Sosyal Fayda Odaklı Maker Devrimi

Teknoloji ile ”kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan Maker hareketi dünyada hızla yayılmaya devam ediyor.Sosyal fayda değeri yüksek olan bir çok projeye de imza atılıyor. Zamanını daha iyi bir dünya için kullananların ilham dolu çalışmalarını sizinle paylaşıyoruz.

Color For The Colorblind

Renk körlüğü bir canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün bulunmaması veya gerektiğinden az bulunmasıdır. Bu eksiklik sonucunda çeşitli renklerin çevresindeki renkleri ayırt edemez. Kırmızı,yeşil ve mavi renklerden bir ya da birden fazlasını ayırt edememeyle ortaya çıkan bozukluktur.

Dünya üzerindeki erkeklerin %8’i, kadınların ise %0,5’i renk körü.

Valspar ve EnChroma renk körü insanlar için bir gözlük tasarladı. Renk körlüğünde temel sorun beyinde ya da gözde toplanan sinyallerin iletiminde değil çoğunlukla sadece gözdeki fotopigmentlerde olduğu için üretilen bu gözlükle bu sorun ortadan kaldırılmış oldu ve renkler insanlarla buluştu.

The Eye Writer

ALS hastaları hastalığın ileri evrelerinde bile görme, işitme, duyma, koku alma ve dokunma hislerini kaybetmezler.

Bu hastalarının kullanımı için üretilen Eye Writer sayesinde ellerinizi kullanmadan kontrolü sadece gözlerinize bırakarak göz izleme yöntemiyle çizim yapabildiğiniz bir ürün.

Kullanıcının gözlerine kızıl ötesi ışın demetleri gönderiyor ve yansıyan ışınları takip ediyor. Datalar biriktikçe algoritmalarla filtreleniyor.Gözün her hareketinde ekrana çizgi olarak yansıyor.

Ryptide

Bir cankurtaran gibi görev yapan Ryptide adlı Drone, denizde boğulan bir kişiye can simidi götürerek kişinin hayatta kalmasını sağlıyor.Geliştirilen sistemde drone tehlikedeki kişiye yaklaştırılarak sonra buton yardımıyla üzerindeki can simidini atıyor. Can simidi ise suya çarptıktan kısa süre sonra şişerek boğulan kişinin su yüzeyinde kalmasına yardımcı oluyor.


Ses dalgalarıyla yangın kontrolü
George Mason Üniversitesi’nden Seth Robertson ve Viet Tran isimli öğrenciler geliştirdikleri bir cihaz ile ses dalgalarını kullanarak yangını çok kısa sürede söndürdüler.Kontrol altına alınamayan orman yangınlarını geliştirdikleri ürün ve drone aracılığıyla kısa sürede söndürülebilecekler. Evlerde oluşabilecek küçük çapta yangınlarda da kullanılabilecek.

Robogait-Robot Yardımlı Yürüyüş Terapisi

Felç, omurilik, nörolojik veya ortopedik bir durum sonucunda kaybedilen yürüme yeteneğinin tekrar kazandırılmasını amaçlayan Robogait omurilikte sinir zedelenmesi olan hastalarda bu bağlantının başka sinir yolları ile tekrar bulunması ve yürümenin tekrar öğretilmesi amaçlanıyor. Görsel motivasyon sistemi de kullanılıyor ve hasta karşısında bulunan ekranda oyun oynuyor, ekranda bulunan bir avatar hasta ile koordine şekilde yürüyor.Robogait şu an bir çok rehabilitasyon merkezinde bulunuyor ve  yürümeye bağlı poblemlerin çözümünde kullanıyor.

Wakati One

Afrika’da iklim koşulları nedeniyle çiftçiler çeşitli zorluklarla mücadele ediyorlar. Yiyecekler yerel pazarlara ulaşırken sıcaktan etkileniyor ve bozuluyor. Soğutma sistemlerinin pahalı olması da onları zorluyor.

Belçikalı girişimci Arne Pauwels’in 3boyutlu yazıcılarla geliştirdiği ürün Wakati One, ucuz ve enerji verimliliği yüksek bir soğutma sistemi. Güneş paneli olan bir çadırla beraber kullanılıyor ve ürünlerin bozulmasını engelliyor. Afrika’da bir çok üretici artık bu ürünü kullanıyor ve yiyeceklerinin bozulmadan satışa sunulmasını sağlıyor,evlerde de buzdolabı yerine kullanılıyor.

Sorunların çözümünde makerların yeri büyük önem taşıyor.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz