Ramazan Subaşı ile yeni kurulan İzmir Hackerspace üzerine söyleşi

Ramazan Subaşı İzmir Hackerspace(HS) kurucularından. Ramazan ile hem maker hareketi üzerine, hem de hackerspace ile ilgili olarak konuştuk. Yeni makerspace/hackerspace kuracaklara da ilham vermesi dileği ile.

Ramazan, kendini biraz tanıtır mısın?
Elektronik Teknikeriyim. Şuan Ege Üniversitesi’nde Elektronik Mühendisliği öğrenciyim.  Daha çok Gömülü Sistemler üzerine çalışıyorum. Genel olarak Elektronikçiyim yani.

Sence maker ne demek?
Her ne kadar “yapmak” kökeninden gelse de günümüz koşullarını göz önüne aldığımızda şöyle tanımlıyorum Maker’ı; “Tüketim çılgınlığının hüküm sürdüğü günlerde bir şeyler üreten kimse” 

İzmir HS öncesi çalışmalarınızı nasıl yapıyordunuz? Neler yapıyordunuz?
Biz bir grup elektronikçi olarak 2011 yılından beri İzmir’de toplanıyoruz aslında. Kimi zaman “Kafe köşelerine” devre tasarımları hakkında konuştuk, şanslı olduğumuz kimi zamanlarda da bazı kurumların toplantı odalarını kullanma şansımız oldu. O zaman projeksiyon da oluyordu tabii. Öyle zamanlarda daha çok kendi aramızda sunumlar yapıyorduk. Herkes yaptığı/uğraştığı devre, program ne varsa onu anlatıyordu.

Nasıl açmaya karar verdiniz?
2012 Yılında Hackerspace diye “bir şey” duyduk. O zaman bizim de biraz farklı olarak bir yer ihtiyacımız vardı. 2012 yılından beri devam eden Elektronikçi Toplantılarını biraz genişletip Makerspace İzmir diye bir grup kurduk. O dönem Redhack çok önde planda olduğu için biraz arkadan dolandık yani. Toplantılara gelenlere Hackerspace’i anlattık ama. Uzun bir hazırlık süreci var aslında. Bir dönem 3 ay kadar bir arkadaşımızın bize tahsis ettiği bir yeri kullandık. Çok kısıtılı da olsa o dönemde de kendi aramızda değişik atölyeler yaptık.

2014’ün yaz aylarından beri gündemimizde olan bir şeydi aslında. O dönem ben 3 ay kadar İstanbul’da bulundum – 22 Yıl İstanbul’da yaşadım bu arada.  O dönem hem Maker Faire’in gündeme gelmesi, hem İstanbul Hackerspace’de edindiğim izlenim, hem de Maker Hareketi’nin artık Türkiye’de varlığını ortaya koyması bizim için beklenen bir andı aslında. Biz de “Tamam artık kuruyoruz” dedik.

Ben İstanbul’dayken İzmir’deki arkadaşlar ile online toplantılar yaptık ve ardından hazırlıklara başladık. Eylül ayı içerisinde planımızı oluşturup topluluğumuzun eksik olan “space” kısmını tamamlamak için mekan arayışına girdik. Mekan kısmı da işin içine girince hem biraz daha kültüre uygun olması açısından, hem de bizim çıkış noktası olarak belirlediğimiz oluşum açısından o dönem Makerspace İzmir olan ismimizi İzmir Hackerspace olarak “güncelleyerek” devam ettik

İşleyişi nasıl?
Tüm dünyada yaygın olan hackerspace modeli ile hareket ediyoruz. Bir mekan var ve burası canlı bir yer. Doğal olarak gelen, katkı koyan insanlar ile beraber ile şekil alıyor. Kuruluş aşamasında hiç planladığımız şeyler yeni gelen arkadaşların katkıları ile kendiliğinden gerçekleşiyor.

İlgi ne alemde?
Bu konuda inanılmaz derecede mutluyuz. Yaptığımız ilk Open House’a 35 civarında insan geldi. O kadar insan beklemiyorduk açıkçası. İlk toplantı olmasına yorduk durumu.
İkinci Open House tam fırtınalı havalara denk geldi. Onda bile Manisa’dan buraya arayıp, yolda kaldığı için gelemeyeceğini bildiren arkadaşlar oldu. Son yaptığımız Open House’a yine 20 civarında insan katıldı. Bu rakamlar İzmir için inanılmaz derecede umut verici. Hele ki sıcağı seven insanlar olmamıza rağmen kış vakti bu kadar kişi bir araya gelebiliyorsak gayet güzel şeylerin olacağının habercisi bu durum.

Sabit projeleriniz var mı, neler yapıyorsunuz? Yapmayı planlıyorsunuz?
Mekan yeni başladı ama arkadaşlarımız ile hemen uzun vadeli atölyeler planladık. Her hafta Perşembe’yi PHP Günü ilan ettik. Bir program çıkardık ve başladık.Bunun dışında ayda en az bir gün olacak şekilde Linux Günü yapmak için hazırlıklara başladık. Ocak sonu Şubat başı duyurusunu yapacağız.Donanım odaklı çalışmalara başlamak için malzeme ve ekipmanlarımızı hazırlamaya çalışıyoruz. Eksiklerimizi tamamlayınca Arduino, Raspberyy, PIC gibi konularda planlarımız var.

Ayrıca İzmir’de bu aralar çok güzel şeyler oluşuyor. Bizim de yapmayı plandığımız Coder Dojo başladı. Yakında Hackerspace’de de başlayacağız.

Sosyal olarak şu an her salı 19:00’da hackerspace’de toplanıp yeni gelen arkadaşlar ile tanışıyoruz. Çok güzel sohbetler gelişiyor burada, çayımızı beğenen arkadaşlar çok var. Ben sadece çay için gelen bir kaç arkadaş olduğunu tahmin ediyorum.

Size nasıl ulaşabilir insanlar?
Her salı yukarıda bahsettiğim gibi Open House yapıyoruz. Tanımak ve tanışmak isteyen herkesi muhakkak Open House’a çay içmeye bekliyoruz. Onun dışında izmirhs.org web sitemiz. İzmir’de olmayan arkadaşlarımız mail grubumuza muhakkak üye olsunlar. Bir çok konuyu orada görüşüyoruz.Mail ve sosyal medya üzerinden de bize ulaşabilirler:
[email protected]
https://www.facebook.com/izmirhackerspace/
http://twitter.com/izmirhs/

Farklı şehirlerde HS açmak isteyenlere ne önerirsin?
Öneri değil de, yaşadığımız tecrübeden yola çıkarak bu işin kesinlikle bir ekip ve ruh işi olduğunu tekrar söylemek istiyorum. Bu aslında olmaz olmazı bu işin. Biliyorduk ama yaşayıp tecrübe ettik.

Son olarak..
İzmir’de çok güzel fuarlar oluyor. Bunlara bir yenisini katıp İzmir Maker Faire’ı bu sene mutlaka gerçekleştirmek istiyoruz. Bu konuda İzmir içinden bir çok yer ile görüşüyoruz.
Makers Turkiye’nin de buraya dair desteklerini bekliyoruz. İstanbul Maker Faire’deki katkınız İzmir için de umut verici olacaktır.

Biz de mutlaka elimizden geldiğince destek olacağız! Çok teşekkürler! Tebrikler, bol şans.

PAYLAŞ
Önceki İçerikYeni eğitim nasıl olmalı?
Sonraki İçerik5dakika’nın Hollanda MakerPoint ziyareti
Makers Türkiye
Türkiye'nin ilk ve en büyük inovasyon topluluğu Makers Türkiye, yaratıcı projeleri, yeni nesil eğitimleri, etki yaratan sosyal sorumluluk programları, güçlü dijital mecrası sayesinde sağladığı performans pazarlama servisleri ile kurumsal dünyaya, eğitim kurumlarına ve 60 bin kişilik topluluğuna değer katan yaratıcı bir yapıdır. Bizimle iletişime geç: [email protected]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz