Çünkü hayata geçmeyen fikrin artık bir değeri yok gibi. İnternet üzerinden birçok fikir bulmanız, çevrenizden duymanız ya da aklınıza bir anda gelmesi çok olası. Ama bunlar havada kaldığı sürece değerleri oldukça düşük kalıyor. Hayata geçirmek, elle tutulur hale getirmek, yani yapmak! İşte büyük değer bu: 3 boyutlu dünyada fikrin ayaklarını yere bastırmak.

Yapmak derken herşeyden bahsediyoruz. Ortaya çıkardığınız herşey aslında yapmak. Yemek de yapabilirsiniz, bir takı da, bir robot da, akıllı bir cihaz da! Maker kültürünün teknolojiyi işin içine kattığı doğru ama katı sınırları olmayan bu yaklaşımın tek temel felsefesi var, o da öğrenmek ve yapmak.

Yaptığınız bir şeyin işe yaramasına gerek olmadığından daha önce bahsetmiştik. Önemli olan yapmak ve o süreci deneyimlemek demiştik. İlk etapta anlamlı gelmeyen şey bile daha sonra yeni buluşların öncüsü olabilir. O hiç işe yaramayan şeyi gören bir kişi, sizin de hiç düşünmediğiniz bir yorum yaparak yeni bir çığır açabilir, açmanıza olanak verebilir, beraberce çığır açabilirsiniz. Bir sonraki yapacağınız şeye deneyim sağlayabilir. Daha fazlasını yapacağınıza inancınızı artırabilir.

Fikrimizi fiziksel bir objeye dönüştürmek, son ürün olmayan, minimum fonksiyonel bir ürün ortaya çıkarmak, hem kendimizi, hem karşımızdakini motive etmek, etkilemek ve bir sonraki adıma geçirmek için de büyük bir önemi var. “Şöyle bir şey olsa ne güzel olur” demek yerine, çok kabaca bile olsa mutlaka aklınızdan geçeni fiziksel dünyada gerçekleştirin. İnsanların bu ilkel ürün modeli ile (prototip) ne kadar farklı yorumlar yaptığına, ne kadar ilgilendiğine şaşıracaksınız.

Her zaman olduğu gibi Sen de Yap! diyoruz. Artık yapmak gerçekten kolaylaştı ve ucuzlaştı. Şimdi, bir arama motoruna ne yapmak istediğinizi yazın ve ilk adımı takip ederek yapmaya başlayın!

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz