2017'nin Başında Bilmediğimiz 17 Bilimsel Gelişme

1- Yerçekiminin hızıyla ışık hızı hemen hemen aynı! Bu yıl ilk defa, iki nötron arasındaki çarpışmayı fotoğraflayabildi. Yer çekimi hızın doğru olarak ölçmek için eş zamanlı optik ve yerçekimi dalgası uyguladılar.
2- Bütün zaman boyunca gizlenmeyi başaran yeni bir organ ortaya çıktı. Herkes, kendi mezenterisi ile tanışsın. 
3- Matematiksel olarak gerçek bir zaman makinesi oluşturmak mümkündür. Bunu yapabilmemiz için gereken ise mekan – zaman  birleşimini bükebilen materyaller bulmaktır.
4- Tamamen yeni bir şeker hastalığı türü ortaya çıktı ve çoğu insan bunu henüz bilmiyor. Yeni tanımlanmış 3c tipi diyabet, tip 2 diyabet sanılmakta.
5- Amerika’nın kuzeydoğusunun altında gizemli bir sıcak kaya bloğu oluşuyor. Araştırmacılar, Vermont’un altından yükselen ve New England’tan başka yerlerin altına kadar uzanan geniş bir sıcak kütle buldu.
6- Akciğerler sadece solunum yapmakla kalmaz aynı zamanda kan da üretirler. Memeli canlılardaki akciğerler, saatte 10 milyondan fazla trombosit ( minik kan hücresi ) üretirler.
7- Eğer beyin yeterince uyku alamazsa kendi kendini yemeye başlar. Biz normal bir şekilde uyurken beynimiz günlük aktivitelerimizdeki sinirsel enkazı temizler. Ama eğer uykudan mahrum kalırsak bu süreç çok hızlı hareket ederek sinirlerimizin ve sinaptik bağlantılarımızın zamanla zarar görmesine neden olur.
8- Doğrudan karşılıklı kuantum iletişimi mümkündür. 2017 yılında biliminsanları ilkez herhangi bir parçacık iletimi olmadan kuantum iletişimi gerçekleştirdi. Bu büyük bir adım oldu çünkü uzun zamandır sadece teoride kalmıştı.
9- Dünyanın ilk yarı sentetik organizmaları aramızda yaşıyor – bilim insanları altı harfli genetik kod taşıyan yeni yaşam formları ortaya çıkardılar.
10- Sibirya, “yer altının kapısı” olarak adlandırılan bir kratere sahiptir fakat şu an permafrostu çok hızlı erimekte. Erimesiyle birlikte antik ormanlarda ilk kez 200.000 yıl sonra ortaya çıkıyor.
*Permafrost: Kutuplarda en üst toprak örtüsü altındaki donmuş katman.
11- Carl Sagan, geleceği önceden tahmin etmekte gayet yenetekli. Bilimin ve bilimsel okuryazarlığın hüküm sürdüğü bir dünyayı ve geleceğimizi rahatsız edici biçimde açıklaması canlarımızı biraz sıktı.
12- Bir fare beyninin çevresini tamamen saran dev bir nöron bulundu. Memeli ilişkili görünmekte.
13- Apandisimiz, tamamen yararsız bir organ olmayabilir. 20 yaş dişlerinin aksine apandisimiz aslında önemli bir biyolojik fonksiyona hizmet ediyor olabilir. 
14- Polikistik yumurtalık sendromu aslında yumurtalıklarda değil beyinde başlayabilir.
15- Dünya, Zealandia adında yeni bir kıtaya sahip gibi görünüyor. Tüm ders kitapları bu bilgi karşısında artık “eski”miş olacak…
16- İnsanlık tarihi, Antroposen adlı yeni bir çağa başlıyor.
17- Oksijen eksikliğinden kaynaklanan bazı beyin hasarlarını düzeltmek mümkündür. Temmuz aynda, bilim insanları yüzme havuzuna düşmüş ve boğulmuş iki yaşındaki bir kız çocuğunu tedavi ettiler. Araştırmacılar, bir dizi oksijen tedavisi sayesinde  hasarı önemli ölçüde gidermeyi başarabildiler.
çeviri kaynağı: https://sciencealert.com/23-science-facts-we-didn-t-know-at-the-start-of-2017

bir yorum bırakın