15 Farklı Arduino Geliştirme Ortamı!

Photos from Pexels

Öncelikle IDE nedir, oradan başlayalım…
IDE, bir ürün geliştirmede kullanılan gerekli araçları içerisinde barındıran geliştirme ortamıdır. Bu ister Arduino ile yapılmış gömülü sistem ürünü olsun isterse mobil bir uygulama ürünü olsun temelde aynı amacı hedefleyen yazılımdır.
Şimdi ise Arduino projelerinde kullanabileceğiniz geliştirme ortamlarından yani IDE’lerden bahsedeceğiz.

1- Arduino’nun Resmi IDE’si: Arduino IDE
Arduino’nun resmi geliştirme editörü olan bu IDE, Java, C ve C++ dilleriyle yazılmıştır. WiringPi dili ile geliştirme ortamı sunar. Zamanla Open Source (Açık Kaynak) Topluluğu sayesinde sadece Arduino geliştirme kartları barındırmayıp çok fazla sayıda prototipleme kartlarını kullanabileceğiniz bir geliştirme ortamı haline gelmiştir.
Seri Port terminali bulunmakta olup başlangıç için güzel örnektir.
Daha Fazlası için: https://www.arduino.cc/en/main/software

2- Atom Editör (PlatformIO)
Github.com sitesinde kaynak kodları bulunan Atom çok amaçlı bir kod editörüdür. Atom daha kolay kod yazmak için üretilmiş olup tamamen ücretsizdir. Çıktığı günden bu yana 1.5 milyon kişi tarafından indirilmiş ve 500,000 üzerinde kullanıcıya ulaşmıştır. Javascript, CSS ve Node.JS ile inşa edilmiştir. Temelde programın her şeyi özelleştirilebilir bir yapı üzerine inşa edilmiştir. Bir açık kaynaklı eklentileri bulunmakta olup kendi tercihlerinize göre geliştirme ortamınızı şekillendirebilirsiniz.
Bu eklentilerden biri olan Platformio sayesinde gömülü sistem içinde geliştirme yapmanızı sağlıyor. PlatformIO IoT gelişimi için açık kaynaklı bir ekosistemdir. PlatformIO saf Python ile yazılmıştır ve bir işletim sistemindeki hiçbir ek kütüphaneye / araca bağlı değildir. PlatformIO’yu PC’den başlayarak ve kredi kartı boyutundaki bilgisayarlara (Raspberry Pi, BeagleBone, CubieBoard gibi) kadar kullanmanıza olanak tanır.
Daha fazlası için: https://atom.io/ ve https://platformio.org/

3- JetBrains CLion
Jetbrains adında geliştirme ortamları geliştiren bir yazılım firmasının C ve C++ dilleri için sunmuş olduğu bir program olmasına rağmen CLion geliştirilen eklentiler sayesinde gömülü sistem (Arduino, ARM vb.) gibi alanlarda da kullanım olanağı sunuyor. Profesyonel geliştirici araçları sayesinde projelerinizi kolaylıkla geliştirebilirsiniz. Takım çalışması ve versiyon kontrol sistemleri için basitleştirilmiş Git eklentisi, terminal – komut satırı erişimi ve kullanımı, dosyalama ve C compiler üzerindeki hakimiyet gibi konularda oldukça başarılıdır. Ücretli bir program olmasına rağmen eğitim lisansı adı altında ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.
Daha fazlası için: https://www.hakankaya.kim/muhendislik/muh/muh/arduino-idesinden-sikildiniz-mi-cliona-gecin/

Sertifikalı Eğitmen Eğitimi Programı kayıtları lanse edildikten sonra yaklaşık 10 gün içerisinde tükeniyor. Size yeni yetkinlikler ve etkili bir network kazandıracak bu programa bugün katılın.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurabilirsiniz.

4- Eclipse
Muhtemelen Eclipse, dünyanın en popüler IDE’lerinden biridir ve büyük olasılıkla Arduino kartları için kütüphaneler ve karmaşık projeler geliştirmek için en iyi özellikleri sunar. Eclipse, aynı anda ve tek bir proje olarak kütüphanelerin yazılabileceği çoklu sekmeli proje gibi tüm IDE’lerde bulunmayan bir dizi özellik sağlayabilir. Kodlamada daha fazla esnekliğin yanı sıra, Eclipse hızlı, harika kısayollar sunuyor.
Daha fazlası için: https://www.eclipse.org/

5- Visual Studio
Microsoft Visual Studio, Microsoft tarafından geliştirilen bir tümleşik geliştirme ortamıdır. Arduino’nun tüm sürümleriyle uyumlu olan Visual Studio, derleyici hataları, yükleme, kart seçimi veya birden fazla pde / ino dosyası dahil olmak üzere Arduino’nun tüm özelliklerini desteklemek için tasarlanan Visual Micro eklentisinin kurulumundan sonra favori IDE’niz olabilir.
Daha fazlası için: https://visualstudio.microsoft.com/

6- Atmel Studio
Arduino üzerinde mikrodenetleyicinin resmi geliştirme ortamıdır. Atmel Studio Arduino için bir simülatör, programcı, hata ayıklayıcı ve ayrıca bir editör sunabilen eksiksiz bir yazılım geliştirme ortamı.
Daha fazlası için: https://www.microchip.com/mplab/avr-support/atmel-studio-7

7- CodeBlocks
Açık kaynak, ücretsiz. CodeBlocks, Arduino anakartları için tam uyumlu bir IDE’dir; Arduino çekirdek dosyaları ve kütüphaneleri, derleme eylemini hızlandırmak için bir derleyici çekirdek dosyaları önbellekleri, önceden yapılandırılmış AVR derleyici araç zinciri, Arduino geliştirme için özel proje sihirbazı, HEX’i Arduino kartlarına yüklemek için Arduino API seviyesi simülatörüyle entegre edilebilir.
Daha fazlası için: http://www.codeblocks.org/

8- Xcode
Xcode, Mac OS X için üretilmiştir ve hata ayıklama, git depo yönetimi, kod parçacıkları, öz dokümantasyon ve daha birçok özellik dahil olmak üzere Arduino kartları için projeler geliştirmenize olanak sağlayan birçok özellik sunar. Yazılım ücretsizdir.
Daha fazlası için: https://developer.apple.com/xcode/

9- Gedit
GNOME masaüstünün varsayılan metin düzenleyicisidir ve GNOME Çekirdek Uygulamalarının bir parçasıdır. Her amaca uygun, sade ve kolay kullanım için tasarlanmıştır. Kaynak kodu düzenleme ve işaretleme dilleri gibi biçimlendirilmiş metin araçlarını içerir. Linux işletim sistemi ile tamamen uyumlu olan Gedit IDE, kodlamayı hızlı ve eğlenceli hale getirebilen son derece özelleştirilebilir bir Arduino IDE’dir.
Daha fazlası için: https://wiki.gnome.org/Apps/Gedit

10- Komodo Edit
Komodo Edit dinamik programlama dilleri için ücretsiz metin editörü. ActiveState’in Komodo IDE yazılımına tamamlayıcı olarak 2007’de yayımlanan Komodo Edit, 4.3 sürümünden itibaren Open Komodo yazılımı üzerine geliştirilmeye başlanmıştır. Python, PHP, Perl, Ruby, Tcl, Javascript,… dahil olmak üzere çok çeşitli programlama dillerini destekleyen Komodo, görsel hata ayıklama, birim test aracı, sürüm kontrol entegrasyonu ve Arduino mikrokontrolcüsü için kod geliştirmenize izin veren diğer birçok özellik barındırır.
Daha fazlası için: https://www.activestate.com/products/komodo-edit/

11- MariaMole
Çalışma alanı gibi birçok özellik ile aynı anda birden fazla projede çalışmayı ve yapılandırılabilir bir süreç oluşturmayı sağlayan MariaMole, profesyonel Arduino geliştiricileri için tasarlanmış en iyi açık kaynaklı IDE’lerden biridir. Yazılım yalnızca Windows işletim sistemine yüklenebilir.
Daha fazlası için: https://dalpix.com/mariamole

12- Zeus
Kullanıcı dostu yapılandırma seçenekleriyle Zeus, çok çeşitli programlama dilleri ve Arduino kartları için projeler geliştirmenize yardımcı olacak bir dizi özellik için destek veren bir programcı editörüdür.
Daha fazlası için: https://www.zeusedit.com/

13- Electron IDE
Electron IDE, NodeJS ve HTML ile yazılmış ve bilgisayarınızda bir uygulama olarak çalışmak üzere tasarlanmış bir HTML aracıdır. IDE araçları, hareketlilik fikri göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Elektron her yerden erişilebilir ve alete takılı bütün kütüphanelerde mevcuttur.
Daha fazlası için: https://electronjs.org/apps/deco-ide

14- Codebender
Herhangi bir IDE’de olduğu gibi, Codebender size yerleşik kütüphaneler, kapsamlı belgeler ve seri portu izleme ve çiziminizi doğrudan bir tarayıcıdan Arduino’ya yükleme özgürlüğü sunar. Araç, yanlış bir şey yaptığınızda çok iyi tanımlayıcı uyarılar sağlayabilen clang derleyicisini kullanır.
Daha fazlası için: https://code.blender.org/

15- Sublime Text (Stino)
Stino tam bir IDE değildir, sadece Sublime Text için yazılmış bir eklentidir. Ancak basit bir eklenti olsa bile, karmaşık bir metin editörü kodu sunabilir, kodu derleyebilir ve skeçleri Arduino mikrodenetleyicisine yükleyebilir. Python ile yazılmış bir eklentidir ve Windows, Mac OS X ve Linux dahil olmak üzere çeşitli işletim sistemlerinde çalıştırılabilir.
Daha fazlası için: https://robot-will.github.io/Stino/