Nedir Maker Hareketi denilen?

Aslında hepimiz birer “maker”ız. Yani günlük hayatımızda bir şeyler üretiyoruz. Kimimiz yemek yapıyor, kimimiz takı tasarlıyor, kimimiz elektronik devrelerle bir hırsız alarmı üretiyor. Tutku ile yapılan her “yapma eylemi” Maker’ın tanımına giriyor.

Ancak bu dönemde farklı olan ve bu işi artık sadece hobicilikten ibaret değil de, bir harekete dönüştüren bir faktör var: Teknoloji.

Internet devrimsel nitelikte bir teknoloji. Artık bir şeyi nasıl yapacağımızı hemen internet üzerinden öğrenebiliyoruz. Daha sonra yaptığımız şeyi istediğimiz kişilerle, istersek dünya ile, paylaşabiliyoruz. Dilersek bu iş ile ilgili olan kişilerin bulunduğu gruplar bulabiliyor fikir alışverişi sağlıyoruz. Bir işi yapmak için para gerektiğinde, yine internet üzerinden projemiz için para toplayıp işi gerçekleştirebiliyoruz. Bu konuların her birine farklı yazılarda değineceğim.

3 boyutlu yazıcı

İkinci bir teknolojik gelişme ise 3 boyutlu yazıcılar. Bu yazıcılar sayesinde oyuncaktan, takıya, canlı organdan, pizzaya kadar bir çok şey üretmek mümkün. Büyük projeler için prototip yapmak artık sadece dakikalar alıyor. Henüz ilk evrelerinde olan bu aletler her geçen gün gelişiyor. Farklı malzemeler ve teknolojiler ile fiyatları düşüyor yetenekleri artıyor. Cep telefonunun ilk çıktığı zamanlarda gibiyiz. Halbuki daha iPhone’lar, Samnsug Galaxy’ler gelecek. Hem de çok yakında.

Internet ve 3 boyutlu yazıcı gibi teknolojiler üretimin her noktasını derinden etkiliyor. Düşünün ki eskiden çocuğunuza alacağınız bir lego için kalkıp alışveriş merkezine gidiyorken, şimdi yerinizden kıpırdamayacaksınız. Ve o lego dünyanın bir ucunda üretilip, paketlenip, gemilere yüklenip, önce ülkenize sonra satın alacağınız firmaya kadar birçok noktadan geçerken, artık böyle bir yolculuğu olmayacak. Evinizde, internetten indirdiğiniz tasarım dosyası ile bu parçaları üretebileceksiniz. Üretim ve lojistik herhalde bu işten en fazla etkilenecek sektörler diye düşünüyor olabilirsiniz ama sadece onlar değil gerçekten neredeyse bütün sektörlere büyük bir değişim rüzgarı estirecek bir değişim bu.

Maker Panayırlarında yaratıcılık sınırsız

Bu kadar etkili iki teknoloji, yapma tutkusu ile birleşince, işte o noktada maker kültürü oluşuyor. İnsanlar bir sürü eşyayı kendileri yapıyorlar, birbirlerine sorarak çeşitli atölyelerde (makerspace’ler, ayrıca bahsedeceğim) ya da evlerinde yeni ürünler geliştiriyorlar. Hatta bütün bu yaptıklarını Maker Faire denilen panayırlarda da sergiliyor ve satıyorlar.

Uzatmamak için çok kısaca anlattığım hareketin detaylarına önümüzdeki yazılarda geleceğim. Bu hareket mühendisleri, tasarımcılarla, ev hanımlarını, zanaatkarlarla buluşturuyor. Harekete katılın!

Konu ile ilgili detay okumak isterseniz Chris Anderson’un Makers adlı kitabına göz atın derim.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz