Sadece Et Yiyor Olsaydık Ne Olurdu?

(Giorgio Rossi/Shutterstock.com)

Diyetlerin çoğu, et yemenizi artırmayı ve düşürmeyi önerir – Akdeniz diyeti daha az et yemenizi isterken, Paleo diyetindeyseniz muhtemelen daha fazla yemek yersiniz. Peki sadece et yemeniz durumunda ne olur?

Görünüşe göre sadece bunun için inşa edilmediğimiz ortaya çıkıyor.

Aşağıdaki AsapScience kanalının videosuna göre, baklagiller ve sebzeler olmasa çok kolay kabız olurduk. Bu aslında çok fazla protein tüketen vücut geliştiricilerinin başına gelir.

Bunun yanında, vücudumuz için enerji yaratmanın en kolay yolu, karbonhidratları glikoza dönüştürmektir; bu olmadığında vücudumuz yağ ve proteinleri yakmaya başlar.

İlginç bir şekilde, tavşan eti gibi etlerin yağ oranı oldukça düşüktür ve çok fazla protein içerir ve bu protein zehirlenmesi denilen olaya yakalanmaya sebep olabilir.

Bir ABD askeri, tavşanın sindirebileceğinden daha fazla vitamin aldığını ve bu sebeple yaşam mücadelesi durumlarında tavşan yemek zorunda kalırsan asla tavşan yememen gerektiğini söylüyor.

Aşağıdaki Türkçe altyazılı videoda da açıklandığı gibi sadece et tüketirsek, potansiyel katilimiz C vitamini eksikliği de olabilir.

İnsanlar ne yazıkki kendi besinini üretemeyen birkaç hayvandan biridir. Yani bu besinleri meyve sebzelerden almamız gerekir. Bunlar olmadan vücudumuz kollajen üretemez.

Aslında bunu önlemek için bir çözüm var. Çiğ et yediğiniz zaman bunun kabuğu aslında yüksek miktarda C vitamini içerir ancak pişirme işleminde bu vitamin kaybolur ve bu yüzden etten C vitamini alamayız.

Çiğ yersek, C vitamini alabiliriz fakat etin tazeliğinin durumuna göre bakteri hastalıklarına da yakalanabiliriz.

Kanada’da bulunan bir Inuit popülasyonu, çok miktarda balık ve diğer deniz ürünlerinin yanında çok çok az derecede meyve ve sebze yiyor. Fakat yine de az da olsa meyve sebzeye ihtiyaç duyuyorlar.

Yukarıdaki videoda ayrıntılı bir şekilde “Sadece et yersek ne olur?” çalışmasını izleyebilirsiniz.

çeviri kaynağı: https://sciencealert.com/what-would-happen-if-you-only-eat-meat?perpetual=yes&limitstart=1

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz