2019’da Sahip Olmanız Gereken 5 Dijital Yetkinlik!

Günümüz dünyasına baktığımızda artık dijital bir evrende yaşıyoruz. Bu geleneksel dünyadan dijital dünyaya dönüşüm, iş yapış şeklimizden alışkanlıklarımıza kadar tüm yaşam şeklimizi değiştiriyor. Hızla gelişen bu değişim dalgasında bir yıkımla karşı karşıya kalmamak ve rekabette yükselmek için edinmemiz gereken dijital yetkinlikler nelerdir?

1.Dijital Kimlik oluşturma

Dijital dönüşümün hızla geldiği noktada artık mevcut kimliğimizin yanında dijital kimliğimiz de iş ve özel yaşantımız açısından önem kazanmakta.
Sosyal medya hesaplarından, kişisel blog ve web sitesine sahip olmaya, bu alanları başarılı bir şekilde oluşturup, organize edebilmek güvenilirlik için gereklidir.
Günümüzde internette attığımız her adım dijital ayak izleri bırakır. Paylaştığımız iletiler, aldıklarımız, aradıklarımız, izlediklerimiz .Bu durumda dijital dünyada doğru ve güvenilir izler bırakılması hem özel hem de iş dünyasındaki güvenilirlik ve itibarımız için büyük önem taşımaktadır.

2.Dijital Güvenlik/Korunma

Herşeyin dijitalleşmesiyle birlikte günümüzde dijital güvenlik en gerekli yetkinlik olarak tanınmalıdır belkide. Dijital dünyada dışarıdan gelen saldırılara karşı ne kadar güvende olduğunuzla birlikte son dönemlerde gündeme gelen istismarlar ve radikallik ve özellikle dikkat edilmesi gereken bir tanım da dijital mahremiyettir. Temel olarak dijital araçların doğru ve efektif kullanma yetkinliği olarak özetlenebilir.

3.Görsel düşünme

Günümüzün hızı ve karmaşıklığında her gün onlarca fikir duyuyor ve üretiyoruz. Teknoloji araçlarının da yardımıyla karmaşık fikirleri küçük parçalara ayırıp analiz ederek fikir geliştirme süreçlerimizi kısaltıp bütünü görebilmeye ihtiyacımız var. Başlık çoğu zaman anlatmak istediğimizi vektörel ya da illustratif halde sunmak gibi algılansa da aslında görsel düşünme yetkinliği düşünceleri hızlı somutlaştırabilmek ve çabuk iletişim kurabilmek içindir. Düşüncelerin organize edilmesi, karmaşık yapı ve fikir gruplarını daha sade biçimde görmek, bütüne odaklanıp iletişimi basitleştirmeye giden bir yol diyebiliriz.

4.Analitik bakış

Dijital pazarlamanın bize sunduğu önemli özelliklerden biri de detaylı analitik veriler edinebilmemiz. Kullanıcı hakkında tahmin edebilceğimiz her türlü bilgiye sahip olabiliyoruz. Fakat bilgiye sahip olmak analitik yetkinlik kazanmadan sadece devasa veri miktarlarıyla uğraşmak ve sorunun ne olduğunu bulmaya çalışmak demek. Analitik yetkinlik verileri yorumlayabilip  yapılacak hamleleri ortaya çıkarabilmek olarak tanımlanabilir.

5.Etkin Dijital Kullanım

Dijital duygusal zekayı da kapsayan teknolojileri yoğun olarak kullanarak oluşturulan etkileşimde güvenli ve sağlam ilişkiler kurma, dijital okuryazarlık olarak tanımlaman ve dijital ortamda arama yapma ve sonuç bulma, bunları yorumlama yeteneklerini de kapsayan günümüzün en değerli yetkinliklerinden biri olabilir.

 

Eğitim programlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için formu doldurun, sizi arayalım!


bir yorum bırakın