Stephen Hawking’in Çoklu Evrenleri Ele Alan Son Teorisi

Lwp Kommunikáció/Getty Images/Victor Tangermann

Stephen Hawking, 14 Mart 2018’de ölmüş olabilir ama hala fiziğe ilham vermeye devam ediyor.

Yüksek Enerji Fiziği Dergisi, Hawking’in evrenin kökeni hakkındaki son teorisini “Sonsuz Enflasyondan Pürüzsüz Bir Çıkış” başlığıyla yayınladı. Ünlü fizikçi makaleyi Belçika Katolik Üniversitesi Olan Leuven’den Thomas Hertog ile yazdı ve bu makale içinde diğerlerine benzemeyen birçok çoklu evrenler teorisini daha barındırıyor.

Çoklu Evrenler Teorisi’nin gerçekten basitleştirilmiş bir halde tanımını yapmak faydalı olacaktır. Önce Big Bang dediğimiz büyük patlama gerçekleşti ve ardından evren genişlemeye başladı. Bazı yerlerde genişleme devam etti, bazı yerlerinde durdu. Genişlemenin durduğu yerlerde evrenler oluşmaya başladı. Tıpkı bizimkisi ve bilmediğimiz diğerleri gibi sonsuz sayıda evrenleri…

Hertog’a göre Hawking çoklu evrenler teorisinin büyük bir hayranı değildi ama bunun gerçekliğinden kaçınmanın çok zor olduğunu biliyordu.

Hertog, CBC’ye verdiği bir demeçte “Big Bang’in herhangi bir makul modeli bizi çoklu evrenlere götürürdü. Eğer her şey mümkün ise, eğer çoklu evren çok muazzam veya çok vahşi ise o zaman teori, evrenimiz hakkında bize bir şey anlatmaz ve bu yüzden bilimsel olarak faydasız bir teori olurdu” dedi.

Hawking, araştırmacıların “çoklu evrenleri kontrol edebilecekleri” bir teori istemişti. “Sonsuz Enflasyondan Pürüzsüz Bir Çıkış” bu isteğini yerine getirebilir mi?

Bu teoride, Hawking ve Hertog, holografik prensipleri ve matematik problemlerini mevcut standartlardan daha az tehlikesiz olan bir çoklu evren teorisine varmak için kullanırlar. Hawking, Cambridge Üniversitesi’ndeki basın bülteninde yazana göre “Tek ve benzersiz bir evren değiliz, bulgularımız çoklu evrenin varlığını doğruluyor” demişti.

Bu fikirler, diğer evrenlerin varlığına dair kanıtlar bulmamız için bizleri heyecanlandıracak sebepler sunarken, kozmostaki yerimize dair algımızı da derinden etkileyecektir.

Stephen Hawking, Temmuz ayındaki 75.yaş kutlamasında “Hayatta kalıp bu anıma kadar teorik fizik üzerine araştırma yapmak benim için mükemmeldi. Evrendeki resmimiz son 50 yıl içinde çok büyük değişiklikler geçirdi ve bunlarda küçük de olsa bir katkım olduğu için çok mutluyum” demişti.

Bugün Hawking’in final teorisinin de yayınlanmasıyla bahsettiği o “küçük” katkıları biraz daha büyüdü.

kaynak.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz