2021’de En Çok Aranacak Meslekler

12 aylık, zorlu 2020 yılı maratonun son dönemecine girmiş bulunmaktayız. Her sene, gelecek yılda öne çıkacak meslekler hakkında tahmin yürüttüğümüz bir gerçek. Bununla birlikte bu yıl, yakın geçmişte bıraktığımız yıllara göre biraz farklı. Bu farklılığı yaratan sebepse iş dünyasında çalkalanmalara neden olan Covid-19. Evet, dünya, artık bildiğimiz dünya değil. Rağbet gören meslekler de… İşte 2021’de en çok aranacak meslekler:

İş Yerlerinde Beklenen Değişimler

2021 yılında en çok aranacak mesleklere değinmeden evvel, iş yerlerinde Covid-19’dan sonra yaşanması beklenen değişimlere değinmekte fayda var.

Öncelikle 2021 yılında iş yerlerinde çeşitliliğin ön plana çıkması bekleniyor. Örneğin işe alımda öz geçmişte belirtilen deneyimler kadar adayların işe yaklaşım ve düşünme biçimleri de etkili olacak. Özellikle Z Kuşağı’nın iş gücüne katılmasıyla kuşaklar arası çeşitlilik daha çok görülecek. İşverenler, mevcut ve muhtemel krizlerden çıkış yolu önerisinde bulunabilecek, inovatif adayları bünyesine katacak. Yani, yeni yeteneklere sahip bireyler, pandemi süresince işinden olmuş bazı eski çalışanların yerlerini doldurmaya başlayacak. Bu durum, önceliklerin değişmesine yol açacağından iş piyasasını da hareketlendirecek.

2021’de işveren markası çok daha önem kazanacak. Sebebi, yeni fırsatlar arayan kalifiye elemanların, güçlü bir marka kimliği olan kuruluşlarda çalışma isteği olacak. Bu açıdan bakıldığında kuruluşların da işveren markalarını oluşturmak durumunda kalacakları oldukça açık.

Otomasyon ve Yapay Zekâ da işverenlerce de iş arayanlarca da daha yaygın hâle gelecek. Ayrıca, klasik işe alım teknikleri geçmişte kalacak. İş başvurusu ile mülakat süreçlerinin daha sorunsuz bir şekilde geçmesine bugünden daha fazla odaklanılacak.

21.yy yetkinliklerini kurumlar ile buluşturan Yeni Nesil Çıktı Odaklı Danışmanlık servislerimizden kurumuz ile faydalanmak için bize ulaşın, size 48 saat içerisinde teklif ile geri dönüş yapalım.

Andığımız değişimler, esasında bizlere çok da yabancı değil. Buna karşın Covid-19 pandemisinin bu değişimlerin hızını artırdığı rahatlıkla söylenebilir. Örneğin, evden ya da uzaktan çalışma modeli, bir anda yaygınlaştı ve işverenler bu modele uyarak da çalışanlarından verim alabildiklerini gördüler. Bu gelişme aynı zamanda çalışanların esneklik kavramına daha fazla odaklanmasına yol açtı. Çalışanların iş yerlerinden esnek olmalarını bekleyecekleri bir 2021 bizleri bekliyor.

2021’e Damgasını Vuracak Meslekler
  • Yazılım Mühendisi: Çok yönlü teknoloji kariyerlerinden biridir. Dünya genelindeki hemen hemen her endüstrinin bir yazılım kullanıyor olması, yazılım mühendislerine duyulacak rağbetin 2021’de de devam edeceğinin en temel göstergesi. Bununla birlikte 2021’de ve gelecek 2020’li yıllarda diplomadan çok deneyim söz sahibi olacak.
  • Yapay Zekâ/Makine Öğrenimi Mühendisi: Gelecek için iyi teknoloji işlerindendir. Teknoloji endüstrisi odağını otomasyona doğru kaydırmaları sebebiyle yapay zekâ (AI) ve makine öğrenimi mühendislerine yoğun bir ilgi söz konusu. Ekonomik tahminden görüntü tanımaya çeşitli noktalarda büyük verilerden yararlanan yapay zekâ mühendisleri, Nesnelerin İnterneti (Iot) teknolojisinin geliştirilmesinde de rol alabilir. Yapay Zekâ Nesneleri (AIot) yedi kıtada da ilgi uyandırıyor.
  • Bilgi Güvenliği Analisti: Bilgisayar kullanımı ve artan dijital veriler, iş dünyasının bilgi güvenliğine daha fazla önem vermesini gerekli kılmıştır. Kullanıcı verilerini ve hassas şirket bilgilerini koruyan bilgi güvenliği analistleri, bilgi sistemlerini siber saldırılardan korumak için ön saflarda çalışırlar. Dijitalleşme hızının artışa geçmesiyle birlikte 2021’de bu uzmanlara duyulacak ihtiyaç da artacak.
  • Veri Analisti ve Veri Bilimcisi: İş dünyası için veriler, çarkın işlemesini sağlayan en büyük dişlilerdendir. Bu nedenle veri analisti ve veri bilimcisine 2021’de de oldukça yoğun bir ilgi gösterilecek. Kısaca her iki mesleğe de bakacak olursak veri analistleri veri yorumlama konusunda yetkin kişilerdir ve veri doğruluğunu sağlayıp bu verileri kullanmanın en doğru yollarını bulurlar. Veri bilimcisi ise verileri derlemekten, temizlemekten ve sunmaktan sorumludur.
  • BT Uzmanı: Teknolojinin gelişimine paralel gelişmiş mesleklerden biri de BT uzmanlığıdır. BT uzmanları, şirketlerin bilgi teknolojisi birimlerine odaklanır ve bu birimin atacağı tüm adımları planlayıp koordine eder. Ayrıca, BT sistemlerini iyileştirmekten ve teknik ekiplerden de sorumludurlar. Bilgi teknolojisinin önemi göz önünde bulundurulduğunda BT uzmanlığının 2021’de aranacak mesleklerden olması şaşırtıcı olmasa gerek.
  • DevOps Mühendisi: Yazılımları oluşturan kodları denetler, verimsizliğin nedenini saptayarak yazılımın verimli çalışmasını sağlar. DevOps mühendisleri, uzaktan çalışmaya geçiş yapan ya da yapmak durumunda kalan günümüz şirketlerinin 2021’de en yüksek ücretleri ödeyerek bünyesine dâhil edeceği çalışanlardan olacak.
  • Bilgisayar Bilimcisi: Teknolojik yeniliklerin en ön saflarında yer alan bilgisayar bilimcileri, bilgisayar teknolojisiyle yapılacakları en üst seviyeye ulaştırmaktan ve teknolojinin geliştirilmesinden mesuldürler. Yeni iş düzeniyle birlikte 2021’de bilgisayar bilimcilerine de duyulan rağbet artacak gibi gözüküyor.
  • Ağ Mimarı: Network mimarı olarak da bilinen ağ mimarı, karmaşık dijital sistemlerle bulut bilişim sistemlerinin altyapısını tasarlamaktan sorumludur. Yaşadığımız çağın dijital çağ olması bir yana, yaşanan pandemi ile birlikte iş yapış biçimlerinin dijitalleşmesi de bu mesleğin önemini ortaya koyuyor.

Bunlardan hariç; yazılım mühendisliği, veritabanı yöneticiliği, web geliştiriciliği, bilgisayar donanımı mühendisliği, Java, PHP ve Python geliştiriciliği mobil uygulama geliştiriciliği ve web tasarımcılığının da bugün gördükleri ilgiyi 2021’e taşıması bekleniyor.

Kaynaklar

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın