15 Dakikada Daily Scrum Almak Çok mu Zor?

Daily Scrum kavramı günümüzde “Daily Stand-up” ya da “Morning Roll Call” gibi alternatif isimlerle de bilinmektedir. Özellikle “Çevik” ekipleri tarafından yazılım geliştirme süreçlerinde aktif bir şekilde uygulanan Daily Scrum, projelerin verimli sonuçlara ulaşması adına son derece kritik bir role sahiptir. Süresi ve işleyiş yöntemi önceden net şekilde belirlenmiş olan bu toplantılar, projelerde günlük ya da haftalık rotaları belirler. 15 dakikalık süre zarfında gerçekleşen Daily Scrum kavramına dair detaylara gelin daha yakından bakmaya çalışalım.

DaIly Scrum Nedir?                                                  

Daily Scrum sayesinde özellikle bazı temel noktalara dikkat etmek kaydıyla son dere etkili ve verimli proje toplantıları oluşturmak mümkündür. Toplantıya liderlik eden kişiler genellikle bu tip görüşmelerin nasıl daha etkili bir şekilde sonuç verebileceği üzerinde durmak zorundadır. Özellikle Daily Scrum söz konusu olunca zamanı doğru kullanmak çok daha mühim bir hale gelir. Bilindiği üzere söz konusu toplantılarda süreler sadece 15 dakika ile sınırlandırılmıştır. Bu durum içeriğin çok daha ekonomik ama bir o kadar da yoğun geçmesine yardımcı olacaktır. Söz alan üyeler, zaman kaybettirecek konuşmalardan kaçarak öze odaklanır.

Daily Scrum’un zorunlu olarak tutulan 5 Scrum etkinliğinden biri olduğunu hatırlatalım. Proje geliştirme ekipleri istisnasız olarak her gün, 15 dakika boyunca Sprint hedefine ulaşma noktasında plan geliştirir. Burada esas hedef ve motivasyon, bu günlük 15 dakikalık toplantılar sayesinde, bir zaman sonra ekibin artık kendi kendini organize edecek seviyeye gelmesidir. Geliştirme takımları belli bir süre içinde aktif Sprint hedefine ulaşmakla yükümlüdür. Bu süreçte ekip üyeleri ne şekilde organize olmaları gerektiğini, hangi işleri üstlenebileceklerini bu 15 dakikalık periyotlar eşliğinde öğrenirler.

Etkili Bir DaIly Scrum için Bunlara Dikkat

Her bir sprint gününde söz konusu toplantılar alınmak zorundadır. Daily Scrum mutlaka aynı mekanda ve aynı saatte yapılmalıdır. Özellikle de bu sürenin sabah saatlerinde olması verimliliği daha da artırmaktadır. Etkili ve doğru bir Daily Scrum için gün içerisinde çalışılması gereken konuların somut bir şekilde aktarılması gerekir. Yani yapılacak işlerin karara bağlanması adına 15 dakikalık ideal süre, doğru bir biçimde kullanılmalıdır.

Sprint sırasındaki doğru ve verimli iş akışı için Daily Scrum müthiş bir yardımcı olarak kabul edilir. Ayrıca bu 15 dakikalık toplantılarda gelinen noktada kat edilen mesafe, ekip üyelerince tartışılmalı ve analiz edilmelidir. Bir bakıma genel perspektifte nerede olduklarını anlamaları adına ekip üyelerinin birbirine yardımcı olmaları gerekir.

DaIly Scrum Katılımcıları

Bütün proje geliştirme ekibi üyelerinin Daily Scrum adı verilen bu kısa ancak verimli toplantılarda yer almaları gerekir. Öte yandan Scrum Master olarak belirlenen öncü kişi de bu toplantıyı moderate etmek konusunda sorumlu davranmalıdır. Bu kişi toplantılarda mutlaka ekibe koçluk etmeli ve doğru yönlendirmeleri yapmalıdır. 15 dakika gibi kısıtlı bir zamanın doğru yönetiminde bu liderlere önemli bir iş düşmektedir.

Öte yandan “Product Owner” olarak da bilinen ürün sahiplerinin rutin bir şekilde Daily Scrum etkinliklerine katılmalarına gerek yoktur. Yani bu konuda bir zorunluluktan kesinlikle söz edilemez. Proje sahibi toplantılara günlük olarak katılamasa da Daily Scrum etkinlikleri her sabah mutlaka yapılmaya devam etmelidir. Product Owner, bu süreçte daha çok ürün ihtiyaçlarına ve önceliklere odaklanır. Daily Scrum etkinliklerine yöneticiler ve paydaşlar dışında, takımın ilgili sprint amacına ulaşmak adına nasıl ilerlediğini görmek isteyen herkes dahil olabilir. Aktif katılımcı olmasalar bile en azından dinleyici olarak burada bulunabilirler.

Ürün sahibi ve Scrum Master, genel anlamda önemli bir güncelleme esnasında devreye girme ihtiyacı hissederler. Bunun kesintisiz ve sonsuz konuşmalara dönüşmemesi, sürecin çok daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı olacaktır. Dailycrum toplantılarında temel olarak “Dün ne yaptın?”, “Bugün ne yapacaksın?” ve “Önünde engel var mı?” gibi sorulara yanıtlar aranır.

Makers Türkiye; sprint hedeflerinize ulaşma noktasında, alanında uzman ekibiyle beraber sizlere gerekli desteği sunacaktır. Projelerinize değer katacak profesyonel çözümler için Makers Türkiye ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.