3 Boyutlu Yazıcıyla Radyo Yapımı

Yeni 3D baskılı AM (Genlik modülasyonu) radyomu açtığım için çok heyecanlıyım! 1900’lü yılların başlarında diy crystal ve foxhole radyolarından ilham aldım. Ancak kendi tasarımımı mümkün olabildiğinde basit bir şekilde yaptım.

Adım 1: Malzemeler

3D modeller için link : https://www.thingiverse.com/thing:2752141

-1 Piezo Kulaklık
-1 Bobin 24 AWG Manyetik Tel (Diğer adıyla emaye tel)
-1 1N34A Germanyum Diyot
-Küçük Bir Parça Aliminyum Folyo
-1 Ataş
-1 Adet Hildie & Jo 45 Kablo Uçları (5x10mm Yay)

Adım 2: Genel Bakış

Başlamadan önce devreye genel bir bakışın ve her şeyin birlikte nasıl olacağını göstermenin önemli olduğunu düşünüyorum.

Adım 3: Bobin

Bu çok önemli bir kısım. Kabloyu 3d baskılı bobin tutucusunun etrafına sıkıca sarın, üst üste bindirilmediğinden ve her tabakanın birlikte sıkıca bastırıldığından emin olun. Bu parçayı yavaş bir şekilde alın ve uçları tutmak için bant kullanın, araya ihtiyacınız varsa da bantlayın. Referans için videoyu izleyin.

Daha sonra ön tarafta ortaya çıkan bazı metallere ihtiyacımız var, minesinin nazikçe çıkarılması için zımpara kağıdı kullanın. Çok fazla zımparalama metalin kısa devre yapmasına sebep olabilir. İşiniz bittiğinde kalan zımpara kumlarını silin.

Adım 4: 3D Baskıyı Birleştirme

Bobin tutacağı basılı tabana sıkıca kayacaktır. Sol taraftaki teli tabandaki küçük delikten geçirin ve kenara tutturun. Sağ taraf sağ taraftaki yaya girecek ama önce mineyi zımparalayın böylece temas kurulacak.

Adım 5: Ataş, Diyot ve Kulaklık

Ataşı açın ve düzleştirin. Bu, tabanın iki tarafına sığacak. Bobine temas etmeyecek şekilde yakınında olmalıdır. Ataşın sol tarafındaki yayla temas etmesi için küçük bir telin ucunu kesin ve zımparalayın.

Diyotu sol ve orta yayların arasına takın. Her iki yön de çalışır.

Piezo kulaklığı orta ve sağ yaylara takın.

Adım 6: Tuner (Ayar Aygıtı)

Küçük bir folyo parçasını kesip katlayın ve ataş ve tel aracılığıyla bobine bağlayın. Hem ataca hem de tel bobinine temas etmelidir. Basılı tuner ile katlayın.

Adım 7: Kurulum

Anten teli yaklaşık 15(4.57m) ile 20(6.10m) ft veya daha fazla yatay olarak hazırlanmalı ve sol yayın içine girmelidir. Ne kadar uzun o kadar iyi. Topraklama telinin ucundan birkaç inç uzakta kumlayın ve metal lavabo musluğunun etrafına sıkıca sarın. Topraklama telinin diğer ucunu sağ taraftaki yaya bağlayın. Bu mineyi de zımparalayın.

Adım 8: Nasıl Kullanılır?

Yavaşça tuneri öne ve arkaya kaydırın ve hafif bir statik ses duyarsanız nihayetinde bir radyo istasyonu bulmuş olacaksınız!

Sorun Giderme:

-Ses seviyesi çok düşükse amplifikatöre bağlayın.
-Her şeyin doğru şekilde bağlandığından emin olun, videodan yararlanın.
-Metal nesneler ve aynı zamanda vücudunuz radyoyu etkileyebilir. Bu yüzden ara ara geri çekilin.
-Tüm bağlantı kablolarının bakırın en iyi bağlantılarını sağlayacak ve ortaya çıkaracak şekilde zımparalandığından emin olun.
-Anten ile oynayın. Daha yüksek şeritler yapmayı, yön değiştirmeyi veya daha uzun yapmayı deneyin.

Daha fazlasını için: www.youtube.com/c/3dsage?utm_source=makersturkey&utm_medium=blog&utm_content=3D-Printed-Radio-That-Works-Easy-to-Make

kaynak: http://www.instructables.com/id/3D-Printed-Radio-That-Works-Easy-to-Make/?utm_source=makersturkey&utm_medium=blog&utm_content=3D-Printed-Radio-That-Works-Easy-to-Make