Bilim Kahramanları Derneği YK Başkanı Hakan Habip ile konuşma fırsatımız oldu. Oldukça keyifli sohbetimiz sonucunda Bilim Kahramanları Derneği’nin yaptığı muhteşem etkinliklere şahit olduk. İşte bunlardan en büyüğü Bilim Kahramanları Buluşuyor adındaki 10 yıldır düzenlenen etkinlik. Aslında bu etkinlik FIRST LEGO League isimli, Lego Education Serisi yardımı ile yapılan tematik ve bilimsel uluslararası etkinliğin Türkiye bacağı. Etkinlik kapsamında 9-16 yaş arası 8.000 genç, 29 ilden katılım gerçekleştirerek, 4-10 kişilik takımlar kuruyorlar. Genelde özel okulların ağırlıklı olduğu etkinlikte BİLSEM, TEGV, STK destekli takımlar da yıllarca katılmış. Özel sektör destekli takımlar devamlı artmış ve bu bazı devlet okulu katılımlarına büyük destek olmuş. Hala büyük şirketlerin desteği oldukça önemli. Şimdiye kadar 15 uluslararası ödül kazanmışlar ve her yıl patent başvuruları oluyor bu projelerle ilgili. Hakan Bey anlattıkça heyecanlandık. Sezon dünya ile aynı anda Eylül ayında çalışmaya başlanıyor. Şubat – Mart aylarında önce yerel, sonra ulusal turnuvaya katılım oluyor. Nisan-Mayıs-Haziran aylarında uluslararası turnuvalar yapılıyor. Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir, Kayseri gibi şehirlerde yerel turnuvalar yapılıyor.

Turnuvalarda tüm dünyayı ilgilendiren kitlesel problemlere çözüm üretilmeye çalışılıyor. Bugüne kadar bedensel engellilere yönelik çözümler, denizler ve ekoloji, nanoteknoloji, alternatif enerji, iklim değişikliğine çözümler, akıllı ulaşım sistemleri, biyomedikal sistemler, gıda güvenliği, yaşlanan nüfusa yönelik çözümler ve doğal afetler gibi konular işlenmiş.

Bu sene 15 Mayıs’ta başlayacak olan “Senin Dünyan Senin Sınıfın” sezonunun konusu: eğitimin geleceği: gençler neyi, nasıl, nerede, ne zaman, kiminle, hangi araçlarla öğrenmek, hangi becerileri kazanmak istiyorlar söyleyecekler.

Bu etkinlikte hedef süreç, sonuç değil. Katılan herkes kazanıyor Hakan Bey’e göre. Orada paylaşılanlar, ekip çalışması, dinleme, sunum yapma, zaman kullanımı, çözüm odaklı bakış gibi bir çok faydası oluyor gençlere. Aynı zamanda bu projenin 81 ile yayılacağını, bu bölgelerdeki sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı olan gençlere fırsat eşitliği, projelerinin hayata geçmesi gibi paha biçilmez fırsatlar sunulacağını öngörüyor Hakan Bey.

Eğitim sistemimizin ezberci anlayışını tamamen bozan bu etkinlik bize umut verdi.

Hakan Bey çözüme dair şunları diyor: “Gençler medyada, TV’de hep film-müzik-spor dünyasının “ünlülerini” görüyorlar ve onlara benzemek istiyorlar; ancak, dünyanın artan sorunlarıyla ilgilenecek bilim insanı, mühendis, yazılımcı, tekno-girişimcilere (BMYTG) ihtiyacı var; bu kişiler hem kendilerine, topluma, insanlığa daha fazla değer katıyorlar; “ünlü” olma ihtimali göreceli düşük, ancak BMYTG olma ihtimali göreceli yüksek!”. Aynen katılıyoruz.

Bu keyifli sohbet için kendisine teşekkür ediyoruz.

Unutmayın, kayıtlar 15 Mayıs’ta başlıyor. Ayrıntılı bilgi için mutlaka Bilim Kahramanları Derneği web sitesini takip edin.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz