4 Adımda Waterfall’dan Scrum’a Dönüşüm

Son dönemde pek çok işletme, geleneksel yönetim kalıplarını içinde barındıran Waterfall’dan Scrum’a geçme noktasında planlarını yoğunlaştırmış durumda. Şelale yöntemi olarak de bilinen Waterfall’ın dezavantajlı yönlerini göz önünde bulunduran markalar, bu tip bir geçişe oldukça sıcak bakıyor. Bu içeriğimizde; sadece 4 temel adımı takip ederek Waterfall Scrum metotları arasındaki geçişin nasıl mümkün olabileceğine bakacağız.

Waterfall’ın Dezavantajları

Geleneksel bir metot olarak kabul gören Şelale yöntemi (Waterfall) bugüne dek pek çok sektörde aktif bir şekilde kullanıldı. Bu metodoloji doğrusal bir süreci benimser. Yazılım mühendisliği projeleri başta olmak üzere “Bilgi Teknolojileri” odaklı pek çok projede aktif şekilde rol oynamıştır.

Geliştirme ekipleri, sekiz aşamanın her bir zinciri tamamlandığında sonraki adımı takip eder.  Bu süreçte ekipler asla bir önceki adıma geri dönmez. Sonraki aşamaya geçmeden önce, ihtiyaç duyulan şeyler müşteriler tarafından gözden geçirilebilir. Bu model esasen inşaat ile imalat sektörlerinde ortaya çıkmıştır. Yönteme dair ilk tanım 1970’li senelerde yapılmıştır. Her ne kadar kullanımı oldukça kolay olsa da bazı handikapları yeni arayışları zorunlu kılmıştır. Değişikliklerin hızlıca yerine getirilememesi, proje teslimin son aşamada gerçekleşmesi, ihtiyaç duyulan şeyleri toplamanın zorluğu, bu metodolojinin olumsuz yönleri olarak öne çıkar.

Scrum’a Geçişin 4 Temel Adımı

Çevik dönüşüm adımlarını doğru bir şekilde gerçekleştirmek adına, bu metodun dinamiklerini doğru kavramak gerekir. Bu konuda size yardımcı olacak ve bir anlamda süreç boyunca kılavuzluk edecek 4 önemli adımdan söz edeceğiz. Elbette Scrum Çerçevesi özelinde bazı değişiklikler yapmak her zaman çok da kolay değildir. Pek çok işletme bu geçiş aşamasında ne yazık ki başarısızlığa uğramaktadır. Scrum’a geçiş noktasında sizi başarıya götürecek anahtar detaylara dikkat etmelisiniz.

Söz konusu adımlara geçmeden önce Çevik Proje Yönetimi’nde kontrolü elinde tutan bir liderliğin çok değerli olduğunu hatırlatmalıyız. Bu nedenle yoğun bir planlama, eğitim ve elbette size koçluk edecek bir liderin varlığı, başarının odak noktasında yer alıyor diyebiliriz. Sözü çok uzatmadan, Waterfall’dan Scrum’a geçişin her bir aşamasına gelin daha yakından göz atalım.

Adım 1: Dönüşüm için Planlama

Waterfall’dan Scrum’a geçişin ilk adımı “planlama” adımıdır.  Scrum’ı verimli ve etkili bir biçimde kullanmak adına, en doğru kişilere veya araçlara sahip olup olmadığımızdan emin olmamız elbette önemlidir. Fakat eğer elimizde önceden yapılan iyi ve kapsamlı bir planlama yoksa tüm bunlar anlamını yitirecektir. Özellikle de Scrum rolleri ve geliştirme ekipleri için bu planlamayı yapmak zorundasınızdır.

Bu süreçte nitelik ve denetim açısından belli bir düzeyin üzerinde olan kişi, Scrum Master olarak öne çıkacaktır. Diğer yandan süreç boyunca yetki ve görev vereceğiniz bir ürün sahibine ihtiyacınız olacaktır. Bu kişinin de söz konusu planlama içerisinde netleşmesi gerekir. Liderlerin geliştirme ekipleriyle çalışması adına, Scrum süresi belirlenmelidir. Planlama sürecinde gelişimi detaylı olarak takip etmek adına bir Kanban panosunun kullanılması gerekir.

Adım 2: Agile ve Scrum Eğitimi

İlk adımda gerçekleştirdiğimiz “planlama”yı eğitim aşaması takip eder. Bu iki adım birbiri için zaten tamamlayıcı niteliktedir. Zira eğitim; yeni ve daha iyi planlamalar yapabilmeniz konusunda zihninizi açacak ve perspektifinizi genişletecektir. Scrum çoğu zaman kulağa çok basit bir kavrammış gibi gelir. Bu nedenle de bazı kişiler, sürece yüzeysel bakıp eğitim adımını atlama eğilimi gösterebilmektedir.

Eğitimden tasarruf etmeyi düşünürken uzun vadeli olarak maddi kayıplar yaşamanız olasıdır. Bu nedenle de sürecin başında mutlaka Çevik Proje Yönetimi’ne dair genel bir eğitime ihtiyacınız olacaktır. Bunun için zaman ve çaba harcamaya değecektir.

Adım 3: Scrum ya da Çevik Liderlik

Tıpkı eğitim gibi koçluk da bazı kuruluşların kolayca atlama eğilimi gösterebildiği bir adımdır. Sizin söz konusu geçiş aşamasında kesinlikle bu hataya düşmemenizi tavsiye ediyoruz. Her şeyden önce Scrum veya diğer Çevik proje yönetim biçimleri, ciddi bir zihniyet dönüşümünü zorunlu kılar. Bu yaklaşım farklarının alışkanlıklara ve davranışlara net şekilde yansıması şarttır. Ne yazık ki stresli durumlarda insanlar konforlu olarak gördükleri alanlara kayma eğilimi gösterir. Bu tip durumlarda hemen eski alışkanlıklara başvurmamanızı önerebiliriz.

Koçluk ya da bir başka deyişle liderlik söz konusu olduğunda Scrum Master, Geliştirme Takımı ve Ürün Sahibi olmak üzere üç önemli halkadan söz etmek gerekir. Bu üç nokta, Çevik koçluğunun tam anlamıyla odak noktasını oluşturur. Tüm bu grupların olgunluğu ve davranış biçimleri belirleyici olacaktır. İlk birkaç Sprint’te özellikle koçluğa fazlasıyla ihtiyacınız olacaktır. Fakat genelde 4. Sprint ile beraber artık takımlar yavaş yavaş kendilerini organize edecek düzeye gelecektir.

Adım 4: Planı Yineleyin

Waterfall’dan Scrum’a geçişte, dördüncü ve son adımı “planı yenileneme” ya da “süreci yenileme” şeklinde ifade edebiliriz. Çevik proje yönetimine geçmeye karar verdikten sonra izlemeniz gereken adımların yinelemeli/artımlı olmasına özen göstermelisiniz. Öğrenmenin belli bir ivmeyle devam etmesi, öğrenmenin süreklilik arz etmesi oldukça önemlidir.

Planları, eğitimleri ve koçluğu daimi biçimde gözden geçirmek, Scrum metodunun ruhunu yansıtan bir eylem biçimidir. Söz konusu döngüye her defasına başlamadan önce sıklıkla kontrol etme, yeni düzenlemeler yapma ve aksiyonlar alma şansını edinebiliriz.

Waterfall’dan Scrum’a geçişte; gerek eğitim gerekse de danışmanlık noktasında Makers Türkiye ekibinden profesyonel düzeyde hizmet alabilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.