Sosyal Teknolojide Gelişmeler

Teknoloji hayatımızın her alanında gelişmeye devam ediyor. Günün her saati teknolojinin sunduğu bir ürün bize eşlik ediyor.

Her pazartesi teknoloji diyetlerine başlayanlar, çocuklarının teknolojiden uzak bir eğitim sistemiyle büyümesini isteyenler, teknolojiyi canavarlaştıranlar ya da fazlasıyla sevenler tartışmaya devam etsinler, biz sizlere hayatımıza kattığı değerlerden bahsedeceğiz.

İlk örnek Türkiye’den: ”Osteoid”

DK Design Kurucusu, Ödüllü Uluslararası Endüstriyel Tasarımcı Deniz Karaşahin.

Endüstriyel tasarımcı Deniz Karaşahin tarafından tasarlanan 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile üretilen kişiye özel alçı tasarımı ile prestijliGolden A’Design Award adlı yarışmada elde ettiği başarısı ile dünya basınında ilgisini çekti. Osteoid, NY Daily News, The Telegraph, Business İnsider, Dailymail ve Discovery Channel gibi pek çok yayın kuruluşunda haber olarak çıktı.

Kırık tedavilerinde kullanılmak üzere hazırlanan alçının üzerinde bulunan delikler kişinin yaşadığı kaşıntı ve kötü koku gibi sorunları engelleme amacı taşıyor. Düşük yoğunluklu ultrason teknolojisi (LIPUS) adı verilen teknolojiye de sahip olan alçı bu şekilde kırıkların daha hızlı iyileşmesini sağlıyor. LIPUS cihazını günde 20 dakika takmak yeterli oluyor. Tasarımcı, alçının suyla temas edebildiğine de dikkat çekiyor. İyileşme oranını %80 yükselttiği, iyileşme sürecinde de %38 gibi bir oranla zaman kazandırdığı görüldü. Alçı, barındırdığı renk değiştiren ledlerle de tedavinin seans süreleri ve cihazın işlem durumuyla ilgili bilgiyi kullanıcısına aktarıyor.

  1. ‘’Wind Tree’’

Fransız Elektrik mühendisi Jerome Michaud-Lariviere‘nin ürettiği ağaç, rüzgar enerjisini elektriğe dönüştürüyor.

Şehir merkezleri düşünülerek tasarlanan Wind Tree’ (rüzgar ağacı) 8 metre yüksekliğinde ve ilk prototip Fransa’da çalışmaya başladı.
Rüzgarsız sakin bir yaz gününde, ağaç yapraklarının görünmez bir kuvvet ile hareketlerini izlerken ilham alan Larivière, ‘acaba bu olaydan kaç watt enerji elde edebiliriz?’ diye sorduğunu, bunun kendisinde merak uyandırdığını ve rüzgar ağacı fikrinin böyle doğduğunu söylüyor. Rüzgar ağaçları, rüzgârın hızı saatte 7 km’nin altına düşse bile elektrik üretebiliyor. Böylece rüzgar ağaçları yıl boyunca rüzgar tribünlerine göre iki kat daha fazla süre elektrik verebiliyor.

  1. ‘’Look At Me’’

Otistik çocukların ve yetişkinlerin insanlarla iletişimi, özellikle göz kontağı kurabilme ve yüz ifadelerini okuyabilme karşılaştıkları sorunlardan sadece birkaçı. Aileler içinde çocukları ile iletişime geçmek istediklerinde bu yine problemlere yol açabiliyor.
Samsung ve Cheil Worldwide ajansı,  ’Look At Me’ adlı bir uygulama oluşturmak için 2 üniversite ile işbirliğine geçtiler ve tamamen otistik çocuklar için dizayn edilmiş bir aplikasyon geliştirdiler.
Çocukların duygularını, yüz ifadelerini ve göz kontağı kurmalarına yardımcı olmak amacı ile hazırlanan oyunda çocukların belirtilen 7 görevi tamamlamaları bekleniyor. Bilgisayar oyunu mantığıyla başarı ile tamamlanan oyunlarda puanlar kazanıyorlar.
Google Play Store’dan şimdiye kadar 10.000den fazla indirilen uygulama için bir çok aile ve çocukla beraber çalışılmış. Program sonrasında yapılan araştırmada ise, ebeveynler çocukların 60% ‘ında göz kontağı kurmada ilerleme kaydedildiğini belirtmişler.

Hergün genişleyen bu ürün ağının Maker dünyasında da yeri önemli. Çünkü bu ürünlerin neredeyse hepsi, kolaylaşan üretim araçları ve internet üzerinden sınırsız bilgi ile artık sizin de prototip halinde yapabileceğiniz ve geliştirebileceğiniz şeylere dönüşüyor. Türkiye’den de birçok yeni ürün çıkmasını diliyoruz. Ürün ve proje tanıtımlarınız için Facebook sayfamıza post edebilirsiniz

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz