Uçak Modunu Neden Kullanmak Zorundayız?

Kalkıştan ve inişten kısa süre önce, uçuş görevlileri telefonlarımızı kapatmamızı veya uçak moduna almamızı söylerler. Bununla birlikte pek çok insan bunun sebebini anlayamaz çünkü küçük akıllı telefonlarımız nasıl olur da bir uçağın operasyonunu engeller bilemeyiz.

© depositphotos.com

Uçak modunda iken, tüm wifi, gsm, bluetooth gibi veri servislerimiz devredışı bırakılır. Basitçe söylemek gerekirse telefona gelebilecek her türlü radyo sinyali etkisiz kalır. Eğer telefonunuz uçuş moduna geçmediyse, telefonunuzun alabileceği sinyaller uçağın son derece hassas elektronik cihazlarına müdahale edebilir.

Akıllı telefonunuz kitliyken ve kullanılmıyorken bile hala ağ aramasına devam eder ve belkide uçak cihazlarının frekansı ile çakışabilir.

Eğer cihazınızın bu işlevi yoksa, kapatmanız yeterlidir.

© depositphotos.com

Bildiğiniz gibi, kalkış ve iniş uçağın en zor aşamalarıdır çünkü pilotlar bu anda uçağın hareketlerini uçuş kontrol merkezi ile ( kule ) koordine etmek zorundadır. Bunların hepsi uçağın navigasyon sistemini kullanır. Telefonunuzun sinyali radyo iletişiminde parazite neden olabilir ve kuleden bilgileri almakta zorlanabilir. Bu durumda kazalara sebebiyet verebilir.

Uçuş boyunca GSM, Wi-Fi veya Bluetooth üzerinden veri alışverişi yapmayan her cihazı kullanabilirsiniz. Örneğin, elektronik saatler (akıllı saatler değil), kameralar, video kameralar, ses kayıt cihazları, işitme cihazları, kalp pili v.b.

Uçuş modunda iken akıllı telefonunuzu, akıllı saatinizi, e-kitaplarınızı hatta bilgisayarınızı dahi kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda uçuş modu özelliği yoksa wi-fi’yi kapatmak da işe yarar.

Uçak kalkışı yaptıktan 5 dk sonra uçuş ekibinden telefonlarınızın uçuş modunu kapatabileceğinize dair mesaj alırsınız. Ancak yinede gökyüzünde normal moddayken bile çok fazla şey yapamazsanız, değil mi?

Bu kontrol listesi her havayolu için değişebilir, siz yine de son talimatları resmi sitelerinden edinin.

Birkaç telefonun kalkış ve inişte açık kalması uçağa zarar vermez fakat herkes aktif olarak telefonunu açık bırakırsa “bindik bi alamete, gidiyoz gıyamete” denilebilir.

çeviri kaynağı: https://brightside.me/wonder-curiosities/why-do-we-have-to-turn-off-our-phones-for-takeoff-and-landing-356110/

PAYLAŞ
Önceki İçerikBurnumuz Neden Soğuk Havada Akar?
Sonraki İçerikGaming İstanbul 2018
Makers Türkiye
Türkiye'nin ilk ve en büyük inovasyon topluluğu Makers Türkiye, yaratıcı projeleri, yeni nesil eğitimleri, etki yaratan sosyal sorumluluk programları, güçlü dijital mecrası sayesinde sağladığı performans pazarlama servisleri ile kurumsal dünyaya, eğitim kurumlarına ve 60 bin kişilik topluluğuna değer katan yaratıcı bir yapıdır. Bizimle iletişime geç: [email protected]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz