Tweet Röportaj – ABA Innolab Kurucu Ortak, Yrd. Doç. Dr. GAMZE SART

Tweet röportajlarımız Türkiye’ye değer katan isimlerle devam ediyor. ABA Innolab kurucularından Yrd. Doç. Dr. Gamze Sart ile bir röportaj gerçekleştirdik. Gamze Hanım, Maker hareketeti ile ilgili 4 önemli kitabın Türkçe olarak yayınlanmasına katkıda bulundu. Kitaplar ve maker hareketi ile ilgili düşüncelerine röportajımızda yer veriyoruz. İlham veren röportajlarımızı keyifle takip edin!

1.Maker hareketini siz nasıl tanımlıyorsunuz?
Maker Hareketi, toplumsal sorunların farkında olmakla kalmayıp, farklı becerileri bir araya getirerek çözüm yolları üretir.

2.Tüketen değil üreten bir toplumun dünyaya kazandıracağı en önemli 3 konu nedir?
Dünyanın her yerinde ortak olarak eğitim, sağlık ve çevre-şehircilik konularına önemli katkılarda bulunuyor.

3.Çocuklar teknolojiyle nasıl bir ilişki kurmalı?
Teknolojiye doğan çocuklar için teknolojiyi kullanmak değil, onu üretmek kurulacak ilişkinin temelini oluşturmalı.

4.Gelecekten beklediğiniz en büyük icat?
Bu soruya tek bir cevap vermek zor. Ama dört gözle beklediğim iki icat: yapay zekanın devreye girmesiyle uzay gemilerinin ortaya çıkması ve diğer gezegenlere insan kolonilerinin kurulması.

5.Türkiye’de sizi son zamanlarda şaşırtan en büyük yenilikçi gelişme nedir?
Bana kalırsa Türkiye tüm dünyadan daha ileri. Kanser teşhis ve tedavi yöntemleri heyecan verici ama araştırmaya ağırlık verip bunu kitlelere tanıtmak gerekiyor.

6.Sizin kendi ürettiğiniz ilk proje/ürün nedir?
Çocukluğumda ışık kirlenmesi bu kadar yoğun değildi ve yıldızları rahatça gözlemleyebilirdik. Aydan çok etkilenirdim ve oraya gitmek için uzay gemileri ve uçaklar tasarlayıp onlarla oynardım.

7.Eğitim teknolojileri eğitim sistemimizi hangi yönde değiştirecek?
Yalnızca eğitim teknolojileri değil, eğitimde teknolojinin kullanımı; öğrencilerin birlikte yaparak öğrenmesini ve aktif birer birey olmalarını sağlayan bir sisteme kapı açıyor.

8.Yaratıcı ve üretken gençler sizce ülkeye nasıl katkıda bulunacaklar?
Toplumsal meselelere karşı geliştirdikleri duyarlılık sayesinde, sorunlara çözüm odaklı bir bakış açısı geliştirerek her anlamda kalkınmanın öncüleri olacaklar.

9.Eğitimin dijitalleşmesi dünyayı nasıl etkileyecek?
Globalleşen eğitim anlayışını doğurarak, fırsat eşitliğini destekleyecek.

10.Maker hareketini anlatan, çeviri yaptığınız değerli kitaplarla ilgili okuyuculara nasıl bir mesaj vermek istiyorsunuz?
Maker hareketi, bir gruba ya da bir topluma ait değildir ve isteyen herkes bazı temel bilgiler ve elindeki malzemelerle maker olabilir!

PAYLAŞ
Önceki İçerikMaker Faire 2017 Başlıyor!
Sonraki İçerikHack4City – Smart City Hackathon
Makers Türkiye
Türkiye'nin ilk ve en büyük inovasyon topluluğu Makers Türkiye, yaratıcı projeleri, yeni nesil eğitimleri, etki yaratan sosyal sorumluluk programları, güçlü dijital mecrası sayesinde sağladığı performans pazarlama servisleri ile kurumsal dünyaya, eğitim kurumlarına ve 60 bin kişilik topluluğuna değer katan yaratıcı bir yapıdır. Bizimle iletişime geç: [email protected]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz