Meyve Sineklerinden Nasıl Kurtulunur?

Julie Martens Forney

Meyve sineklerine, ev yapımı bir ürün ikram edince tüm problemler gidecek.

Ben küçük bir kızken, meyve sineklerin evin yanındaki telefon direğinin tepesine asılıp bizi dikizlediğini düşünürdüm. Biri evine muz ya da şeftali getirdiğinde, meyve sinekleri saldırı düzenine girer ve taze meyve şöleni için filoya girer gibi gelirdi.

Görünüşüne göre gerçek benim hayal gücümden çok da uzak değildi. Bir haşhaş tohumu kadar beyiniyle bile meyve sinekleri fermente edilmiş meyvelerin kokusunu aradaki mesafenin 1/4’ü kadar uzaklıktan kokularını alabiliyor. Yani siz marketten eve meyvelerle giriş yaparken meyve sineği çoktan tezgahta sizi bekliyor olabilir.

Meyve sinekleri düzinelerce çoğaldığında çözüm ne peki? Meyve sineği mıktanısı alabilirsiniz(Fly Magnet). Bu, sinekleri karşı koyamayacakları ve ondan kaçamayacakları bir kokuya çekiyor. Bunu alamıyor olsanız bile şeker, sirke ve bulaşık sabunu ile yapabilirsiniz.

1.5 yemek kaşığı sirke (elmadan yapılan şarap/içki/meyve suyu da olabilir) ve şeker alın ve karıştırın. Bu karışıma küçük bir miktar da ılık su ekleyerek şekeri eritin. Karışıma biraz da bulaşık sabunu katın ve 8 ile 16 gram arasında bir karışım elde edilebilmesi için üstünü suyla tamamlayın.

Nasıl işe yarıyor?

Arşatırmacılar, meyve sineklerinin yediğimiz gıdaları hem kokusu hem de şekli ile izlediğini keşfettiler. Belirli bir şekilde meyveye benzeyen yuvarlağımsı şekiller arıyorlar. Eğer, yaptığınız veya aldığınız meyve sineği mıktanısı bir kap ya da çay bardağına koyarsanız, sinekleri yakalama şansınızı daha çok artırırsınız. Mutlaka evinizde bu karışımı koyabileceğiniz başka yuvarlak cisimler de vardır. Kullanabilirsiniz. Henüz, bir meyve sineğinin meyve bulmasında renklerden faydalandığına dair bilimsel bir veri yok elimizde. Fakat test yapmak, seçenekler arasında doğruyu bulmanıza yardımcı olabilir. Ben sarı ve turuncu bardakları kullandığımda, mavi ve yeşil bardakları kullanmama göre daha fazla meyve sineği yakaladım.

Julie Martens Forney

Bu karışım nasıl oluyor da meyve sineğini tuzağına düşürüyor?

Öncelikle, meyve sineklerinde çok yüksek duyarlılığa sahip koku duyusu vardır.
İkinci olarak, sabun, oluşturduğunuz çözeltinin yüzey gerilimi keser. Bu da demek oluyor ki meyve sineği önce yüzeye iniş yapar ve yavaş yavaş batar.

Kullanım İpuçları

Çözeltinin, 14 gün boyunca tam oturmasını bekledikten sonra buharlaşan suyun yerine su koyun.

Bu çözeltiyi, mutfak tezgahındaki ya da mutfağınızdaki meyvelerin yanına koyun.

Meyve sineklerini kısa sürede daha çok yakalamak için, yüzey a

lanı daha geniş kaplar kullanmayı deneyin.

çeviri kaynağı: http://www.diynetwork.com/made-and-remade/learn-it/how-to-get-rid-of-fruit-flies

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz