Solucanlar Çevre Kirliliğinin Sonlanmasına Yardımcı Olabilir

Rasbak/Wikimedia

Solucanlar vs. Plastik

Bilim insanları, solucanların çöp poşetlerini ve alışveriş torbalarını yapmak için kullanılan, dayanıklı ve yaygın plastik olan türü olan polietileni yiyerek bunu biyolojik olarak ayrıştırdığını keşfettiler. Bu keşif, kazara ortaya çıktı. Sinir bozucu parazitleri bal peteklerinden çıkarma girişiminde bulunan amatör bir arıcı, solucanları alışveriş torbalarına koydu ve bir süre sonra solucanların poşeti yiyerek kendi kaçış yollarını açtığına tanık oldu.

Yalnız iyi ki bu amatör arıcı profesyonel bir bilim insanıymış. İspanya’daki bir Biyoteknoloji Enstitüsü’nden Federica Bertocchini…

Ardından Bertocchini, Cambridge Üniversitesi Biyokimya Bölümü’nden meslektaşları olan Christopher Howe ve Paolo Bombelli ile bir araya geldi ve kendisinin gözlemlerine dayanan zamanlı bir deney gerçekleştirdiler. Araştırmacılar, bir süpermarketten aldıkları alışveriş poşetini, yaklaşık 100 solucana maruz bıraktı. 40 dakika sonra, torbada delikler gözükmeye başladı ve 12 saat sonra bilim insanları plastik kütlenin 92 mg azaldığını keşfetti.

Bu beklenmedik olsa da aslında şaşırtıcı olmamalı çünkü alışveriş çantalarının bileşimi solucanların doğal besin kaynağı olan balmumunun bileşiminden farklı değil. Bertocchini, “Balmumu bir polimerdir ve doğal plastiğin bir türüdür, polietilenden farklı olmayan bir kimyasal yapıya sahiptir” dedi.

Plastiğin Neden Olduğu Kirlilik

Son zamanlardaki diğer keşiflerle karşılaştırıldığında solucanların ayrıştırma hızı son derece iyidir. Örneğin 2016 yılında bilim insanları, PET adı verilen bir bakterinin plastikleri ayrıştırabileceğini ancak günde sadece 0.13 mg oranında olduğunu söylemişlerdi. Oldukça yavaş.

İnsanlar olarak yılda yaklaşık 78 milyon ton plastik tüketiyoruz ve bunun %32’si gezegenin sularına karışıyor. Plastik bardaklar, çantalar, poşetler, çatal-bıçak takımlarının hepsi Hindistan’daki Delhi’de yasaklandı. Fransa’da 2020’de başlayacak.

Dünya’daki Okyanuslar 269.000 ton plastik içeriyor. Bu, Dünya çapındaki ekosistemleri tahrip eden 5.25 trilyon plastik parça demek. Uzmanlar, 2050 yılında okyanuslardaki plastik sayısının balıktan daha fazla olacağını tahmin ediyorlar. Özellikle polietilen poşet yapımında daha çok kullanılıyor ve bu da tüm alanların çöplüğe dönüştüğü anlamına geliyor. Dünya çapında her yıl yaklaşık 1 trilyon plastik torba kullanılmaktadır. Yarattığı tahribatı bir düşünün.

Poşetleri ayrıştırabilen solucanlarla çalışan bilim insanları bu işlemin moleküler detaylarını ortaya çıkardıkça, endüstriyel bakımdan polietilen atıkların zararlarını azaltabilmek için biyoteknolojik bir çözüm geliştirmeyi umuyorlar. Çözümün diğer ucu ise oldukça açıktır: polietilen kullanımını azaltmak. Ambalajlama ve poşetleme için daha yararlı çözümler bulmalı ve tüketiciler olarak daha mantıklı seçimler yapmalıyız.

İlgili içerik:

Şişeden Su İçerken Plastik Parçalarını da İçiyoruz

çeviri kaynağı

1 YORUM

  1. Bocekler uzerinde çalismis bir akademisyen olarak kucuk bir katkida bulunmak istiyorum. Biyolojik siniflandirmada ‘solucan’ kavrami genellikle Lumbricus terrestris (toprak solucan) için kullaniliyor. Yazinin iceriginden anladigim kadariyla ise burada bahsi geçen canli kovanlarda balmumunu delik-desik eden guvelerin (Galleria mellonella) kurtçuklari, daha dogrusu larvalari. Orijinal metni bilmiyorum ama, buyuk ihtimalle ‘wax moth larvae’ diye bahsediliyordur. Onun çevirisinin ise ‘solucan’ diye yapilmasi yanlis anlamalara neden olabilir. Yani ‘balmumu guvesi larvasi’ demek daha dogru olurdu. Iyi calismalar.
    (not: buraya yazarken Turkce karakter ile yazilamiyor)

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz