Sadece 4 Saatte Satranç Tarihinin Ustası Olmak

Santranç insanlara göre kolay bir oyun değildir. Fakat yapay zeka tarafından desteklenen bir bilgisayar için santrancın ustası olmak yalnızca birkaç saat alabilir.

Yeni bir makalede Google araştırmacıları, en güncel yapay zeka ürünleri olan AlphaZero’nun santrançta “insanüstü performansa” sahip olduğunu ve dünya şampiyon santranç programı Stockish’i ortadan kaldırmadan önce santranç kurallarını öğrenmesinin 4 saat sürdüğünü anlattı. Ve Stockfish’i yendi.

Stockfish’e karşı 100 maçlık bir seri sonucunda AlphaZero, beyaz taşlarla 25, siyah taşlarla 3 oyun kazandı. Geri kalan maçlar ise berabere bitti. AlphaZer0 hiç kaybetmedi, Stockfish hiç kazanamadı.

Santranç bilim websitesi Chessable’ın CEO’su David Krameley, “Şimdi asrımızın kralının kim olduğunu biliyoruz” yorumunu yapıyor.

“Oyunda bir devrim yapacağına şüphe yok ama bir de bunun santranç dışındaki olaylara nasıl etki edeceğini düşünün. Yapay zeka şehirler oluşturabilir, evrenleri yönetebilir.”

Google’ın DeepMind adlı yapay zeka laboratuvarında geliştirilen AlphaZero, Çin tahta oyunu Go’da uzmanlaşmış olan AlphaGo Zero’nun daha genel bir versiyonudur.

çevirinin kaynağı: https://futurism.com/4-hours-googles-ai-mastered-chess-knowledge-history/

1 YORUM

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz