3D Printer İle Omzuma Koymak İçin Kukla Yaptım

Galaxy Koruyucuları 2‘nin tanıtım filmini gördüğüm andan itibaren, bunu yapmam gerektiğini biliyordum. Fragmanda omzunda bebek Groot olan Roket Rakunun son vuruşu çok mükemmeldi ve tam olarak bunu nasıl yapacağımı biliyordum.
Bu yol yeni bir numara değil. Bunun, hareket ve canlılık eklemek için basit bir yolla yıllar boyunca çeşitli kuklalar için kullanıldığını görmüştüm. Daha önce bir 3D baskılı modelle yapılmış olduğunu görmemiştim, bu yüzden denemenin eğlenceli olacağını düşündüm.

Omuz kuklanızın vücudu olarak ne kullanıyor olursanız kullanın, temel ilke aynı şekilde işler. Tek bir kablo kukla üzerinden beslenir ve kafaya bağlanır. “Boyun” esnek ve bükülebilen tek bir noktaya indirgenir. Kabloyu ittiğinizde, çektiğinizde ya da büktüğünüzde, kafa hareket eder. Yukarıdaki videoda da görebileceğiniz gibi, hareket aralığı, boynun sertliğine bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Doldurulmuş ejderha, benim son Groot’umdan çok daha iyi hareket ediyor.

Kullandığım model Thingiverse kullanıcısı Byambaa tarafından yaratılmıştı. Ne kadar detay istediğinize bağlı olarak birkaç farklı versiyon indirebilirsiniz. Bazı nedenlerden ötürü, bu model biraz lekeli baskı olarak çıktı. Başlangıçta yazıcımın bir ayarlamaya ihtiyaç duyduğundan endişe duydum, ancak diğer ögeler yazıcıdan güzel bir yüzey kaplamasıyla çıkıyordu. Sonunda, bunu orta ayarda bastığımdan sonsuza kadar sürmeyecekti.
Baskıyı yaptıktan sonra, boynunu parçaladım ve yerini bir parça kumaşla değiştirdim. Bu bana gerekli kıvrılma ve esnekliği sağladı. En kısa sürede boynu çalışır hale getirdikten sonra,  hızlı bir boya işi onu gerçekten hayata döndürdü.
Groot bazı basit cırt cırt bantlarla yerinde sabit tutuluyor. Kostümünüze bağlı olarak deri kullanabilir veya basit bir şekilde kayışı kostümünüzün altında gizleyebilirsiniz.
Diğer içeriklerimize de göz atmak için tıklayabilirsin: https://makersturkiye.com/category/ariyorum/pro-maker/
çeviri kaynağı: http://makezine.com/2017/03/06/building-baby-groot-puppet-shoulder/

Yorum yap