2021’de Uzaktan ve Hibrit Müşteri Deneyimi İçin Benimseyebileceğiniz Temel Trendler

2021, markaların müşterileri çekmek, elde tutmak ve sadakat oluşturmak için yeni mücadeleler verdiği bir yıl oluyor. Yeni dijital müşteriyi kavrama yarışında kullanılması gereken stratejiler ise her zamankinden daha karmaşık ve kapsamlı olmak durumunda kalıyor. Çevrim dışı ve çevrim içi arasında köprü oluşturacak araçları bulmak yeni zorluklar yaratırken, artan gizlilik taleplerine de çözüm sunulması bekleniyor. Uzaktan ve hibrit müşteri deneyimi arzını oluştururken bazı stratejileri ve trendleri takip ederek, yeni dünya düzeninin kazananı olabilirsiniz. Hemen şimdi işletmeniz adına fark yaratacak 2021 müşteri deneyimi trendleri hakkında detaylı bilgi edinerek işe başlayın.

Yeni Nesil Çıktı Odaklı Servislerimiz ile NPS ve Müşteri Deneyimi Tasarımı hakkında workshoplar düzenliyor ve danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Şirketiniz ile faydalanmak için bize ulaşın.

Yaratmanın Rekabet Avantajı

Müşteri deneyimi, işletmelerin yeni dünya düzenin öne çıkmasına neden olan en belirgin yeteneklerden biri olarak görülüyor. 2021 müşteri deneyimi trendleri doğrultusunda rekabet avantajı yaratan stratejiler benimsemek, küresel salgınla birleşen toplumsal değişim ve müşteri ihtiyaçlarını yeniden tanımlanıyor. Tüm paydaşların yeni beklentilerini karşılamak için değişikliğe nasıl yanıt vermeniz gerektiği oldukça önemli. Teknoloji; net iletişim, zamanında uyarılar ve hızlı bir devir teslim süreci ile müşteri deneyimini sorunsuz hale getirmede büyük rol oynuyor. Ancak B2B söz konusu olduğunda, çoğu işletme hala B2C emsallerinin gerisinde kalabiliyor. Deneyim odaklı bir ekonomide B2B işletmeleri, alıcıları ikna etmek için yeni yöntemler belirlemeye ihtiyaç duyabiliyorlar. Bu nedenle pazarlamacıların; zengin, yaratıcı ve sürükleyici deneyimler oluşturmak için çevrim içi ve çevrim dışı kanalları kullanarak, günümüz müşterileriyle nasıl etkileşim kuracaklarını yeniden keşfetmeleri gerekiyor.

Siz de çalışanlarınızın uzaktan etkin çalışmak konusunda beceri ve motivasyonunu artırmak istiyorsanız Uzaktan Etkin Çalış workshop tasarımlarımız için bize ulaşın.

Sosyal Etkinin Gücü

2021 müşteri deneyimi trendleri doğrultusunda sosyal etkinin gücü daha da öne çıkıyor. Eylemlerin sözlerden daha yüksek etkiler doğurduğu günümüz uzaktan ve hibrit çağında, sosyal farkındalık yaratan kampanyalardan yararlanmak gerekiyor. Eylemleriyle kapsayıcılık ve çeşitlilik gösteren markaların 2021 yılında daha da kazanması bekleniyor. 2021 yılında müşteri deneyimlerini şekillendirmeye devam eden salgının etkilerini, özellikle değişen tüketici davranışları, uzaktan çalışma alışkanlıkları, hız ve verimlilik ihtiyacı açısından karşılayan sosyal eylemler geliştirerek işletmenizi bir adım öteye götürebilirsiniz. Bunun için en değerli müşteriler ve çalışanlarla bağlantı kurmaya dikkat etmelisiniz.

Kişiselleştirme ve Gizlilik Dengesi

Müşteriler, kişiselleştirilmiş etkileşimlerin gücüne inanırken aynı zamanda gizlilik kurallarının önemine de daha çok dikkat ediyorlar. İşletmelerden; toplanan, saklanan ve çeşitli şekillerde kullanılan verilerin ayrıntıları hakkında daha bilinçli stratejiler geliştirmeleri bekleniyor. Müşterilere talep ettikleri zengin ve kişiselleştirilmiş deneyimleri sağlarken, aynı zamanda onlara verilerinin uygunsuz bir şekilde kullanılmadığı veya depolanmadığı konusunda güvence vermek gerekiyor.

Çevrim içi ve Çevrim dışı Arasında Köprü Kurma

COVID, 2020’de markaların müşteri deneyimlerini iyileştirmeleri ve müşteriyi nasıl önceliklendireceklerine odaklanmaları için iyi bir katalizördü. Etkileri bu yıl da devam eden COVID sürecinin yarattığı uzaktan deneyimler, müşteri önceliklendirme çalışmalarını da hızlandırıyor. 2021 müşteri deneyimleri trendleri doğrultusunda en çok konuşulanların başında; online ve offline dengesini oluşturmak geliyor. Her türden işletmenin rekor bir hızda gelişmek ve dijital ile gerçek dünya arasında hareket etmek zorunda kalması, stratejilerini tamamen farklılaştırıyor. 2021 yılında müşteriler markalardan, uzaktan ve hibrit seçenekleri devam ettirmelerini bekliyorlar. Gelişen yeni uzaktan müşteri deneyiminin kalıcı bir etki bırakacağı düşünüldüğünde, fiziksel ve dijital müşteri stratejilerinin yeniden düzenlenmesi kaçınılmaz görünüyor.

Müşterilerinize harika bir deneyim sunmak istiyorsanız, onlara çok kanallı hizmet sağlamanız ve müşteri yolculuklarını kişiselleştirmeniz gerekiyor. Bu hepsi bir arada dijital deneyimleri, Makers Türkiye yardımıyla elde edebilirsiniz. Siz de değişen dünya düzeninde işletmenize her zamankinden daha fazla rekabet avantajı yaratacak kurumsal deneyimler elde etmek ve 2021 müşteri deneyim trendleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için bize ulaşın.

bir yorum bırakın