5 Adet Employee Value Proposition Örneği

Çalışan Değer Önermesi olarak dilimize çevrilen “Employee Value Proposition” personellerin işletmeye sağlamış olduğu yetenek ve deneyim karşılığında kazandığı yararları ifade eder. Çalışan Değer Önermesi yaratılırken, firmanın değer yargılarını ve yaklaşımlarını daha iyi tanımlama fırsatı bulabilirsiniz. Employee Value Proposition ile beraber kişilerin firmanızda büyük bir motivasyon ve gururla çalışabilmelerinde olası gerekçeler sunulur.  Güven ve ilham veren bir Employee Value Proposition sunan firmaların bu anlamda fark yaratması kolaylaşır. Bu sayede yüksek performans gösterebilen, oldukça nitelikli kişilerin şirkete kazandırılması mümkün hale gelir.

Çalışan Değer Önermesi Süreci

Başarılı bir Employee Value Proposition geliştirmek adına şirketlerin, mutlak suretle potansiyel çalışanlarının ve halihazırda çalışan personellerinin algılarını ve beklentilerini doğru şekilde kavramaları gerekir. Örneğin nitelikli personel adayları, mevcut işlerinden hangi gerekçelerle memnun değil? Şirketinizde onlara ne vadedebilirsiniz? Şirket kültürünüzde yer alan hangi özellikler, sizi Great Place to Work yapar? Tüm bu sorulara doğru yanıtlar bulan kurumsal işletmelerin EVP konusunda ne denli başarılı olduğu ortadadır.

Employee Value Proposition’a çoğunlukla maliyet kalemlerinden tasarruf sağlamak, işe alım süreçlerini optimize etmek ve olası beyin göçlerine engel olmak adına başvurulur. Employee Value Proposition, sıkı ve şirket adına faydalı çalışmayı ödüllendiren bir yapıdır. EVP özelinde çalışanlara yönelik tüm haklar, tazminatlar, ayrıcalıklar vs. detaylı bir şekilde yazar. Bir bakıma potansiyel çalışanlara yönelik olarak pazarlanan bir “değer önerisi” gibi düşünülmelidir. Bu süreçte firmalar, personel adaylarını doğrudan hedef kitlenin merkezine koyar ve kendi bünyelerinde çalışabilmeleri adına söz konusu kişileri ikna etmeye çalışır.

Şirket Kültürünü Öne Çıkarmak Önemli

Başarılı Employee Value Proposition örneklerine baktığımız zaman çoğunlukla yetenekleri çekmek ya da organizasyona teşvik etmek adına ihtiyaç duyulan çalışma ortamının kapsamlı bir şekilde hazırlanıldığı görülür. Özellikle yararlı yönleri, mutlak suretle eşit ve de adil ücretlendirme teminatı ile birleştirmek, çalışan adaylarında önemli bir etki bırakabilmektedir. Bu noktada şirketleri asıl özel ve ayrıcalıklı kılan detayın şirket kültürü olduğunu anımsatmalıyız.

Çalışan Değer Önermesi, hem çeşitlilik hem de kapsayıcılık açısından güven vermelidir. Öte yandan şirketin duruşu gereği her türlü, ırk, yaş veya cinsel yönelime karşı saygı göstermesi, bu önermenin bir parçası olmalıdır. Bu arada Çalışan Değer Önermesi ile İşveren Markası, birbirine kimi zaman karıştırılsa da esasen aralarında somut farklılıklar söz konusudur. Şimdi dilerseniz yukarıda sıraladığımız kriterler bağlamında tüm dünyadan başarılı Çalışan Değer Önermesi örneklerine göz atalım.

Employee Value Proposition Örnekleri

Başarılı bir EVP yaratmak, en nitelikli ve özel kabiliyetleri şirkete kazandırmanın bir parçasıdır. Dünya ölçeğinde artık pek çok işletme, Employee Value Proposition sayesinde bu tip yeteneklerle aynı paydada buluşmayı sağlıyor.

  1. McDonald’s’ın Çalışan Değer Önermesi, şirketin resmi web sitesinde yer alan “Neden McDonald’s Restoranında Çalışmalıyım?” isimli bölümde detaylı olarak aktarılıyor. Bu bölümde özellikle de tatilden iş yaşam dengesine, eğitimden maaş ve sosyal haklara kadar pek çok detaya yer verilmiştir.
  2. Netflix firması, EVP noktasındaki duruşunu hem kariyer sayfalarına hem de doğrudan iş ilan metinlerine yansıtmaktadır. Bu tip ilanlarda Netflix genellikle eğitim fırsatlarına ve kapsayıcı şirket kültürüne özel bir vurgu yapmaktadır.
  3. Google, Çalışan Değer Önerisi konusunda en başarılı ve özenli şirketlerden birisidir. Google tarafından belirlenen ve şeffaf bir şekilde paylaşılan Employee Value Proposition, 6 maddeye dayalıdır. Bunlar arasında; aileleri desteklemek, sağlıklı bir yaşam tarzına erişim ve çalışanların gelişimine yatırım gibi maddeler öne çıkar.
  4. Apple firması ise Çalışan Değer Önermesi başlığını, “Bize katıl. Sen ol!” şeklinde belirlemiştir. Apple’ın EVP oluşumu; “değer katan çalışmalar, yenilik yapmak adına farklı düşünürleri birleştirmek, çalışanların yerlerini bulması” biçiminde üç temel maddeye oturur.
  5. Dünyanın en büyük kahve zincirlerinden biri olan Starbucks; kendilerine dahil olacak olan personellere, farklı türde bir firma ile karşılaşacaklarını daha sürecin en başında vurguluyor. Ekip üyeleri için sıklıkla “ortak” ifadesini kullanan Starbucks, ödüller ve yararlar konusunda da cömert olduklarının altını çiziyor. Ücretsiz Spotify Premium, mağazalarda geçerli personel indirimleri, hisse senedi, elit seviyede spor yapanlara destek, Çalışan Değer Önermesi çerçevesinde sunulanlardan sadece bazılarıdır.

Çalışan Değer Önermesi olarak da bilinen Employee Value Proposition (EVP) konusunda danışmanlık ve öğrenme kurguları  hizmetlerimiz hakkında iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.