Istanbul Mini Maker Faire (#MFIST2014) beklediğimizin çok üstünde bir katılım ile gerçekleşti. Turkcell Teknoloji Zirvesi kapsamında yapılan etkinliğe, zirveye gelenler de katılınca, 7’den 70’e yaklaşık 10.000 ziyaretçi sayısını bulduk. Okullar hafta arası olmasına rağmen akın etti. Gelenler projeleri gezdi, makerlarla sohbet etti, kendileri de denedi ve nasıl yapacaklarını öğrendiler. Konuşmalar bir yandan ayrı bir ilham verdi. Hem ziyaretçilerin, hem makerların keyfi oldukça yerindeydi. Yaşadığımız bu tarifsiz heyecan, 2 gün boyunca bizi devamlı ayakta tutmaya, uykusuz kaldığımız geceleri unutturmaya yetti.

Gördük ki ülke gerçekten aç; ama alışılagelmiş anlamı ile açlıktan bahsetmiyoruz. Ülke yeniliğe, gelişime, üretime, çocukların gözlerinde umut ışığı görmeye, aslında bazı şeylerin iyiye gittiğine şahit olmaya, daha ileriye gitmemizin aslında mümkün olduğuna, bizim de yapabileceğimizi görmeye, eğlenceye, güler yüze, samimiyete aç.

Biz bu organizasyon ile İstanbul’daki küçük bir grubu bir nebze de olsa doyurmayı başardığımızı düşünüyoruz. Ama ülke büyük, dünya büyük, bununla yetinemeyiz. Maker Faire’lerin, yani üreten kişilerin panayırlarının, İstanbul ve Anadolu’da yaygınlaşması için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz. Bu arada bir grup foto burada, daha fazlası Facebook sayfamızda ve Twitter hesabımızda. Nice panayırlara

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz