21. Yüzyılın En Trend Teknoloji Meslekleri

En Trend Teknoloji Meslekleri - Makers Türkiye

Birbirinden farklı alanlardaki küresel değişimle birlikte ihtiyaçlarla beklentiler de değişiyor, bu nedenle iş yapış biçimleri gibi meslekler de çağa ayak uydurmak durumunda kalıyor. Söz konusu teknoloji olduğundaysa meslekler kabuk değiştirmekten ziyade sil baştan yaratılıyor.  Bir diğer deyişle herhangi bir teknolojik gelişim ardından o teknolojiyi kullanarak iş üreten kişilerin varlığına ihtiyaç duyulmaya başlanıyor ve bir zaman sonra ilgili iş yapış biçimi, yepyeni bir meslek hâline geliyor. Tıpkı 2000’li yıllara geçildiğinde olduğu gibi… Bu yazımızda işbu 21. yüzyılın en trend teknoloji mesleklerini bir araya getirdik.

Yapay Zekâ Mühendisliği/Artificial Intelligence (AI) Engineering

Yapay zekâ mühendisliğinin ilk sırada yer almasının sebebi, kuşkusuz yapay zekânın hayatın tüm alanlarını derinden etkileyen bir teknolojik gelişim olması. Bu teknoloji, insan zekâsının bilgisayar ya da bilgisayar yönetiminde olan bir robot tarafından taklit edilmesine dayanıyor. Bugün akıllı cep telefonlarından kişisel asistanlara kadar farklı pek çok noktada kullanılan yapay zekâ teknolojisini geliştirip ürün ya da hizmete dönüştürmekse mühendislere düşüyor. Basitçe bilgisayar mühendisliğinin ileri seviyesi olarak tanımlanabilecek yapay zekâ mühendisliği, 21. yüzyılda olduğu gibi gelecek yüzyıllarda da popülerliğini koruyacağa benziyor.

Arka ve Ön Yüz Geliştirici/Back-End & Front-End Developer

Her ne kadar arka ve ön yüz geliştirici olarak Türkçeye çevirmiş olsak da 21. yüzyılın bu trend meslekleri yaygın olarak İngilizce adlarıyla kullanılıyor. Back-end developer ve front-end developer, web teknolojilerinin gelişimine paralel iş yükünün artmasıyla birbirinden ayrılmak durumunda kalmış iki ayrı meslek. Back-end developer, arka yüz geliştirici; front-end developer ise ön yüz geliştirici olup her ikisi de web geliştirme alanlarında uzmanlaşmış olmayı gerekli kılıyor.

Web ve Mobil Uygulama Geliştirme Uzmanı/Web App & Mobile App Developer

Anıldığı gibi web teknolojilerindeki gelişim doğrultusunda artan iş yükü bu alanda meslek ayrımına gidilmesini gerekli kılmıştır. Web ve mobil uygulama geliştirme uzmanı da bu ayrım neticesinde ortaya çıkmış olan mesleklerdendir. Temelinde yazılım alanında uzmanlaşmış olmayı gerekli kılan bu mesleği seçenler; hayatı kolaylaştıran, ihtiyaçları hızla karşılayan, eğitimden sağlığa pek çok alanda kullanılabilecek web uygulamaları ile cep telefonları uygulamaları geliştiriyor.

UX/UI Tasarımcısı/UX/UI Designer

UX tasarımcısı (User Experience designer-Kullanıcı Deneyimi tasarımcısı) ve UI (User Interface designer- Kullanıcı Arayüzü tasarımcısı); ürün, hizmet ya da web sitesi tasarımı alanında uzmanlaşmış kişilerdir. UI tasarımcısı, ihtiyaca yönelik bir tasarım ortaya çıkarırken UX tasarımcısı ortaya konan tasarımın kullanıcı deneyimi gözetilerek nasıl daha iyi hâle getirilebileceğiyle ilgilenir. 21. yüzyılın trend teknoloji meslekleri arasında her ikisi de üst sıralardadır.

Makers Türkiye olarak 21.yy yetkinlikleri ve trendleri ile alaklı Akademi hizmetlerimiz ile yenilikçi kurumlarda hizmet vermekteyiz, siz de kurumunuzla faydalanmak için bize ulaşın.

Blockchain Uzmanı/Blockchain Expert

Blockchain teknolojisi dendiğinde akla ilk gelen Bitcoin gibi para birimleri olsa da blockchain dijital varlıkların kaydedilmesinden tedarik zincir yönetimine kadar birbirinden çok farklı alanlarda kullanılıyor. Blockchain teknolojisinin kullanımı yaygınlaştıkça bu alandaki uzmanlara duyulan ihtiyaç da artıyor. Uzmanlar, geliştirici (core blockchain developer) ve yazılım geliştirici (blockchain software developer) olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılıyor. Blockchain uzmanlığının gelecek yüzyıllarda da aranan meslekler arasında olacağınaysa kesin gözüyle bakılıyor.

Siber Güvenlik Uzmanı/Cyber Security Specialist

Farklı amaçlarla kullanılan siber ortamlardaki bilgiler ile operasyonlar arttıkça güvenlik tehdidine maruz kalır olmuştur. Ortamdaki güvenliğin sağlanması, tehditlerin savuşturulması, risklerin öngörülüp önlem alınması için de siber güvenlik uzmanları yetişmeye başlamıştır. 21. yüzyılda etkin olarak görev alan bu uzmanların, donanım ve yazılımlardaki güvenlik açıkları devam edeceğinden gelecekte de varlığını sürdürmesi bekleniyor.

Veri Mühendisi/Data Engineer

Verilerin öneminin anlaşılmasıyla birlikte veri mühendisliği önem kazanarak 21. yüzyılın en trend teknoloji meslekleri arasındaki yerini almıştır. Veri mühendisi; verilerin seçilmesinden, toplanmasından, depolanmasından, işlenmesinden ve sunulmasından sorumludur. Yani, veri mühendisliği, disiplinler arası bir meslektir. Veri tabanlarının ve veri işleme sistemlerinin geliştirilmesinden sorumlu olan veri mühendisi, aynı zamanda bunların işlerliğinin devam ettirilmesi alanında da çalışmalar yapar.

e-Ticaret Uzmanı/e-Commerce specialist

İnternetten alışveriş yapılmasını mümkün kılan e-ticaret sistemine geçmek isteyen işletmelerin sayısı gün geçtikçe artıyor. e-Ticaret uzmanları, bu on-line ticaret organizasyonunu yapıp yöneten kişiler. Bilgisayar ve web bilgilerine sahip olması gereken uzmanlar, sitelerin altyapısını kurup kontrolünü yapmaktan ödeme sistemlerini alışveriş sitesine entegre etmeye kadar tüm sistemin sağlıkla işlemesinden sorumlu.

  1. yüzyılın en trend teknoloji meslekleri elbette bunlarla sınırlı değil. Anılan mesleklere ait alt meslekler de dâhil edildiğinde sayı bir hayli artışa geçiyor. Öte yandan teknolojinin gelişim hızı hesaba katıldığında bu yazının dahi 21. yüzyıl sona ermeden geçerliliğini yitirme olasılığı var!

Tüm bu alanlarda Crash Course olarak da verdiğimiz Akdemi hizmetlerimize kurumunuz ile dahil olmak için bize ulaşın,

 

Kaynaklar

https://www.simplilearn.com/top-technology-trends-and-jobs-article

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın