Sesle Sipariş En Yıkıcı Alışveriş Trendi Oluyor

Amazon / Futurism

Marka, bir şirketin pazarlama stratejilerinin en önemli parçasıdır. Şimdiye kadar, sesin varlığı bir şirketin markası için en büyük faktörlerden biri olmayı sürdürüyor. (fakat en büyüğü değil) ancak şimdi Amazon Alexa ve diğer ses asistanları, tüketicilerin alışverişe olan alışkanlığını büyük ölçüde değiştiriyor.

Unilever’in finans müdürü Graeme Pitkethly (aynı zamanda Dove, Lipton ve Axe gibi markaların da sahibi) Wall Street Journal gazetesine “Bütün yıkıcı inovasyonlar, dünyamıza çeşitli yenilikler katan teknoloji kavramı altında kendine büyük bir yer ediniyor, ses ise bunlar arasındaki en büyük inovasyon” başlığıyla röportaj vermişti.

Şirketler, ürünlerini müşterilerinin alışveriş deneyimlerine sunmak ve perakende mağaza raflarında kendine yer edinmek için çok büyük paralar harcıyorlar ancak müşteriler, giderek artan bir şekilde artık bir ürün satın almadan önce onları fiziksel olarak görme alışkanlığını bırakıyorlar.

Resim kaynağı: HeikoAL/Pixabay

Fiziksel mağazalardaki müşteri sayısındaki azalma, online alışverişin artmasıyla birlikte giderek daha çok göze batmaya başlıyor. Titizlikle tasarlanmış ürün kutularını ve etiketlerini raflarda didik didik aramak yerine, çoğu kullanıcı bu ürünler olan etkileşimini birkaç yüz piksele kadar indiriyor. (Bilgisayar ekranından ürün arama) Her geçen gün daha fazla kullanıcı Amazon Alexa platformu ve türevleri aracılığıyla sesli sipariş vermeye yöneldiğinden, mağazalardaki görsel güzellik giderek kaybolmaya başlıyor.

Dijital Bir Yıkıcı İnovasyon

Artık markalar, Amazon’a ürünlerini öne çıkarması için para ödeyemezler. Şirketlerin ürünlerini başka markaların ürünlerinden daha fazla özellikli hale getirmek için çok miktarda para harcadığı eski usul uygulamalara benzemeyecek.

Bu sesli alışveriş sisteminde, markaya veya ürüne özgü özellikleri belirtmeyen müşterilere, Amazon sahip olduğu makine öğrenme modelini kullanarak müşteriye uygun ürünleri listeleyecek. Kendi içlerinde geliştirdiği bu tescilli yazılıma “Amazon’s Choice” yani “Amazon’un Seçimi” diyorlar. Bu uygulamadaki makine öğrenimi (machine learning) müşterilerin etkileşimlerini inceleyerek sistemin verimliğini ve memnuniyeti en üst düzeye çıkarmayı amaçlıyor.

Markaların bu pazarlama paradigmasına nasıl uyum sağlayacaklarını görmek eğlenceli ve ilginç olsa da, sesli alışveriş alanında çok büyük bir güç Amazon’un elinde. Amazon, müşterilerinin alışkanlıkları üzerinde benzersiz bir erişime ve yetkinliğe sahip. Amazon, birçok markanın rekabet içinde olacağı bu ortamda tarafsız kalmak için gayret gösterecektir.

kaynak: https://futurism.com/amazon-alexa-voice-ordering-disruptive/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz