Soyu Tükenen Mamutlar 2019’da Geri Getirilebilir

Yazının özeti

Bilim insanları önümüzdeki birkaç yıl içinde nesli tükenen mamutları geri getirebileceğine inanıyor.

Projenin iki ana hedefi var: nesli tükenmeye yaklaşan Asya filleri için alternatif bir gelecek inşa etmek ve küresel ısınmanın önlenmesine yardımcı olmak.

CRISPR, bazı önemli gelişmelere yol açtı. Araştırmacılar, orak hücre hastalığını tedavi etmek, açlıkla savaşmak ve hatta kanseri kesip atmak için bu tekniği kullandılar. Şimdi gen düzenleme aracı ile türlerin yok olmasını bile engelleyebilirler. Öyle ki, bilim insanları önümüzdeki birkaç yıl içinde bunun bir mamut için gerçekleşebileceğini söylüyor.

Hardvard Üniversitesi’nden Profesör George Church ve ekibi, Kuzey Kutbu’nda bulmuş oldukları mamutların donmuş DNA’ları üzerinde çalışıyorlar. Özellikle onları fillerden farklı kılan genleri inceliyorlar.

Araştırma ekibi, fil nesli de yok olmanın eşiğine gelmişken bir fil embriyosunun genomuna mamut DNA’sı ekleyip, mamut-fil melezini yaratmaya çalışıyor. Hedefleri, sağlıklı bir filin üreme sistemini tehlikeye atmamak için yapay bir rahim içinde mamut embriyosu büyütmektir.

Profesör Church “Amacımız, melez bir fil-mamut embriyosu üretmektir. Aslında, bu mamut özellikleri taşıyan bir fil ortaya çıkarmak olarak da adlandırabilir. Henüz bu aşamaya gelmedik ama birkaç yıl içinde gerçekleştirebileceğimizi düşünüyoruz.” dedi..

Exeter Üniversitesi’nden Dr.Edze Westra, “Bu teknoloji hızla kaybolmaya başlayan türlerin DNA’sını veya hayatta kalma şansı düşük türlerin DNA’larını mühendislik için kullanmaya imkan verebilir” diyor.

Profesör Church, mamut projesinin iki ana hedefi olduğunu söylüyor: nesli tükenmekte olan Asya filleri için alternatif bir gelecek oluşturmak ve küresel ısınmanın önlenmesine yardımcı olmak. Church, hayvanların tundra bölgelerindeki karlar üzerinde yürüyerek karın erimesini önlediğini ve soğuk havanın toprağın içine girmesini sağladığını, yaz aylarında ise ağaçları yıkıp otların büyümesine yardımcı olduklarını aktarıyor.

Tüm bu olasılıklar sürekli olarak araştırılmaya ve okunmaya değer gelişmeler. Teknoloji, imkansızlığın gerçek olmasına izin veriyor. Sadece birkaç yıl önceye kadar, soyu tükenmiş bir hayvanı yeniden ortaya çıkarmanın hayalini kuramazdık ancak şimdi birkaç yıl sonra bunu görebilmiş, yaşayabilmiş olacağız belki de.

Kaynak

futurism.com/4-we-could-see-woolly-mammoths-resurrected-within-two-years/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz