Çoğumuz ilkokuldan itibaren birçok şeyi ezberleyerek öğrenim gördü. Ve çoğumuz bu ezberlediğimiz bilgilerin pek azını hatırlıyoruz. Mobil Nesil olarak anılan, teknoloji ile büyümüş, 90’lı yıllarda doğan nesil öncesinde, kıt bilgi döneminde, varsa bir ansiklopediden öğrenerek, yoksa okulda okutulan kitaplarla büyüdük. Bilginin doğruluğunu kontrol edecek kadar kaynak bile yoktu.

Şu anda ise durum değişti. Google gibi arama motorları, Wikipedia gibi açık ansiklopediler, Facebook, Twitter gibi sosyal mecralar hem bilgiye ulaşmayı hızlandırıp, kolaylaştırıyor, hem de bir topluluk(community) olarak hareket etmemize olanak sağlıyor. Topluluk olarak hareket edebilmek, paylaşmaya, paylaşmak da her seferinde baştan başlamak yerine bir basamak ileriden başlamaya olanak tanıyor.

Açılan, ucuzlayan ve paylaşım halinde hızla yayılabilen bilgi artık birinin öğretmesi gereken bir şey değil. Herkes kendisi en güncel bilgiye her yerden ulaşabiliyor. Durum böyle olunca bilgiden çok, “yapmak” öne çıkıyor. Özellikle çocuklara ezber bilgi depolamaktansa, deneme yanılma yöntemi ile bir şeyler yapmalarının önünü açmak oldukça önem kazanıyor. Çocuklar, hem adım adım işe yaramaz bir şeyin nasıl işe yarar bir hale geldiğini görürken(ki her zaman yapılan şeyin işe yaramasına da gerek yoktur), aynı zamanda mantıksal düşünmeyi, yeniliği tüketmek değil üretmeyi öğrenerek, daha sürdürülebilir bir dünya yaratma adımında öncü haline geliyorlar.

Mantıksal düşünmeye girişin en önemli kısmı da kodlamaya giriş. MIT’nin çocukların kodlamayı öğrenmeleri için geliştirdiği Scratch, hem web üzerinden anında başlamanızı, hem de oldukça kolay şekilde, hiçbir yükleme gerektirmeden, görsel bir kodlama altyapısı sağlıyor. Bir ebeveyn ya da eğitmen olarak sadece 30 dakika harcayarak konuyu anlayabilir ve hemen çocuğunuzu yönlendirebilirsiniz. Yine code.org üzerinden aynı mantıkla çocukların kodlamaya girişi sağlanabilir.

Yine “elle tutulur” bazı projelere örnek olarak:


Makey Makey devrelerle, objeleri bir devre elemanı olarak kullanabilirsiniz. Çok kolay bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Mesela, yanda gördüğünüz şekilde muzlar birer klavye tuşuna çevrilmiş. Bu mantıkla çocuğunuz ile beraber neler yapabilirsiniz?

http://fairytell.me/ adlı projede çocuk önce kendi karakterini çiziyor. Karakteri oyunun içine alıyor. Macera oyununu oynadıktan sonra,  oyun çocuğun oynayışına göre bir hikaye ve boyama kitabı oluşturuyor. Bunu yazdırıp daha sonra oyunda yaptıkları üzerinden çocuk ile beraber geçebiliyorsunuz.


Yine Sunny Little Studio çocukların çizdiği resimleri 3-boyutlu dünyaya uyarlayarak, çizimin hayat kazanmasını sağlıyor.

Yapmak ve kodlamak çocuklarımızın eğitimi için kilit nitelikte. Eğitmenlerin ve ebeveynlerin görevi,
yarın unutacakları bilgiyi aktarmak yerine, yeni bir şey yapmak için çocuklara rehberlik etmek, onların keşfetmesini sağlamak olmalıdır. Maker Hareketi bu kolaylığı sağlayan, açık inovasyonun geldiği son nokta olarak nitelendirilmektedir.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz