Meksika’da, Evrenin İlk Haritası Bulundu

The uncovered shrine. (INAH)

Antik Meksika halkı, bugün erişebildiğimiz güçlü teleskoplara sahip değildi ancak bu  yeni bir arkeolojik keşif olarak evrenin genişliğini betimlerini engellemedi.

Bu minyatür modelde gezegenler ya da yıldızlar bulunmuyor ama bunun yerine Aztec halkının geleneksel efsanelerinden biri olan canavar Cipactli’nin cenneti ve dünyayı bölüp canlandırması var.

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’ndeki uzmanlar, bir lagünde keşfedilen kayalık yapıda, haritayı betimleyen oymanın göl yatağında değil de su yüzeyinde yüzmekte olduğunu izlenimini vermek için özel olarak tasarlandığını söylüyorlar. Tıpkı canavar Cipactli’nin yapmak istediği gibi.

Arkeologlar, “Taş yapının yayıldığı su yansımasında görülen optik etki, yerin ilkel bir zamandan kaldığını ve evrenin minyatürünü yansıttığı bir modelin temsilidir” dedi.

Bazı Mesoamerikan yaratılış mitlerine göre, Cipactli – biraz timsah, biraz balık, biraz da kurbağa – tanrılar tarafından hayata geldi, oluşan ilk sulardan geçerek kendi vücudundan Dünya’yı yarattı. Bazı hikayeler de Cipactli’nin dünyayı oluşturmak için kendi vücudunu parçaladığını söylüyor.

Lagün Kazı Çalışmaları ( INAH)

Tetzacualco” taşı veya tapınağından kalan kalıntılar, uyku modunda olan Iztaccihuatl volkanının gölgesinde, deniz seviyesinin 3.870 metre yükseğindeki bir göletin ortasında bulundu. Meksikalı arkeologlar, 2016 yılından beri bu alandaki çalışmalarını sürdürüyor.

Bu yapı bir beşgenin geometrik şeklini alır; taşlar alanın çevresinde dörtgen oluştururken Cipactli’nin nerede olduğunu temsil eden merkezi bir nokta vardır. Argeologlara göre, tapınağın yüzer gibi görünmesi için yakınlardan gelen doğal nehirlerin kontrollü akıntıları kullanılmaya başlanmış.

Antik dönemden yağmur tanrısı Tlaloc ile bağlantılı olmak üzere, bu tapınağın etrafında seramik materyalleri de içeren birçok buluntu daha ortaya çıktı. Uzmanlar, bu alanın Tlaloc ile birlikte su ve kara Tanrılarının birlikte ayin yaptığı bir yer olduğunu düşünüyor.

Evrenin minyatür haritası henüz tarihlendirilmemiş de olsa alanın diğer yanındaki eserlerin yaklaşık olarak milattan sonra 750-1150 dönemlerine denk geldiğini anlaşılıyor ve bu da lagünün ve çevresindeki alanın hangi döneme denk geldiği hakkında bilgi vermektedir.

Bugünün uzay ve evren haritaları bu eserden çok daha doğru olabilir fakat bu antik mitte evrenin nasıl yaratıldığına daire ilginç şeyler var. İnsanlara bu bilgiyi edinme imkanı verdikleri içinde Meksikalı arkeologlara teşekkür ederiz.

çeviri kaynağı: https://sciencealert.com/archaeologists-uncover-ancient-mexican-universe-model?perpetual=yes&limitstart=1

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz