamada tanımlanan sorunların her biri için mümkün olan en iyi çözümü belirlemektir. Tasarım ekipleri, önceki aşamada ortaya çıkan sorun çözümlerini araştırmak için ürünün bir kaç ucuz, küçültülmüş versiyonunu (veya ürün içinde bulunan belirli özellikleri) üreteceklerdir.
Aşama 5: Test – Çözümlerinizi Deneyin
Tasarımcılar veya değerlendiriciler Prototip aşamasında tanımlanan en iyi çözümleri kullanarak tüm ürünü titizlikle test eder. Bu, modelin son aşamasıdır, ancak tasarım düşüncesi gibi yinelemeli bir süreçte, üretilen sonuçlar genellikle bir veya daha fazla problemi yeniden tanımlamak için kullanılır . Tasarımcılar daha sonra alternatif çözümler ekarte etmek için daha fazla değişiklik, değişiklik ve iyileştirme yapmak için işlemdeki önceki aşamalara dönmeyi seçebilirler.

 

Tavsiye Edilen Kaynaklar

Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Design_thinking
Tasarım Odaklı Düşünme nedir? https://www.youtube.com/watch?v=a7sEoEvT8l8
Tim Brown tasarımcıları büyük düşünmeye çağırıyor https://www.youtube.com/watch?v=UAinLaT42xY
Tim Brown, Change by design, HarperCollins Publishers, 2009, https://www.amazon.com/Change-Design-Transforms-Organizations-Innovation/dp/0061766089

Tasarım odaklı düşünme ders izlencesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynakça: interaction-design.org