Türkiye Merkezli Girişim Insider 11 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

As bayrakları as as as 🇹🇷🇹🇷🇹🇷

Markaların dijital Pazarlama çalışmalarında daha fazla verimlilik ve başarı elde etmesine yardımcı olmayı amaçlayan bir hizmet olan Insider, Sequoia India liderliğinde 11 milyon dolarlık yatırım aldı.

Bu startup, 2012 yılında hayata geçen ve dijital Pazarlama kampanyalarını optimize eden bir platform olarak Türkiye’den geliyor. Şimdi, 16 ülkede 240’a yakın personeli var. Son zamanlarda ana merkezi Singapur’a taşıdılar ve artık “Growth Management Platform”u başlattılar.

Bu 3 kelime birlikte olduğunda Insider’ın yerin ürünü hakkında çok fazla şey söylemiyor aslında. Bu ürünün amacı; markaların, dijital pazarlamacıların ve web site sahiplerinin ziyaretçilerine daha uygun dinamik içerikler sunmalarına yardımcı olmaktır. Insider CEO’su Hande Çilingir’e göre ( bu startup’ın 6 kurucusundan biri) bir ziyaretçi bir siteye girdiği zaman sitenin yapısının markayı en iyi anlatacak şekilde optimize olması gerektiğidir. Birçok yönden geçen yıl 6.4 milyon dolar kazanan ve TechCrunch Disrupt London 2016’da finalist olan ABD kökenli startup Liftlgniter’i andırıyor.

Insider, siteye giren ziyaretçinin birçok gezinme verisini kullanarak ilerler. 90’a yakın farklı parametrelerinden bazıları, ziyaretçinin bulunduğu konumları, ziyaret ettikleri web sitesi, kullandıkları cihaz markası vb. gibi bilgileri içerir ve bu bilgilerin hepsi ziyaretçiye en alakalı içerikleri göstermek ve onlara eşşiz bir site deneyimi yaşatmak için kullanılır. Insider ayrıca modelini güçlendirmek için yapay zeka ve makine öğrenimi ( machine learning ) de kullandığını söylüyor. Siteyi ziyaret eden insanlar, ilgi alanları / demografik özellikleri / ve bıraktığı çeşitli verileriyle bir tip oluşturuyor ve Insider bu tipe benzeyen insanlar bulup hedef kitlesini çoğaltmak için yapay zeka ve machine learning çalışmalarını geliştiriyor.

Amaç aslında gayet basit: İnsanların web sitelerinde daha fazla zaman geçirmesini sağlamak ve site sahiplerinin edinmek istediği bazı dönüşümlerin ( satış, kayıt vb.) artışını sağlamak. Insider, müşteri edinme maliyetlerinin düşmesiyle birlikte verimliliğin artacağına ve bunun da doğru orantıyle dönüşüm oranlarına pozitif etki edeceğine inanıyor.

Dijital Pazarlama söz konusu olduğunda çoğu zaman e-ticaret ve diğer satin alma türleri bu pazar ile ilgilenir.

Bu Insider’ın iddaa ettiği müşteri tabanına güçlü bir şekilde yansımıştır. Şirket, Asya’nın büyüyen dijital pazarına odak noktasını koydu ve dolayısıyla merkezini Singapur’a taşıdı. Açılış konuşmasına katılanlar arasında Singapur Havayolları, Endonezya e-ticaret şirketi Tokopedia, UNIQLO, Samsung, McDonald’s, Nissan ve CNN’de vardı.

Yatırımcıları Sequoia daha önce Go-Jek, Carousell ve Zomato gibi startuplara yatırım yapmıştı. Dolayısıyla Insider için de bazı kapıları açabilir.

“Insider’ın yapay zeka platformundan ve web sitelerin önemli metriklerine olan büyük etkisinden çok etkilendik: daha düşük müşteri edinme maliyetleri, daha yüksek süre sitede kalma, daha hızlı büyüme ve gelişme…Müşteriler hızlı bir şekilde Insider platformundan daha fazla ürün kullanmaya başladı ve bu Insider’ı özellikle Asya’da hızlı bir büyüme evresine soktu” diyor Sequoia India müdürü Pieter Kemps.

Insider CEO’su Çilingir, yeni yatırımların Insider’ın satış ekibini genişleteceğini ve platformu geliştirmek için veri bilimcileri ile makine öğrenimi mühendislerini işe almaya gideceğini söyledi. Genel merkezleri şu anda Singapur’da olabilir ancak İstanbul ürün geliştirme ve teknik ekiplerinin temelini oluşturuyor.

Ekip ilk olarak işlerini Güneydoğu Asya’da geliştirmeye odaklı. Aynı zamanda Çin ve ABD gibi pazarlara girmeyi de planlıyorlar.

Hande Çilingir, geçen yılda dijital pazarlamanın 17 ülkede ilk defa TV reklam harcamalarını geçtiği bir yıl olduğuna dayanarak Insider’ın dünya çapında daha çok ihtiyaç duyulacak bir marka olacağını tahmin ediyor.

kaynak: https://techcrunch.com/2018/04/02/insider-raises-11m/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz