Yemek “Yapmak”da Bir Maker İşi! Profesyonel Şeflerin Yemek Pişirmekle İlgili 10 Tavsiyesi

Profesyonel aşçılar yemek tariflerini gizli tutar ve onları yalnızca öğrencilerine söyler. Buna rağmen biz de araştırdığımız kaynaklar vasıtasıyla dünyanın her yanından aşçıların yemek pişirirken kullandıkları teknikleri topladık. 

Mükemmel Bir Biftek

Buzdolabından yeni çıkardığınız et parçasını hemen pişirmeyin. Pişirmeden önce oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Daha sonra et daha lezzetli olur. Burası önemli: Bifteğinizde kahverengiye çalan bir kabuk isterseniz kızartmadan önce üzerindeki tüm nemi silin.

© depositphotos

Lezzetli Hamur

Lezzetli bir hamur ortaya çıkarmak için basit bir ipucu: buzdolabından yağı ve yumurtaları çıkarın ve oda sıcaklığına gelmelerini bekleyin. Daha sonra bize teşekkür edeceksin.

© depositphotos

Derisi Lezzetli Balık

© depositphotos

Balıklarınızı tavada yada ızgarada kızartmak isterseniz onu daha lezzetli hale getirmek için üzerine biraz mayonez sürün. Bunu bir fırçayla yapabilirsiniz. Mayoneze bir miktar tuz da ekleyin. Mükemmel bir lezzet olacağını söyleyebiliriz.

Yağsız Biftek Pişirmek

© depositphotos

Dünyadaki en ünlü şeflerden biri olan Alain Ducasse, iyi bir et pişirmek için sırrını açıkladı. Bifteğin sınırlarında yağ olduğu için eksta yağ eklemeyin. Sığır eti yağında pişsin ve kenarlarını iştah açıcı hale getirsin.

Kremalı Sebze Çorbası

© depositphotos

Sebzeli kremalı çorba pişirmeden önce tüm sebzeleri zeytinyağı ile kızartın. Sonra biraz su veya et suyu ekleyin. Kızartma sebzelerdeki şekeri karamelize edecek ve lezzetini artıracaktır. Aynı hüner bir sebze güvecine de uygulanabilir.

Şeker Sadece Tatlılar İçin Değil

© depositphotos

Şeker, tuz kadar iyi bir baharat olabilir. Turşuya, taze domatese veya salçaya biraz şeker ekleyin. Şeker doğal asitlerini bitirecek ve yemeğin tadını daha iyi yapacaktır.

Yumurta Pişirmenin İcabı

© depositphotos

En iyi tavada yumurtanın 3 bileşeni kalın bir tava, tereyağı ve en düşük sıcaklıktır. Tavayı ısıttıktan sonra 1/2 çorba kaşığı tereyağı ekleyin. Yavaşca eriyecek fakat cızırdama sesi gelmeden yumurtayı kırın ve 4-5 dakika pişirin. Tuz ekleyin ve mükemmel yumurtanın tadını çıkarın. Bizler genelde normal yağ ile yapıp hemen olsun diye yüksek ateşte pişiririz 🙂

Soğanları Doğru Pişirmek

© depositphotos

Soğan kızartırken orta derecede bir ısı kullanın ve tavaya hem tereyağ hem de sıvı yağ ekleyin. Soğanları kestikten sonra biraz tuzla kızartın. Tuz 3 işe yarar: soğan kokusunu ortadan kaldırır, daha çabuk pişmelerine yardımcı olur ve iyi bir lezzet için kendini karamelleştirir.

Sarımsaktan Korkma

© depositphotos

Sadece vampirler sarımsaktan korkmaz. Kokusu bir iş toplantısını veya romantik akşam yemeğini mahvedebilir. Yemeyi istiyorsanız ancak buluşmalarınızı, toplantılarınızı mahvetmekten korkuyorsanız yemeğe sarımsak eklemeyin. Bunun yerine tabağınıza sarımsak suyu dökebilirsiniz. Böylece hem kokuyu önleyeceksiniz hem de sevdiğiniz tadı almaya devam edebileceksiniz.

Kremalı Patates Püresi

© depositphotos

Haşlanmış patatesleri püre yapmadan önce onları düzgünce kurutmanız gerekir. Onları sıcak bir tavaya koyun ve kuruyana kadar bekletin. Fakat kızarmasına engel ol. Patatesler kuruduktan sonra yediğin en iyi patates püresine sahip olacaksın.

BONUS

© depositphotos

Hiç yapışmayan tavada bir şey pişirmenin oldukça zor olduğunu fark ettiniz mi? Bunun nedeni yapışmaz kaplamaya sahip olmasıdır. Bu tencereyi yalnızca yumurta ve krep yapmak için kulllanabiliriz. Eğer etinin ya da balığının lezzetli bir kabuğa sahip olmasını istiyorsanız yapışmaz tava kullanmayın. Farkı hissedeceksiniz.

çevirinin kaynağı: https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/remember-these-15-cooking-tricks-from-professional-chefs-that-are-revealed-only-at-culinary-schools-397560/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz