SEN Şu An Ne Arıyorsun? Zihin Okuma Sistemi Bunu Bilebilir

Japon bilim insanları ne aradığınızı biliyor! Durun endişelenmeyin, tarayıcı sekmelerinizi hemen kapatmaya başlamayın. fMRI (manyetik rezonans görüntüleme) taramalarıyla birlikte bir yapay zeka (AI) sistemi kullanan araştırmacılar, zihin okumayı ortaya çıkarmayı başardılar.

Sistem aslında, görüntü işlemede başarılı bir şekilde kullanılan yapay zeka teknolojilerine benzer. Bunu birisinin beynine yapmak için, yapay zeka önce bir fMRI tarayıcısı ile çekilen beyninin görüntüsüne ihtiyaç duyar. Bu taramalar, beyindeki kan akışı aktivitelerini gösterir. Yani bu zihin okuma ürünü, insanın düşündüklerini bilgisayar ortamına çizerek aktarır.

Tabii bu zihin okuma sistemi her zaman doğru sonuçları vermez; yapılan testlerden birinde, katılımcının saatlere bakarken aslında makaslara baktığını düşünüyordu. Başka bir testte de örneğin, okyanusta sörf yapan bir adamın resmine bakan insan beynini taradıklarında yapay zeka bunu şöyle anlattı: “Bir adam, nehirde kendi sörf tahtasıyla geziniyor.”

Resim kaynağı: geralt / pixabay

Fakat birbirlerinin yanında duran bir grup insanın veya bir adet siyah-beyaz köpeğin resmi olduğunda yapay zeka sistemi kesinlikle doğru sonucu veriyordu.

Aşağıdaki görselde yer alan en soldaki görseller insanlara gösteriliyor. Sonra, insanların beyninden alınan örneklere göre diğer görseller bilgisayar ortamında oluşturuluyor. Henüz çok net bir şekilde çalışmayan bu sistem, buna rağmen son derece etkili çözümler sunabiliyor.

Webtekno

Bu sistemin şu anda belli sınırları var. FMRI görüntüleri, beynin tüm aktivitelerini kaydetmez bu böylece yapay zekanın yorumlarının belli sınırları olduğunu anlayabiliriz. Bu yöntem aynı zamanda katılımcının büyük bir makine içerisinde taranmasını gerektirir.

Akıllı ev gibi uygulamalarda kullanılan yapay zekanın yetenekleri çok ileride olsa da, bu tür bir çalışma beyin-bilgisayar arabirimlerinin (BCI) gelişimini desteklemek için kullanılabilir. BCI teknolojisi, fMRI makinelerine karşı beyin aktivitelerini izlemek için küçük elektrotlar kullanıyor. Bu araştırma bir potansiyel taşıyor ve bir gün insan zihin okuma aracılığıyla bilgisayarları yalnızca akıllarıyla kontrol edebilecek kıvama gelebilirler. Biz şu an bu yeteneklere sahip olmanın yanından bile geçmiyoruz ama bunu hayal edebiliriz.

Bu gelişmeyle birlikte, kendini ifade edemeyen ama çok büyük fikirleri olan insanlar, kendilerini ve fikirlerini daha iyi ifade edebiliyor olacaklar. Dil ve kelime zenginliği bakımından sıkıntı yaşayan kişiler, düşündüklerini başka insanlara daha iyi aktarabilme imkanı bulacak.

çeviri: https://futurism.com/mind-reading-ai/

yararlanılan kaynak: http://www.webtekno.com/japon-bilim-insanlari-yapay-zeka-ile-insan-zihnini-okumayi-basardi-h39610.html

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz