Yeni Nesil Üretim ve Çalışma Atölyesi, Arçelik Garage

Arçelik, Çayırova/Kocaeli’de kurulan Arçelik Garage adlı ortak üretim/çalışma atölyesini geçtiğimiz günlerde duyurdu. Arçelik’in Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk, bu çalışma merkezine “garage” adını vermelerinin sebebi olarak, birçok icadın garajlarda çıkmasından esinlenerek bulduklarını söylüyor. Çalışma sistemi olarak sıradan ofislerden farklı olacaklarını; robotlar, 3 boyutlu yazıcılar, rahat oturma alanları gibi fırsatlarıyla her yaştan insanın seveceği bir mekan ortaya çıkardıklarını aktarıyor. Burada herkesin eşit hiyerarşiye sahip olacağını, dolayısıyla da tüm fikirlerin eşit olacağını dile getiriyor.

Arçelik Garage’ın hedefi ise 3 başlık altında toplanıyor;

  • En kısa zamanda gerçek ürün kalitesinde prototipleme ile pazara giriş süresini kısaltmak.
  • Ortak çalışma alanı (coworking space) ile yaratıcılığı artırmak.
  • Girişimcilik ruhunu kazandırmak.

Arçelik, Türkiye’de Ar-Ge’ye en çok pay ayıran şirketlerin başında geliyor ve Türkiye’nin en fazla patent alan şirketlerinden biri.
Garage’ın bizlere sunacağı fayda olarak düşünülen ve tasarlanan ürünlerin hemen prototip haline getirilip üretilebileceğini aktaran Öztürk, “Burada şu masada ürettiğinizi o yazıcıyla hemen yaparak sonucuna bakabiliyorsunuz. Yazılımcı, tasarımcı, mühendis birlikte çalışıyor ve çok kısa sürede ürünü eline alarak sonucu görebiliyor” dedi.
Öztürk, artık insanların kişiselleştirilmiş ürünler aradığını, bunun da yeni ürün tasarlarken en önemli nokta olduğunu vurgulayarak yeni Ar-Ge merkeziyle bu sonuca ulaşabileceklerini düşündüklerini söyledi ve ekledi:

“Teknoloji giderek hızlanıyor ve yaşamımıza yön veriyor. Artık akıllı evlerde daha az enerji tüketin daha sağlıklı yaşayacağız. Daha az yorulacağız. Bugün 20 milyar cihaz internete bağlı ve bu rakam 2020’de 50 milyara ulaşacak. Biz de bu gelişmelere kapalı kalamazdık. Burayı yeni bir Rönesans dönemini başlatacak yer olarak düşünüyoruz. Ar-Ge ve inovasyon yetkinliklerimiz bize her kapıyı açacaktır. Buradaki hedefimiz bir yıl içinde 20 bin fikir beğenip 200 prototip ile geleceğin ürünlerini üretmek. 2.5 ayda bile seri üretime geçebileceğimiz ürünler tasarlamamız ne kadar doğru yolda olduğumuzu bize gösteriyor.”

yararlanılan kaynaklar:

http://www.hurriyet.com.tr/arcelikin-yeni-ar-ge-merkezi-garage-acildi-40389990

http://webrazzi.com/2017/03/09/arcelik-yeni-nesil-uretim-calisma-ofisi-arcelik-garagei-tanitti/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz